Erdoğan bedava kömürü savundu

Erdoğan bedava kömürü savundu.18108
  • Giriş : 28.12.2008 / 18:34:00

Başbakan Erdoğan Erdoğan muhalefet tarafından sık sık eleştirilere uğrayan 'bedava kömür dağıtımı'nı savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İnanıyorum ki milletimiz özgür iradesini tehdit eden terör ve şiddet karşısında demokrasisini güçlendirerek, önümüzdeki seçimleri büyük bir fırsata dönüştürecektir. Sadece hangi siyasi anlayışın kazanacağına değil, hangisinin kaybedeceğine de millet karar verecektir. Sadece kimi istediğine değil, neyi istemediğine de millet karar verecektir" dedi.

Erdoğan, Altındağ'da, partisinin bazı belediye başkan adaylarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, demokrasilerde bazı kararların münhasıran millete ait olduğunu, millet iradesine başvurmanın bunun için önem taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin her geçen gün standartlarını yükselttiğini kaydeden Erdoğan, terör ve şiddetin milletin aleyhine olduğunu, terör ve şiddetin hiçbir mazeret olamayacağını söyledi.

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının "Ben de kömür dağıtacağım" dediğini, bir televizyon kanalında da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "yoksullara kömür ve gıda yardımını ilgiyle karşıladığı" ifadesinin kullanıldığını belirten Erdoğan, "Peki bütçe görüşmelerinde bunları açıklarken neden ilgiyle değil de tepkiyle dinliyor, tepkiyle karşılıyor. Biz yaparken sadaka oluyor, onlar yaparken sosyal demokrasi mi oluyor? Sormak lazım" diye konuştu.

Bu arada, "Başbakan Büyükşehir'i açıkla" ve "Ankara Tiryaki" şeklinde sloganların atılması üzerine Erdoğan, "Biz ne zaman açıklayacağımızı biliyoruz. Siz merak etmeyin, sabırlı olun" dedi.

Erdoğan, tekrar aynı yönde sloganların atılması ve salondakilerin bu sloganları yuhalaması üzerine, "Değerli arkadaşlar sizler bir yerlere malzeme vermek için buraya gelmişseniz sizlere bakışım farklı olur. Biz AK Parti'yiz bir takvim, bir program içinde ne zaman, neyi, nerede, nasıl yapacağımızı çok iyi biliriz. Onun için de 3-5 kişinin bu tür talepleriyle kalkıp planlarımızı, takvimlerimizi değiştirmeyiz. Lütfen bugünkü toplantının gündemine herkes saygılı olsun" dedi.

Hava kirliliği konusundaki haberlere de değinen Erdoğan, Sıhhıye'de, Bahçelievler'de kaç ailenin ücretsiz kömür kullandığını sorarak, şöyle konuştu:

"Bir insan, yaşadığı şehre bu kadar yabancı olabilir mi? Kendi dönemleri ile herhalde bu dönemi karıştırıyorlar. Gazetelerin promosyon olarak maske dağıttığı, şehirlerin üzerine kirliliğin karabasan gibi çöktüğü, okulların tatil edildiği Cumhuriyet Halk Partisi'nin yerel dönemde iktidar olduğu dönemleri herhalde karıştırıyorlar, unutuyorlar."

Erdoğan, muhtaç ailelere dağıtılan kömürün, Türkiye genelindeki ısınma amaçlı tüketilen kömürlerin yüzde 15'ini, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kent merkezlerinde ısınma amaçlı tüketilen kömürlerin ise yüzde 5'ini oluşturduğunu, dağıtılan kömürlerin ısınma, sanayi ve termik olmak üzere tüketilen toplam kömürlerin ancak yüzde 2'sine denk geldiğini, bu kömürlerin çevre kriterlerine uygun nitelikte olduğunu kaydetti.

Yolsuzluk konusuna değinen Erdoğan, "Yolsuzluk suçlarıyla mücadele çerçevesinde sadece 2008 içerisinde ülke genelinde geniş kapsamlı 63 adet planlı operasyon gerçekleştirdik. 2004-2008 arasında belediyeler hakkında yapılan şikayetlerin tümü değerlendirildi. Bu çerçevede, 2 bin 671 adet soruşturma yapıldı ve suç unsuru tespit edilenler yargı mercilerine intikal ettirildi. 18 belediye başkanı ve 18 belediye meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı. Bunların içinde her partiden insanlar var. Parti ayrımı yapmadık, kimseye ayrıcalık tanımadık, kimsenin kendisini ayrıcalıklı hissedip her yolu mubah gibi görmesine ve göstermesine müsamaha etmedik. Hükümetimize yönelik yolsuzluk iddiaları son derece çirkindir, haksızdır ve insafsızdır" dedi.

Ortaya atılan iddiaların tümünün üzerine gittiklerini ve bunların aydınlığa kavuşmasını sağladıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ama nedense iddiaları asılsız çıkanların yüzü kızarmıyor. Yalanları açığa çıkanlar, çıkıp milletten de bizden de özür dilemiyorlar. Kendi belediye başkanlarının, kendi yandaşlarının yolsuzluklarını örtmek için partimize ve hükümetimize çamur sıçratmaya çalışıyorlar. 'Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır' anlayışı var ya. Buradan hareket ediyorlar. Bunlar yavuz hırsızlık yapıyorlar. Ne ben, ne de arkadaşlarım, sizin kadar vakti bol kişileriz. Onlara sesleniyorum: Bizim israf edecek tek saniyemiz bile bulunmuyor. İşi gücü bırakıp, asılsız iddialarınızın tersini ispat etmekle uğraşsak inanın millete hizmet götüremeyiz."

Eğer iddia varsa yargıya götürülmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Ama bunlar sadece televizyonlarda şov yapıyorlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*