Erdoğan çıkmayacak

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Başbakan, 4 Kasım seçiminde partisinin başında olacak gibi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünkü papatya falı: Erdoğan çıkmayacak

Başbakan, 4 Kasım seçiminde partisinin başında olacak gibi: Köşk seçimini duygusallıktan uzak bitirelim, sonra yoğun biçimde genel seçime çalışacağız.
Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki ketum tutumunu sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Eskişehir'deki sözleri, 'Köşk toto'da "Aday olmaz" diyenlere güç verdi. Erdoğan "4 Kasım öncesi yaşayacağımız cumhurbaşkanlığı seçimini bütün duygusallıklardan uzak bir şekilde bitirelim. Onu bitirdikten sonra da yoğun bir şekilde ne yapacağız? Genel seçimlere hazırlanacağız" dedi.
AKP Eskişehir İl Başkanlığı tarafından önceki gece düzenlenen toplantısında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
Seçimden önce birlik olun: "4 Kasım öncesi yaşayacağımız cumhurbaşkanlığı seçimini bütün duygusallıklardan uzak bir şekilde bitirelim. Onu bitirdikten sonra da yoğun bir şekilde ne yapacağız? Genel seçimlere hazırlanacağız ve genel seçimlerde de inşallah Türkiye'de AK Parti, bugün bulunduğu noktanın çok daha ötesinde bir güçle parlamentoya girecektir. Sürekli kamuoyu araştırmalarını, her ay muntazaman yaparak nerede durumumuz nedir, bunu görerek yürüten bir partidir ve hamdolsun görünen gerçek bu anlattıklarımdır ve inanıyorum. İnşallah 4 Kasım Türkiye'de sil baştan değil, atılan adımların çok daha güçlü bir şekilde devam edeceği bir dönem olacaktır. Sizden aranızda birlik istiyorum, beraberlik istiyorum, dayanışma istiyorum.

Kimse sufle edemez

Baykal'a eleştiri: Demokrasiyi, siyaseti ve katılımcılığı küçümseyenler milletin iradesini küçümseyenlerdir. Millete rağmen gelişme olmaz, demokratik bir siyaset olmaz. Ama yıllar yılı bu ülkede 'şöyle demokrasi, böyle demokrasi' diyen ana muhalefetin lideri, altı tane ilkesinin içine de bunu koyan bir bakıyorsunuz ki kendine göre davetiyeler çıkarıyor. Bunun faturasını millet sandıkta onlara, çok ağır kesecek. Niye? Çünkü bize bir yerler sufle edemez herhangi bir düşünceyi. Ancak millet sufle edebilir. Parlamentonun en güzel yerine 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' diyeceksin ve milletin egemenlik hakkını kalkıp kendine göre bir yerlere böyle göndermeye çalışacaksın.
Ahlaktan uzak muhalefet: Şu anda öyle bir ana muhalefetle karşı karşıyayız ki, düşünebiliyor musunuz bir kanun maddesinde 48 tane önerge verebilecek kadar siyasi ahlaktan, etikten uzak. Ne demek bu? Ortalama her önergede 5 dakika diyorum. Bunun fazlası var. 5 dakika olsa 240 dakika eder. Bir kanunun maddesinin komisyondaki müzakeresinde 4 saat kaybeden ülke... Bu iktidar nasıl olacak da halkına hizmet edecek? Böyle bir muhalefeti iyi niyetle izah etmek mümkün mü?
Gerilim politikası: Soruyorum, Allah aşkına bir gün de çıkıp deyin ki 'Ey iktidar, şunu şöyle yaparsanız buradan Türkiye'nin katma değeri çok daha fazla olacaktır'. Bir gün bir şey söylesinler, yok. Tek yaptıkları şey var, hakaret. Öyle zamanlar olmuştur ki aman yarabbim... Yapmadıkları hakaretler kalmamıştır ve bunu maalesef bizi güya böyle bir gerilim politikasının kanadı olurlar mı acaba, bizi buraya itmek için yapmışlardır.

Antalya'da eseri yok

Baykal'ın memleketi: Yakın zamanda Antalya'yı ziyaret ettim. Büyükşehir Belediye Başkanı'na 'Gel' dedim. 'İlinizin çok eski bir milletvekili var. Bakanlıklar da yapmış. Antalya'da hakikaten şöyle güzel bir eseri yok mu?' Başbakanım dedi ki 'Maalesef iki tane hayırlı işi engellemeye yönelik kabiliyetli bir işi var' dedi. 'Bakanlık da yaptı, milletvekilliği de yaptı. Ama şu Antalya'da dikili bir taşı, ağacı yok' dedi. Antalya gibi bir ilde milletvekili olacaksın ve övünebileceğin bir eserin olmayacak. Olmaz böyle şey.
Medyanın çirkin yüzü: (Türk Telekom'un, erken ödemeleriyle ilgili 'AKP'ye seçim yardımı' haberi nedeniyle) AK Parti'nin kasasına mı giriyor? Hazine'ye gidiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin hazinesine giren parayı erkene çekme başarısını gösteren bir iktidarı AK Parti'ye seçim yardımı olarak gösterme gafleti olur mu? Bu yazılı medyanın o çirkin yüzünden bir örnek. Kıskançlıktır, hazımsızlıktır. Maalesef bunlar siyaset kabızı. Herhalde eczacılar dünyası rahatlamaları için bir çalışma yapar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious