Erdoğan da salon da bu espriyle coştu

Erdoğan da salon da bu espriyle coştu.14030
  • Giriş : 08.06.2009 / 00:50:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:35:29

Uluslararası 7. Türkçe Olimpiyatları dün muhteşem bir törenle son buldu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Dünyanın çiçekleri'ni bir araya getiren olimpiyat finali, STV, SHABER, CİNE5, Kanal A, TRT 2 ve TRT AVAZ'dan canlı yayınlandı. Ankara ASKİ Spor  Salonu'ndaki programa, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, devlet bakanları Hayati Yazıcı, Selma Aliye Kavaf, Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eski bakanlar Hüseyin Çelik ile Hilmi Güler, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Salona sığmayan binlerce Ankaralı da dev ekranların bulunduğu çadırlarda ödül törenini izledi. Dereceye giren öğrencilerin şarkı ve şiirlerini seslendirdiği programa İstiklal Marşı'nı ezbere okuyan Kongolu minikler damgasını vurdu. Zaman zaman duygu dolu anlar yaşanırken, izleyiciler gözyaşlarına hakim olamadı. Zeynep Kasımlıoğlu ile Samanyolu anahaber spikeri Kemal Gülen'in sunduğu programda ödül töreni devam ederken oldukça neşeli anlar yaşandı. Ödül töreninde yurtdışındaki Türk okullarına destek verenler anlatıldı. Başbakan Erdoğan'a teşekkür edilmesinin ardından Kemal Gülen, Başbakan'ın Türkçe hasssiyetini vurguladı, "sadece bir yerde hatırlamıyoruz" dedi, nükteli bir şekilde "Davos" hatırlatmasında bulundu. İşte o espri ve salondan Erdoğan'a kopan alkış tufanı...

 

IFrame

 

Görkemli tören, Kongolu Lois Zumbu Nbuku (4) ile Eunice Zumbu Tadisa (5) adlı iki miniğin İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuması ile başladı. Küçük kızları, bütün salon ayağa kalkarak alkışladı. Olimpiyatlara katılan öğrenciler, bayraklarıyla salonda tur atarak sahneye çıktı. 'Birleşmiş Milletler' havası oluşturan gençler, davetlilerden büyük alkış aldı. Dünya korosunun seslendirdiği yöresel türkülere yine yabancı çocukların sergilediği Türk halk oyunları eşlik etti. Kırgız öğrencilerin 'kolbastı' gösterisi ayakta alkışlandı.

Başbakan ve eşi Emine Erdoğan, salona girerken büyük bir alkış koptu. Bu sırada sahnede gösterilerini sunan Nijeryalı öğrenciler de ayağa kalktı. Başbakan'a 'sizin için baştan başlayalım' diyerek salonu güldüren gençlerin, Hasan Kaçan'la ünlenen 'Heredot Cevdet' tiplemesini canlandırdığı gösteri yoğun ilgi gördü. Tören, öğrencilerin hep birlikte olimpiyat şarkısı Yeni Bir Dünya'yı söylemesiyle sona erdi.

'Ali Şir Nevai' Ödülü, Teolog Prof. Dr. Thomas Michel, Türkolog Prof. Dr. Mihail Meyer, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Borisoviç Ribakov ile Türkoloji dünyasının tanınmış ilim adamlarından Prof. Dr. Kemal Eraslan'a verildi. Bu ödülü sahiplerine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay takdim etti. Kültür Bakanı, "Ses bayrağımızı taşıyan bu elçilerimiz kültürümüzün de taşıyıcısı haline geliyorlar. Bütün bu gayreti, niyeti fikredenlerden ve bunu gerçekleştirenlerden bütün kalbimle milletim adına söylüyorum; Allah razı olsun." dedi.

TRT Genel Müdürü'ne İsmail Gaspıralı ödülü

Olimpiyat finalinde, şiir ve şarkı yarışmalarında altın madalya kazanan 19 öğrenciye 'Meclis Özel Ödülü' verildi. Her yıl Türk dili, kültürü ve Türkiye'nin tanıtımına hizmet eden ilim ve devlet adamları, sanatçı, gazeteci ve yabancı devlet adamlarına verilen 'Türk Dili Ödülleri' de sahiplerini buldu. 'İsmail Gaspıralı Ödülü' bu yıl TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e verildi. Şahin'e ödülünü Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Hâluk Akalın takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*