Erdoğan başörtüsünü gururla taşıyor

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

İngilizler;Latife Hanım’la Başbakanın eşi Emine Erdoğan karşılaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Latife Hanım’ın türbanı kaldırmak için çok çaba sarfettiğini belirten gezete, Emine Erdoğan’ın ise türbanı gururla taktığını aktardı.Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ı kıyaslayan Independent gazetesi, iki lider eşinin türban konusunda birbirinden tamamen farklı bir tutm sergilediğinin altını çizdi.

İngiliz Independent gazetesi, türban tartışmaları

çerçevesinde Türkiye’den iki "first lady"yi, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım ve adı cumhurbaşkanlığı tartışmalarını merekzinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi, Emine Erdoğan’ı karşılaştırdı.

"Yirmibirinci Yüzyılda Türkiye: Bayan Atatürk’ün Mirası" başlıklı haberde Türkiye’nin "first lady"si Latife Atatürk’ün ülkedeki kadınları çağdaşlaştırmak için için yardımcı olduğu kaydedildi.

Latife Hanım’ın Türkiye’deki kadınlara peçelerini çıkarmaları için çağrı yaptığı aktarılan haberde, Latife Hanım’ın mücadele ettiği başörtüsünün şu an tekrar gündemde olduğu ifade edildi.

Haberde, onlarca yıldır din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması anlamına gelen laikliğin Türkiye’nye önderlik eden bir güç olduğu belirtildi. Gazete, Atatürk’ün Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden çoğunluğu Müslüman olan ancak Batılı değerlere sahip çağdaş, dinamik bir toplum yarattığının altını çizdi.

İPEK ÇALIŞLAR’IN KİTABINA ATIFTABULUNDULAR

İndependent, Atatürk’ün Türkiye için yaptıklarının yanı sıra çağdaş Türkiye için Latife Hanım’ın da Türk kadınını özgürleştirmek konusunda yaptıklarının da yeni yayınlanan bir kitapla ortaya çıktığını aktardı.

İpek Çalışlar’ın "Latife Hanım" kitabına atıfta bulunulan haberde, resmi tarihte Latife Hanım’ın kaba ve hırçın olarak gösterildiği belirtilen haberde, evliliğin de bu yüzden bittiği kaydedildi.

Zaman zaman Erdoğan’ın AB üyelği konusundaki inatçı tutumu nedeniyle da Atatürk ile karşılaştırıldığı kaydedilen haberde, Emine Erdoğan’ın ise 1920’lerdeki Latife Hanım’ın aksine başörtüsünü gururla taktığı aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı tartışmalarında da Emine Erdoğan’ın başörtüsünün tartışmaların merkezinde bulunduğu ifade edilen haberde, Cumhurbaşkanlığı’nın aslında törensel bir kurum olduğu ancak makamın Atatürk’ün mirası olduğu için simgesel bir önemi olduğu kaydedildi.

Başörtüsü tartışmalarının diğer ülkeler için garip gelebileceği belirtilen haberde, ancak bu kumaş parçasının Ordu ve mahkemelerin de bulunduğu laikler ile iktidarda bulunan AKP arasında bir savaş başlattığı aktarıldı.

Haberde, Laiklerin başörtüsünü bir geri adım olarak kabul ettiği, İslamcıların ise konuya insan hakları açısından yaklaştığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious