Erdoğan: Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduk

Erdoğan: Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduk.10416
  • Giriş : 27.04.2008 / 18:50:00

Başbakan Erdoğan, Denizli Belediyesi Dokuzkavaklar Spor Salonunun açılış töreninde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Denizli Belediyesi Dokuzkavaklar Spor Salonunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde dünyanın 26'ncı büyük ekonomisi olan Türkiye'nin bugün 17'nci sıraya yükseldiğini, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olduğunu, DSP, MHP, ANAP iktidarından kendilerine kalan borcu 6.9 milyar dolara gerilettiklerini anlattı.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Atatürk muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak gibi bir hedef verdi bize. Ne yaptınız üstüne çıkmak adına? Modern yollar mı yaptınız, modern çevre yolları mı yaptınız, yoksa susuz olan şehirlerimize su mu getirdiniz, doğal gaz olmayan illere doğal gaz mı getirdiniz? Gençliğimize spor salonları mı yaptınız? Acaba bir dikili ağacınız var mı, acaba, sorun... Yok, yok. Bunların derdi yok, ama biz dertliyiz. Türkiye muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkıyor ve çıkacak. Dünyanın 17'nci büyük ekonomisi olduk. Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olduk. Bunlar durup dururken olmadı. Göreve geldiğimizde milli gelir 3 bin 300 dolardı. 5 sene geçti, şimdi 9 bin 333 dolara çıktı. 79 senede gelinen yer 230 milyar dolar ama biz 5 senede bunun üzerine 429 milyar dolar ilave ettik, şimdi 659 milyar dolar.

Benim işçi kardeşim, memur kardeşim senin nemalar adı altında paralarını aldılar mı, aldılar, kestiler mi kestiler... Şimdi işçi üzerinden geçinenler de var. İşçiyi sömürmek isteyen de var. Benim işçi, memur kardeşimin yıllardır verilmeyen nemalarını 13.5 katrilyonu, AK Parti iktidarı vermedi mi soruyorum sizlere? Ama şimdi benim işçi kardeşimi, memur kardeşimi istismar edenler bunu görmüyor. Ben bunu söylemek zorundayım. Aynen gözleri var, ama görmüyorlar kulakları var, ama duymuyorlar. Dilleri var ama gerçekleri söylemiyorlar. Sadece işçimi de memurumu da dolayısıyla emeği sömürüyorlar, istismar ediyorlar. Bunun üzerinden Türkiye'de gerginlik yaratıyorlar. İşte TOKİ konutları burada. Hemen yanınızda toplu konutlar. Şair ne güzel söylemiş, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. Olay bu kadar basit. Biz işte eserlerle konuşuyoruz. Olay bu..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious