Erdoğan bir dünya lideri

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, izlediği dinamik dış politika ile dünya liderleri arasında saygın bir yer edindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İktidara geldikten sonra aktif bir dış politika izleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasını sağladıktan sonra Ortadoğu'da çıkan krizlere karşı etkin bir şekilde harekete geçerek dünya liderleri arasında yerini aldı. Özellikle İran ile ABD arasındaki nükleer kriz, Filistin-İsrail, İsrail-Lübnan krizlerinin çözümü için etkili bir liderlik görevini üstlenen Erdoğan, yürüttüğü yoğun telefon diplomasisiyle bu krizlerin çözümü için yönlendirici oldu. Erdoğan ayrıca, uzun süredir, ABD ve Irak ile terör örgütü PKK konusunda yaşanan tartışmaları da çözüme kavuşturdu. Irak ve ABD'nin isteksiz davrandığı PKK ile mücadele konusunda yürüttüğü telefon diplomasisiyle önemli aşamalar kaydetti. ABD Başkanı Bush'un da 'Üstün bir liderlik sergiliyorsunuz' diye övdüğü Erdoğan'ın gayretleriyle ABD ve Irak, Kuzey Irak'taki PKK konusunda harekete geçme kararı aldı. ABD ile Türkiye askeri seçeneğinde gündemde olduğu bir işbirliğine başladı. Erdoğan'ın başlattığı girişimle PKK'nın Irak'tan tamamen çıkartılması gündeme geldi.

ORTADOĞU

Erdoğan, Ortadoğu krizi için ilk olarak 30 Haziran'da İsrail Başbakanı Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile ilk görüşmelerini gerçekleştirdi. Bu temasların ardından Erdoğan, 1 Temmuz'da ABD Başkanı Bush'u arayarak Ortadoğu lideriyle yaptığı görüşmeleri aktardı. Ardından 10 Temmuz'da Rusya Devlet Başkanı Putin, 11 Temmuz'da da İngiltere Başbakanı Blair ile görüştü..

YOĞUN TRAFİK

İsrail, Lübnan'ı vurmaya başlayınca Erdoğan'ın telefon diplomasisi daha da yoğunlaştı. 15 Temmuz'da Lübnan Başbakanı Siniora, Erdoğan'ı arayarak yardım çağrısında bulundu. Ardından 19 Temmuz'da KKTC'de bulunan Erdoğan'ı Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad arayıp yardım istedi. Erdoğan, KKTC'de olduğu üç gün boyunca yoğun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. BM Güvenlik Konseyi'nin ABD'nin vetosu nedeniyle ateşkes çağrısını yapamaması ve İsrail'in kendini savunma hakkını kullandığı yönündeki açıklamaları nedeniyle Ortadoğu'nun iyice gerildiği dönemde Başbakan Erdoğan, 19 Temmuz'da AB'nin dönem başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Vanhanen, sonra da Medeniyetler İttifakı eşbaşkanı İspanya Başbakanı Zapatero ile görüştü. Erdoğan, ateşkes ve insani yardım koridor çağrılarını 20 Temmuz'da BM'ye taşıyarak Genel Sekreter Kofi Annan'ı aradı. Erdoğan aynı gün ABD Başkanı Bush ile görüşerek İsrail üzerindeki müdahale etkisini kullanmasını istedi.

TELEFONU SUSMADI

Erdoğan, son olarak 21 Temmuz'da İran Devlet Başkanı Ahmedinecad'ın acil ateşkes isteği üzerine İngiltere Başbakanı Blair'i de arayarak ateşkesin sağlanması için ortak teknik çalışmalar yapılmasını kararlaştırdılar. Erdoğan adada temaslarda bulunduğu 3 gün boyunca, 7 telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan hafta sonu da telefon diplomasisini sürdürdü. ABD Başkanı Bush, Erdoğan'ı arayarak, Türkiye'nin PKK konusundaki endişelerine hak verdiğini gerekenin yapılacağını söyledi. Erdoğan, sergilediği devlet adamlığıyla ABD'nin PKK'ya karşı harekete geçmesini sağladı. Bush ayrıca Lübnan konusunda da girişimlerde bulunacağı bilgisini verdi. Pakistan Başbakanı da arayarak, Ortadoğu için çaba gösterilmesini istedi. Erdoğan, bu temasları sırasında dünya barışı için yoğun bir çaba harcarken, Türkiye'yi de dünyanın en saygın ülkeleri arasında soktu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious