Erdoğan bu karikatüre dava açıyor

Erdoğan bu karikatüre dava açıyor.16302
  • Giriş : 19.02.2008 / 22:00:00

Başbakan Erdoğan, Leman dergisinin iki hafta önceki kapağında kullanılan fotoğraf için tazminat davası açıyor. Hakaret içeren o fotoğraf için Erdoğan ne kadar talep etti?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan, Leman dergisinin iki hafta önceki kapağında kullanılan “fotoğrafının gerçek olmadığını ve ağır hakaret içerdiğini” belirterek, 20 bin YTL tazminat talep etti. Erdoğan’ın kendisiyle ilgili karikatürlere açtığı 3 dava reddedilmişti.

Dava dilekçesinde, Leman dergisinin kapağında yer alan “Başbakan Tayyip Erdoğan’a ait fotoğrafın gerçeği yansıtmadığı, fotomontaj yoluyla uygunsuz hale getirildiği ve toplumun ahlaken kabul etmeyeceği bir hale büründürüldüğü” ifade edildi.

Haklarında dava açılan Leman dergisi yayımcıları ise, sözkonusu fotoğrafın uzun süredir internette bulunan ve herkesin bildiği bir fotoğraf olduğunu savundular.

Bu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 4. karikatür davası oldu.

Erdoğan, daha önce de kendisini keneye benzeten çizer Mehmet Çağçağ ve karikatürü yayımlayan Leman dergisine, “Tayyipler Alemi” adlı karikatür nedeniyle Penguen dergisine ve Erdoğan’ı kedi gibi betimleyen Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart’a da tazminat davaları açmıştı. Ancak bu davaların tümü reddedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious