Erdoğan; 'Biz vagon olmaya değil, lokomotif olmaya talibiz'

Erdoğan; 'Biz vagon olmaya değil, lokomotif olmaya talibiz' .7096
  • Giriş : 01.07.2007 / 15:43:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 16:23:05

Başbakan Erdoğan, Mersin'de KÖYDES kapsamında yapılan 158 proje ile 15 tesisin toplu açılış törenine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin Türkiye'de çok önemli icraatlar gerçekleştirdiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Bilimde, teknolojide ve sanatta dünyayla rekabet eder hale gelmek zorundayız. Eğer bunu yapamazsak kusura bakmayın ama vagon oluruz. Biz vagon olmaya değil lokomotif olmaya talip olduk.'' dedi.

Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin açıldığını kaydeden Erdoğan, her yere tek tek ulaşmalarının mümkün olmadığını ifade ederek, her ilde bu tür açılışları toplu şekilde yaptıklarını kaydetti. Mersin'de eğitim alanında da önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini ve 110 bin dersliğin tamamlandığını kaydeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere 4 taşın üzerinde yükseleceğini, bu konuda da gereken gayretin gösterileceğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, "Göreve geldiğimizde Türkiye'de yüzde 80'lerde olan okuma yazma oranı yüzde 90'lara çıktı. Okullarımızda bilişim teknoloji sınıfları yoktu. Şimdi açılışını gerçekleştirdiğimiz okullarda bilişim teknoloji sınıfları oluşturuluyor. Bu bizim dönemimizde oldu. Ayrıca, okullarımızda ADSL var. Yavrularımız, dünyayla bütünleşiyor. Bunlar yeterli mi? Değil. Daha ileriye gideceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak ancak bunlarla olacak. Eğitim, sanat ve teknolojide rekabeti geliştireceğiz. Bilimde, teknolojide ve sanatta dünyayla rekabet eder hale gelemezsek kusura bakmayın vagon oluruz. Biz vagon olmaya değil lokomotif olmaya talibiz. Bizim diğerlerinden farkımız bu. Farkımızı fark ettirmeye devam edeceğiz.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, daha sonra tesislerin açılışını gerçekleştirdi. Toplu açılışlara Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve diğer davetliler de katıldı.

Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ni gezerek yetkililerden bilgi alan Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, ziyareti tamamladıktan sonra miting alanına doğru yola çıktılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious