Erdoğan-Başbuğ görüşmesinin içeriği merak konusu

Erdoğan-Başbuğ görüşmesinin içeriği merak konusu.10914
  • Giriş : 27.06.2008 / 09:36:00

Türkiye günlerdir Erdoğan ile Başbuğ arasındaki 'baş başa' görüşmeyi konuşuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görüşmenin içeriğinin öğrenileceğine dair umut kırıntısı bile yok. Çünkü Erdoğan bunu hep yapıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşmesinin yankıları daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Herkes görüşmenin içeriğine ilişkin yapılan kısa açıklamalardan yola çıkarak zirvenin ‘şifrelerini’ çözmeye çalışıyor. Başbuğ buluşması Başbakan Erdoğan'ın 'baş başa' yaptığı ne ilk ne de sonuncu görüşmesiydi. Erdoğan, hem diplomatik, hem siyasi hem de ülke yönetiminde ikili görüşmeye sık sık başvuruyor. Başbakan'ı yakından tanıyan kurmayları, Erdoğan'ın ikna kabiliyetinden dolayı, ikili görüşmeleri bilinçli olarak tercih ettiğini ifade ediyorlar.

Hiç sır vermiyor

Başbakan Erdoğan, yaptığı ikili görüşmeler hakkında ser veriyor sır vermiyor. Bugüne kadar yaptığı tüm ikili görüşmeler hakkında hiçbir bilgi sızmaması dikkat çekti. Başbakan Erdoğan'ın en büyük özelliklerinden birisi düzenli olarak günlük tutması. Öyle görünüyor ki Türk siyasi hayatının son 5 yılına ait bütün kritik görüşmelerin üzerindeki sır perdesi ancak Başbakan Erdoğan'ın günlükleri yayınlandığı zaman kalkacak. Tabii, o günlüklerde yaptığı kritik ikili görüşmeler yer alırsa...

BEYLERBEYi BULUŞMASI

Erdoğan ile Baykal arasında Şubat 2003 tarihinde gerçekleştiği öne sürülüyor. İstanbul Beylerbeyi'nde bir restoranda gerçekleştiği iddia edilen yaklaşık 3 saatlik görüşmenin hemen ardından, Meclis'te Erdoğan'ın önünü açacak Anayasa Değişikliği CHP'nin desteğiyle kabul edildi. Erdoğan Siirt'ten milletvekili seçilirken, başbakanlık koltuğuna da oturdu. CHP buluşmayı yalanladı, ancak görüşmeye aracılık edenler 'evet' diyor.

BÜLENT ABi’NiN MAKAMINDA

2007 Nisan'ında yapıldı. AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayını açıklamasına birkaç gün kala Başbakan Erdoğan, dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı makamında ziyaret etti. Köşk'e çıkacak ismin belirlenmesi konusunda yapılan zirvede ikili arasındaki konuşmalar halen sır olarak duruyor. Görüşme hakkında sayısız yorum ve haber yapıldı. Arınç'ın Gül'ün adaylığı konusunda ısrar ettiği öne sürüldü.

PUTiN’LE SOÇi ZiRVESi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 18 Temmuz 2005 tarihinde dönemin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşme Rusya Devlet Başkanı Putin'in yazlığının bulunduğu Rusya Federasyonu'nun Karadeniz kıyısındaki kenti Soçi'de yapıldı. Başbakan Erdoğan ile Putin'in bir süre baş başa yaptıkları görüşmenin içeriği açıklanmadı. Görüşmenin sır perdesi üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen halen aralanmadı.

DOLMABAHÇE MUTABAKATI

27 Nisan'da yayınlanan Genelkurmay bildirisinden sonra Beşiktaş'taki Başbakanlık Ofisi'nde Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt program dışı bir araya geldi. Başbakan'ın davetiyle yapılan ve 2 saat 15 dakikalık görüşmede taraflar karşılıklı olarak açıklama yapmama konusunda mutabakata vardı. Bu görüşme siyasetin en fazla konuşulan ve hakkında yorum yapılan zirvesi unvanını taşıyor.

ÖNCE ŞEMDiNLi SONRA iMZA

Erdoğan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı döneminde Yaşar Büyükanıt ile 24 Mart 2006'da bir araya geldi. O dönem Şemdinli iddianamesinde adı geçen Büyükanıt, yaklaşık 2 saat boyunca Erdoğan'la baş başa görüştü. Ardından Büyükanıt'ın Genelk u r - m a y Başkanlığı'na atanma kararnamesi imzaya açıldı.

BUSH’LA OVAL OFiS’TE

Başbakan Erdoğan, diplomatik alanda en kritik görüşmesini Kasım 2007'de Oval Ofis'te ABD Başkanı Bush'la gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan, o güne kadar Kuzey Irak'ta yuvalanan bölücü terör örgütüne yönelik operasyona yeşil ışık yakmayan ABD'yi ikna etti Görüşmenin hemen ardından bölücü terör örgütüne yönelik havadan ve karadan son yılların en büyük operasyonu başlatıldı. Hem de ABD'nin verdiği istihbaratla.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious