Erdoğan CHP'yi yerden yere vurdu!

Erdoğan CHP'yi yerden yere vurdu!.8599
  • Giriş : 06.02.2009 / 16:13:00
  • Güncelleme : 06.02.2009 / 16:12:48

Başbakan Erdoğan, CHP'nin açılımlarına çok sert çıktı, zehir zemberek konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin Kur'an kursu açılımının 'ucuz siyasetle halkı aldatmaya yönelik' olduğunu belirterek, "Hani dini siyasete alet etmeyecektiniz, ne oldu, hani? Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sizin odalarınıza ihtiyacı yok. Yeteri sayıda Kur'an kursu var. Hamdolsun camilerimiz de var" dedi. Erdoğan, CHP'nin çarşaflı üyelerinin rozetleri çıkarmasını da, "Çarşaflamaya başladılar. İnsan samimi olmayınca çarşaflıyor, millet de çarşafa doluyor" sözleriyle değerlendirdi.

Partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, CHP'nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefar Sirmen'in her mahalleye Kur'an kursu vaadini ve çarşaflı üyelerin partiden istifasını değerlendirdi. Türkiye'de çok şeyin değiştiğini, değişmeye de devam ettiğini kaydeden Erdoğan, hala bunu anlayamayanlar, alışamayanlar, hazmedemeyenler olduğunu söyledi. Muhalefetin bu kadar kısa zamanda değişim, dönüşümün nasıl olduğunu anlamakta zorlandığını belirten Erdoğan, Türkiye'nin artık yönetimiyle, diplomasisiyle, ekonomisiyle yakın geleceğin en güçlü, en etkili, en ağırlıklı ülkelerinden biri haline geldiğini kaydetti. Bunu kendi kendilerine sorduklarını ancak meydanda soramadıklarını belirten Erdoğan, ancak halkın bunları gördüğünü söyledi.

Erdoğan, CHP'nin çarşaf açılımıyla ilgili olarak da, 'çarşaflama' ifadesini kullandı. Erdoğan, CHP'nin çarşafa dolandığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Öyle bir değişim ki bakıyorsunuz ki bazı liderler, bazı toplantılarda değişik yerlerde değişik şekilde rozetler takıyorlar. Ama düne kadar eleştirel yaklaşmak değil, hakaret ettikleri şeyi de iyice çarşaflamaya başladılar. Öyle bir durumun içine geçtiler. Tabii insan samimi olmayınca çarşaflıyor ve millet de ne yapıyor bunları, hakikaten çarşafa doluyor. Yapılan bu. Onunla da kalmıyor, daha başka şey yapıyorlar. Birisi çıkıyor 'Bu açılımı yapmayacağız da ne yapacağız' diyor, öteki 'gericiliğin alametidir' diyor. Ya peki senin liderin gericilere niye gidiyor da rozet takıyor? Bunları anlamak mümkün değil. Niye? Çünkü hasbi değiller, bunlar hesabi. Tam böyle değişmez tabirlerden bir tanesidir."

'DİYANET'İN SİZİN ODALARINIZA İHTİYACI YOK'

Başbakan Erdoğan, CHP'nin 'çarşaf' açılımıyla kalmayıp yeni şeyler çıkardığını belirterek, 'Kur'an kursu' açılımını eleştirdi. Yerel seçim öncesinde böyle bir konunun gündeme getirilmesinin siyasi rant elde etmeye yönelik olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, CHP'ye "Hani dini siyasete alet etmeyecektiniz?" diye sordu. Diyanet'in bu odalara ihtiyacının olmadığını, Türkiye'de yeteri kadar Kur'an kursu olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mahalle evleri diyorlar. Biz bu işi çoktan geçtik beyler, çoktan geçtik. Şöyle bizim belediyelerimize gelir, bir semt konakları dersi alırsanız, bunun ne olduğunu daha iyi öğrenirsiniz. Biz semt konaklarını kurduk, orada bu dersleri kaç yıldır veriyoruz. Ak belediyecilik bu işi başardı. Orada bu derslerin hepsi veriliyor ama sizin verdiğiniz tarzda değil. Çünkü biz bu ülkede merkezi yönetim neleri yapar, yerel yönetim neleri yapar, neleri yapmalıdır, bunu da hukuk içinde çok iyi bilen bir iktidarız. Bizim böyle bir farkımız var. Bütün bunlarla birlikte biz hamdolsun çizdiğimiz program istikametinde yola hızla devam ediyoruz. Bakıyorum bir program, bir plan, hiç böyle bir şey yok. Sadece ne var? Bizim şu anda planladığımız, hedefe koyduğumuz bazı başlıkları alıp, kendi başlıkları gibi halka yutturmaya çalışan adaylar dolaşıyor meydanlarda. Bunlarla halkı aldatamazsınız. Mahalle evleri diyorlar. Bu da garip bir şey. Zira İstanbul semt konakları olarak bu işi uygulamaya çoktan geçirmiş. Bunlar yapılıyor. Ama nedir? Semt konaklarında Kur'an kursu eğitimine yönelik herhangi bir program yoktur. Niçin? Diyanet İşleri Başkanlığımız zaten bu işi en başarılı şekilde yürütmektedir. Bunun üzerinden de bazıları kendine rant elde etmeye çalışıyor. Hani dini siyasete alet etmeyecektiniz, ne oldu, hani? Bunu şimdi şöyle bir mahalli seçimlerde gündeme getirmenin anlamı ne? Bu işi 15 yaşına çıkaranlar siz değil misiniz? Bunun mücadelesini, kavgasını verenler siz değil misiniz? Şimdi nereden çıktı bu? 'Böyle mahalle konaklarının içinde oda tahsis ediyoruz.' Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sizin odalarınıza ihtiyacı yok. Yeteri sayıda Kur'an kursu var. Bu ihtiyacı yok. Hamdolsun camilerimiz de var. Burada bu tür kursları alacak olanlar gelirler, Diyanet İşleri Başkanlığı onlara gerekli olan kursları verir. Yeterli kadro da bu noktada var. Kimse kimseyi kalkıp da ucuz siyasetle aldatmaya yönelmesin. Önümüzdeki seçim bu bakımdan da önemli. Türkiye'nin hedefleri ve istikameti bakımından da çok önemli. Her siyasi parti için
de önemli bir faaliyet. Bu memlekete, bu ile, bu ilçeye, bu beldeye ne yapacaksın arkadaş onu anlat. Önce eksikleri bir tespit et, sonra 'Ben eksikleri şu şu bütçeyle çözeceğim' de. Ama senin elinde bir bütçe yoksa, bir plan, proje yoksa, ha söylediğin şeyler zaten o anı kurtarmak, acaba bunu bilmeyen vatandaşın oyunu ben nasıl alırım, o yöne gitmektir. Bizim böyle bir endişemiz yok. Çünkü biz ilimize, ilçemize, beldemize hakimiz. Burada eksik nedir, yapılması gereken nedir, bugüne kadar ne yaptık, bundan sonra yapacağız. Aynı şekilde şu anda AK Partili olmayan belediyeler oralarda da çalışmalarımızı aylar öncesinden yaptık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*