Erdoğan Bulgaristan Kırcaali'de Türklere hitap etti

Erdoğan Bulgaristan Kırcaali'de Türklere hitap etti.9127
  • Giriş : 28.03.2008 / 18:13:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Biz insanları sadece yaradandan ötürü severiz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bulgaristan Kırcaali'de Türklere hitap etti. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Kırcaali'de farklı dini ve etnik frupların huzur içerisinde birlikte yaşadığını söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından notlar:

- Biz farklılıkları ayırıcı özellik olarak değil zenginleştirici bir özellik olarak görüyoruz. Bun çoklukta birlik diyoruz. Biz öyle bir gelenekten öyle bir medeniyetten geliyoruz. Ortak tarihimizin ve kültürümüzün bize yüzyıllar öncesinden anlattığı da bu zenginliktir. Bizim medeniyetler ittifakı dediğimiz birarada yaşam dediğimiz işte budur. Çünkü biz insanları etnik özellikleri olarak sevmeyiz. Biz insanları dini sebebiyle ile sevmeyiz. Biz insanları makamları mevkileri sebebiyle sevmeyiz. Biz insanları sadece yaradandan ötürü severiz.

Uzun yıllar boyunca büyük sıkıntılara maruz kalmış bugün özgür ve demokratik bir ortamda yaşıyorlar. Bu sayade Bulgaristan'ın ekonomi, siyaset, refah, huzur ve güvenliğine katkıda bulunuyor. Yine bu sayade Bulgaristan ile Türkiye arasında bir ittifaka zemin hazırlıyorsunuz.

Balkan ülkelerinin buradan Kırcaali'den alacaklar çok ders var. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler son 18 yılda büyük gelişme katetti. Şüphesiz bu ilişkilerin olumlu yönde gelişmesinde iki ülkeninin yöntecilerin iradesi kadar halkın sağduyulu olmasının rolü büyük.

Soydaşlarımızı Türkiye ile Bulgaristan arasında dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Şunu iyi biliyoruz Bulgaristan Türkleri Bulgaristan'ın sadık vatandaşlarıdır. Bu tarihte de hep böyle olmuş. Bu katkı Bulgaristan'ın gelişmesine yardımcı olmuştur. Bu ülkedeki Türklerin sadakatlerini sürdürürken kendi değerlerine sahip çıkmaları ve korumaları demokrasinin de değerleriyle örtüşen gerekliliktir. Elbette yaşadığınız ülkenin dilini öğreneceksiniz. Ancak dilinize milli değerlerinize sahip çıkacak bunu yeni nesillere de aktaracaksınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious