Erdoğan: Cinsiyet ayrımcılığı ırkçılıktan daha ilkel

Erdoğan: Cinsiyet ayrımcılığı ırkçılıktan daha ilkel.9382
  • Giriş : 09.03.2008 / 00:32:00
  • Güncelleme : 09.03.2008 / 00:26:23

Başbakan Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı yapılmasının ırkçılıktan daha ilkel bir durum olduğunu belirterek, ''Çağdaş, modern bir demokrasi olmanın en önemli şartlarından birisi bu sorunun aşılmasıdır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Milli ve manevi değerlerin, kültür ve geleneklerin en önemli taşıyıcısı olan kadınların, gelecek nesillerin yetiştirilmesindeki emek ve katkılarının hiçbir zaman inkar edilemeyeceğini belirten Erdoğan, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de henüz kadınların yaşamaya devam ettiği ayrımcılık, şiddet ve istismar gibi sorunlar bulunduğunu ifade etti.

Kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı yapılmasının ırkçılıktan daha ilkel bir durum olduğunu belirten Erdoğan, "Çağdaş, modern bir demokrasi olmanın en önemli şartlarından birisi bu sorunun aşılmasıdır. Ancak, bardağın dolu tarafına bakıldığında kadın hakları alanında Türkiye'nin çok önemli mesafeler aldığı da görülecektir. Esasen Atatürk'ün çağdaşlaşma anlayışında kadınlarımızın şekli değil, erkeklerle birlikte ve eşit şartlarda sosyal, ekonomik ve siyasi hayatta oynayacakları roller, kalkınma ve modernleşmemize yapacakları katkılar önemli bir yer tutmuştur" dedi.

"Zihniyet değişimine de ihtiyaç var"

Erdoğan, "Türkiye'de kadına karşı ayrımcılığın, şiddetin, cinsel istismarın, eğitim sorunlarının sona erdirilmesi için sadece yasal düzenlemeler ve hükümet uygulamaları yeterli olmamaktadır. Bunun için bir zihniyet değişimine de ihtiyacımız olduğu açıktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın, hayatın bütün alanlarına eşit ve etkin bir şekilde katılmalarına imkan sağlayacak şartları hazırlamak, kadın-erkek hepimizin ortak sorumluluğudur. Her türlü ayrımcılığın sona erdiği, kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettikleri yeri aldığı bir dünya temennisiyle Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum" diye konuştu. ,

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious