Erdoğan: 'Belirsizlikler bizi hedeflerimizden saptıramaz'

Erdoğan: 'Belirsizlikler bizi hedeflerimizden saptıramaz'.9822
  • Giriş : 18.06.2008 / 12:17:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 12:47:07

Başbakan, kısa ve orta vadeli hedeflerini yakalama noktasında ilk günkü gibi kararlı olduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Yatırım Danışma Konseyi'nin 5. toplantısı Beşiktaş Four Seasons Otel'de başladı. Toplantının açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve çok sayıda yabancı iş adamı katıldı. Program öncesi katılımcılar Aile fotoğrafı çektirdi. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ tekerlekli sandalyeyle geldiği platformda Yalçındağ, alçılı ayağı ile fotoğraf karesinde yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin son yıllarda yaptığı yapısal reformlarla ekonomide elde edilen başarılardan bahsetti. Hükümete geldiklerinde 230 milyar dolar olan Gayri Safi Milli Hasıla'yı 659 milyar dolara çıkardıklarını ifade etti. Türkiye'nin 2002 yılında 36 milyar dolar olan toplam ihracatını 120 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, "Enerji piyasasını düzenleyen reformlar yaptık. Maliye ve finans piyasalarında önemli düzenlemeler yaptık. Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ve Araştırma Geliştirme, İstihdam Yasası'nı çıkardık ve uygulamaya başladık. Geçtiğimiz haftalarda başlattığımız Güney Doğu, Doğu Anadolu ve Konya Ovası projeleriyle gıda, tarım, enerji ve ekonomi finans sektörlerinde Türkiye'yi küresel çapta avantajlı konuma taşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yabancı yatırımcılara seslenen Erdoğan, hükümet olarak küresel ve ulusal belirsizliklerin kendilerini hedeflerinden asla saptırmayacağını söyledi. Kısa ve orta vadeli hedefleri yakalamak noktasında ilk günkü gibi kararlı olduklarını belirten Erdoğan, "Küresel ya da ulusal belirsizlikler hükümetimizi hedeflerinden asla saptırmayacaktır. Kısa orta ve uzun vadelik hedeflerimi yakalamak noktasında ilk günkü gibi kararlıyız. Mali disiplin ve para politikalarından taviz vermiyoruz. Yapısal reformları da aynı kararlılıkla sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

Uygulamaya koydukları reformlar sayesinde Türkiye'nin ulusal ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline geldiğini aktaran Erdoğan, yatırım ortamının iyileştirmesinin uzun soluklu bir süreç olduğunu ifade etti. Erdoğan, "İlk günden itibaren bunun için yatırımları artırmak , küresel yatırımları çekmek için yoğun gayret içinde olduk. Şehirler, ülkeler arasında adeta şahsım ve bakan arkadaşlarım mekik dokuyarak Türkiye'nin fırsatlarını anlattı. Yatırımcılar, girişimcilerle ve özel sektör temsilcileriyle her fırsatta bir araya geldik. Önerilerini eleştirilerini hayata geçirmeye çalıştık." diye konuştu.

- "AB MÜZAKERELERİ"-

Türkiye'nin Avrupa Birliği katılım sürecini de kararlılıkla devam ettirdiğini söyleyen Erdoğan, dün itibariyle şirketler hukuku ve fikri mülkiyen hakları fasıllarının müzakereye açıldığını hatırlattı. Türkiye'nin daha önce bir fasıl açıp kapattığını anlatan Erdoğan, son iki fasılla birlikte toplam 7 fasılla müzakerelerin sürdürüldüğünü dile getirdi. Erdoğan şöyle devam etti; "AB üyesi bazı ülkeler tamamen siyasi nedenlerle Türkiye'nin önüne engeller çıkarmasına rağmen Türkiye AB reformlarını belirlenen takvim içerisinde devam ettiriyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious