Erdoğan: Baykal; benden yaşlısın

Erdoğan: Baykal; benden yaşlısın.75399
  • Giriş : 27.02.2009 / 20:06:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçim gezilerinde durağı Van'dı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 15 bin kişinin doldurduğu miting alanında vatandaşa seslenen Erdoğan, 6 yılda 6. kez Van'a geldiğini hatırlatarak, "Siz Sayın Baykal'ı hiç bu Van meydanında gördünüz mü" dedi. CHP lideri Baykal'ın, AKP'nin meydan mitinglerini eleştirdiğini belirten Erdoğan, ''Diyor ki 'bu iletişim yolu eskide kaldı'. ABD seçimlerini demek ki hiç izlememiş. 'Bunlar duygusal ortamlar' diyor. Sosyal demokrasinin geldiği son noktaya bak Allah aşkına... Bu mudur sosyallik, bu mudur demokrasi anlayışı, bu mudur halkçılık?'' diye konuştu.

CEMAL AŞAN / Van (AJANS HABERTÜRK)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçim gezilerinde durağı Van oldu. Beraberinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve eşi Emine Erdoğan ile Van'a gelen Başbakan Erdoğan için kentte güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı. Çevre il ve ilçelerden takviye polisler getirildi. Geçiş güzergahlarda her 10 metrede 2 polis bekletildi. Kentin riskli noktaları 189 mobese kamerasından an be an izlendi. İki helikopter kentin üzerinde sürekli uçuş gerçekleştirdi.

DTP SEÇİM BÜROSUNU AÇMADI

Başbakan Erdoğan'ın Van programı dolayısıyla şehirde güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Özellikle Ferit Melen Havaalanı'ndaki güvenlik tedbirleri dikkat çekti. Sabah saatlerinden itibaren havaalanı VİP bölümü ve çevresine demir barikatlar çeken polis, görevliler dışında hiç kimseyi salona almadı. Polisin bomba dedektör köpeği, VİP bölümündeki bütün özel araçları tek tek aradı. Başbakanlık otobüsü ve Başbakan Erdoğan'ın makam aracı da dedektör köpeği tarafından didik didik arandı. Polis, miting alanına giden bütün yollara barikat kurarak, alana girenleri kontrol etti. Demokratik Toplum Partisi (DTP) ise Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan seçim bürosunu bugün açmadı.

KORUMALAR OYUNCAK DAĞITTI

Başbakan Erdoğan'ı havaalanında bekleyen çocuklara korumalar tarafından oyuncak dağıtıldı. Kız çocuklarına bebek, erkek çocuklara ise oyuncak araba dağıtıldı. Başbakan Erdoğan havaalanına indikten sonra Başbakanlık otobüsü ile Cuma namazını kılmak için Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde bulunan Cami'ye geçti. Burada Cuma namazını kılan Erdoğan, daha sonra miting alanına geçti.

Mitingde ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik söz aldı. Havanın soğuk ve yağışlı olması nedeni ile konuşmasını kısa yapan Hüseyin Çelik'in ardından Başbakan Recep Tayip Erdoğan kürsüye çıktı. Erdoğan'ın hedefinde CHP lideri Deniz Baykal vardı. Baykal'ın, AK Parti'nin meydan mitinglerini eleştirdiğini belirten Erdoğan, ''Diyor ki 'bu iletişim yolu eskide kaldı'. ABD seçimlerini demek ki hiç izlememiş. 'Bunlar duygusal ortamlar' diyor. Sosyal demokrasinin geldiği son noktaya bak Allah aşkına... Bu mudur sosyallik, bu mudur demokrasi anlayışı, bu mudur halkçılık?'' diye sordu.

STÜDYODAN SİYASET YAPILMAZ

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Halktan uzak olanın halkçı olması mümkün mü? Cumhura saygısı olmayanın Cumhuriyetçi olması mümkün müdür? Bu zihniyetin millete 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' diyenlerden farkı nedir? 6.5 yıldır tekrar ediyorum; (Bunlar Ankara'ya mahkum, halktan kopuk, halkın diliyle konuşmuyorlar.) Bunlar 'sırça köşklerden çıkmıyor' diyorum. Kendileri de aynen bunu teyit ediyorlar. Ne diyorlar 'Televizyonlar aracılığıyla milyonlara ulaşıyorum'. Sayın Baykal, televizyondan seyretmekle olmuyor bu işler. Sadece ve sadece televizyonlardan izleyerek değil, stüdyolardan, spot ışıklarının altında siyaset yapılmaz. İkitelli'den millet siyaseti yapılmaz. Şu Van meydanını bir gör, şu coşkuyu bir gör, şu aşkı, sevdayı gör. Siyaset meydanlarda yapılır. Milletle bir gönül bağı kur. Milletin gözünün içine bak. Milletin elini tut."

"Benim yaşım dün 55 oldu. Sen 70 yaşındasın. Aramızda yaşça büyük fark var" ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, "Tecrüben benden fazla, buna da saygı duyuyorum, ayrı mesele. Ama inan ki ben de siyasette 18 yaşından bu yana varım. Epeyce siyasi deneyimim vardır. İnan ki dünyaya bakışın değişir. Türkiye'ye, halka bakışın değişir. Sayın Baykal'ı hiç Van meydanında gördünüz mü? Peki burası Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 ilinden biri değil mi? Neden gelmedi. Ben söyledim. Başkan adresi şaşırarak buraya gelebilir. O zaman mutlu olur. Ben buralarda muhalefeti görmek istiyorum. Türkiye'nin 81 ilini dolaşan tek parti biziz" dedi.

DTP'YE DE YÜKLENDİ

DTP'nin etnik kimlik siyaseti yaptığını öne süren Erdoğan, "Biz başından beri etnik ve dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bütün varlık sebepleri istismar olanlar kalkınmadan, huzurdan rahatsız oldukları için nifak ve yalan üretiyorlar. Sömürü zeminleri ayaklarının altından kalkıyor. Yoksulluğun, yolsuzluğun yasakların ortadan kalkması bunları rahatsız ediyor. seçim sandığı ufukta göründü. Bunlar istismara sömürü ve provokasyonlara yeniden başladılar. Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü ve huzurunu yeniden sabote etmeye çalıştılar. Biz bu topraklarda kader birliği yaptık. Birlikte horon teptik, halay çektik, zılgıt çektik. Aynı gök ve bayrak altında geleceğe umutla bakıyoruz. İnşallah anaların gözyaşları dinecek. Kimlik siyaseti yapanlara sorun (Ne yapacaksınız?) Daha önce siz belediyeyi yönetiyordunuz ne yaptınız" şeklinde konuştu.

BASININ KENDİNİ SORGULAMA ZAMANI GELDİ DE GEÇİYOR

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye'de basın özgürlüğü, fikir özgürlüğü vardır ve her geçen gün daha da gelişmektedir. Herkes fikirlerini hak, hukuk içinde özgürce açıklayabilir. Ama kimse iftira atmaz, atmamalıdır. Yalan yazma özgürlüğüne sahip değildir. Artık basının kendini sorgulama zamanı geldi de geçiyor" diye konuştu.

BU MEDYA GRUBU DAHA ÖNCE DE CEZA ALDI

Başbakan Erdoğan, bir medya grubuna vergi cezası verildiğini anımsatarak, şöyle devam etti: "Bir medya grubuna verilen vergi cezasından sonra meseleyi basın özgürlüğüne getirip, sözde bizim basına sansür uyguladığımızı, baskı altına aldığımızı iddia edenler var. Bizim medya eleştirilerimizi basın özgürlüğüne tehdit olarak duyuranlara bir çift sözüm var. Bir kere vergi cezası alan medya grubu daha önce de ceza aldı. Ama masaya oturup anlaştığı için o zaman uluslararası kuruluşlara 'Türkiye'de basın özgürlüğü kısıtlanıyor' diye şikayet etmediler. Şimdi vergi kaçırma suçundan ceza aldılar. Bu sefer her yerde 'Türkiye'de basın özgürlüğü yok' diyerek yaygara yapıyorlar. Benim eleştirilerimi de 'medyaya baskı' diye duyuruyorlar."

Erdoğan, "Bugüne kadar acımasızca hükümete, şahsıma, aileme yönelik karalama kampanyaları yaptınız, hala yapıyorsunuz, iftiralar attınız. Hangi baskıyla karşılaştınız. Siz hakaret edeceksiniz, suçlayacaksınız, biz sizi eleştirmeyeceğiz, kendimizi savunmayacağız. Böyle bir demokrasi olur mu? Yalan haberlerinizi tekzip ettik, bunu gazetelerinizde bile yayınlamadınız. Ticari imtiyazlar kazanmak için manşetlerinizi kullandınız. Rakip medya gruplarını yok etmek için çevirmediğiniz oyun kalmadı. Gazetelerdeki köşeleri sorumsuzca kullanıp kamu vicdanını hiçe saydınız" ifadelerini kullandı.

"BASIN ÇALIŞANLARINI KÖLE GİBİ KULLANDINIZ"

"Bizi işçi haklarını yok etmekle suçladınız ama kurumlarınızda sendikaları bitirdiniz" diyen Başbakan Erdoğan, "Basın çalışanlarını köle gibi çalıştırdınız. Basın ahlakı, insan hakları ve fikir namusu kavramları sizin sayenizde yerlerde süründü. Tüm anketlerde araştırmalarda en güvenilmeyen kurum olarak medya çıktı. Bunu gazetelerinizde haber bile yaptırtmadınız. Sürekli siyaseti, siyasetçiyi eleştirip duruyorsunuz. Peki ne zaman kendinizi sorgulayacaksınız? Türkiye değişiyor, gelişiyor ama siz köşelerinize kurulmuş tüm değişimlere direniyorsunuz" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR"


Erdoğan
, "Bu mitingi izleyen uluslararası basın aracılığıyla tüm dünyaya duyuruyorum, Türkiye'de basın özgürlüğü, fikir özgürlüğü vardır ve her geçen gün daha da gelişmektedir. Herkes fikirlerini hak, hukuk içinde özgürce açıklayabilir ama kimse iftira atmaz, atmamalıdır. Yalan yazma özgürlüğüne sahip değildir. Bu yandaş medya Türkiye'nin AB dönüşümlerine ayak uyduramıyor, AB normlarını hayata geçiremiyor, halkın iradesine dayanan demokrasiyi, demokratik iktidarları hazmedemiyor. Hükümetleri yönetmeye kendi menfaatleri için kullanmaya alışmışlar ancak AK Parti iktidarı bir avuç imtiyazlı zümrenin iktidarı değildir. Milletin iktidarıdır. Ancak bu milletin menfaatlerini korur. Basının kendini sorgulama vakti geldi de geçiyor bile'' dedi.

Başbakan Erdoğan miting alanındaki konuşmasını, "Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Devlet" sözleri ile tamamladı.

Erdoğan mitingden sonra Van Valiliği önünde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Yoğun yağış nedeni ile tören kısa sürdü.

Başbakan'ın miting yaptığı sırada bazı ara sokaklarda küçük çaplı olaylar yaşandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*