"Erdoğan - Bin Ladin" benzetmesine sert tepki

  • Giriş : 23.04.2008 / 11:41:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e benzetilmesine sert tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin Sydney Başkonsolosu Renan Şekeroğlu, Avustralya'da bir gazetede yayımlanan köşe yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e benzetilmesine tepki gösterdi.

Avustralyalı yazar Daniel Pipes'ın The Sydney Morning Herald gazetesindeki köşesinde, terörist Usame Bin Ladin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında benzerlik kurmaya çalışması ve "Her ikisinin de anti-demokratik bir düzen kurma amaçları olduğu"nu yazması Türklerin tepkisini çekti.

Sydney Başkonsolosu Renan Şekeroğlu, 14 Nisan'da yayımlanan 'Give Muslims Time to Find Democratic Feet' (Demokrasiyi Bulmak için Müslümanlara Zaman Verin) başlıklı yazı nedeniyle bu gazeteye mektup göndererek tepkisini dile getirdi.

Gazetenin bugünkü sayısında yer alan 'Başkonsolos Şekeroğlu' imzalı yazıda, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile terörist Usame Bin Ladin'in bir tutulmasının 'kesinlikle kabul edilemez' olduğu belirtildi.

Bölgede yaşayan Türklerin üzüntülerini kendisine ilettiğini belirten Şekeroğlu, "Başbakan Erdoğan ile bir teröristi aynı kefeye koymak saygısızlıktan daha da öte bir şey" yorumunu yaptı.

Erdoğan'ın demokratik olarak gerçekleştirilen bir seçim ile Başbakan olduğunu hatırlatan Başkonsolos Şekeroğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün laik, demokratik ve toplumsal devlet yapısını kurduğunu ve 1923'te ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti'nin bu yıl 85'inci yaşını kutlayacağını vurguladı.

Şekeroğlu, "Daniel Pipes'ın Ortadoğu Forumu'nun idarecisi olma sıfatının diğer insanları yanlış yönlendirme hakkı verdiğine inanmıyorum" dedi.

Başkonsolos Renan Şekeroğlu, geçen ay da Marie Claire dergisinin PKK'lı bir kadın terörist ile yaptığı röportajda asılsız bilgiler verdiği ve teröristi öven yazılar dolayısı ile dergiye özür metni yayımlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious