Erdoğan: Yeni dönem başlıyor!

Erdoğan: Yeni dönem başlıyor!.10999
  • Giriş : 18.05.2017 / 17:45:00
  • Güncelleme : 18.05.2017 / 17:45:44

Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İştişare Toplantısında ekonomik gelişmeleri anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İştişare Toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, demokrasi ve ekonomide yeni atılımların olacağını müjdeledi ve Türkiye'nin 3 kat büyüdüğünü açıkladı.

Erdoğan, "Demokrasi ve ekonomide yeni atılım dönemi başlıyor. Türkiye 3 kat büyüdüyse, buradaki iş adamları 5 adamlarının işleri 5 kat büyüdü. Bugüne kadar sırrınız nedir diye soranlara 'istikrar ve güven' demişimdir" dedi.

Konuşmasında AB'ye de mesaj veren Erdoğan, "AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak Gümrük Birliğini güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katıldı. 'Türkiye 3 kat büyüdüyse, buradaki iş adamları 5 adamlarının işleri 5 kat büyüdü'' diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Bugüne kadar sırrınız nedir diye soranlara 'istikrar ve güven' demişimdir.2008 krizinde Türkiye ile ilgili 'Bizi teğet geçecek' demiştim. Birileri dalga geçti. Halbuki ben Türkiye'nin farkında olarak bunu söyledi. Son birkaç yılın ülkemiz için çok zorlu geçtiğini biliyorum. Çünkü içinde yaşıyorum bunun. 2008 küresel ekonomik krizine direnen Türkiye, 2013 yılından bu yana çok ciddi bir mücadele içinde kalmıştır. Türkiye terörle mücadele vermeye devam etmektedir.

Kimse bana, örneğin Gezi olaylarının amacının  Taksim'deki 3-5 ağaç olduğunu söyleyemez. Kimse bana, 17-25 Aralık operasyonunun  adaleti sağlamak, hukuku uygulamak için yapıldığını söyleyemez. Kimse bana,  bölücü terör örgütünün ve onun güdümündeki partinin başlattığı çukur eylemlerinin  masum amaçlar taşıdığını söyleyemez. Kimse bana, Suriye ve Irak'ta yaşanan  hadiselerin Türkiye'yi hedefleyen yönlerinin olmadığını öne süremez. Hele 15  Temmuz'un bu ülkeyi işgale ve milleti, bu milleti esir almaya yönelik bir ihanet  girişimi olmadığını öne süren varsa kusura bakmasın, onun aklından ve izanından  şüphe ederim. Bütün gerçekler ortada.

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI...

Şundan emin olunuz en kötüsü geride kaldı. Bunca saldırıya rağmen ayakları üstünde dimdik duran Türkiye'nin önünde inşallah aydınlık bir gelecek vardır. İşte 16 Nisan bitti ve biz hemen yurt dışında kendimize pazarlar aramaya başladık. İşte Limak burada.. Kuveyt'te 4,5 milyar dolarlık temel atma törenini birlikte yaptık. Bu oluşturulan piyasanın nasıl elde edildiğinin alametidir. Arkasından Hindistan, Rusya, Çin ve ABD seyahatimiz oldu.

YENİ ATILIM DÖNEMİNİN HAZIRLIKLARINI YAPIYORUZ"

Durmadan koşarak, dünyadaki Türkiye'nin o  konumunu, yerini çok daha güçlü kılmanın gayreti içinde olacağız. Artık  Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi, bilhassa da son yıllarda yaşadığımız  sıkıntılarda olduğu gibi yürümeyecektir. Demokrasi ve ekonomide yeni bir atılım  döneminin hazırlıklarını yapıyoruz. Güçlü ve müreffeh Türkiye'nin inşası için  ihtiyacımız olan altyapıyı büyük ölçüde kurduk ve kuruyoruz. Çalışan, üreten,  yenilik peşinde olan, istihdam oluşturan girişimcilerimiz yeni dönemin en muteber  insanları olacaktır. TÜSİAD'ın da yeni Türkiye'nin inşasında üzerine düşen milli  ve yapıcı rolü oynayacağına inanıyorum. Ülke ve millet olarak büyüklüğümüzün farkında olmalıyız. Bu büyüklük elbette yapmamız gereken işlerin sorunların da büyük olduğu anlamına geliyor.

HER YIL 1 MİLYON YENİ İSTİHDAM ŞART!

Türkiye olarak her yıl 1 milyon yeni istihdam oluşturmak mecburiyetindeyiz. Gelişmeler 2017 ihracatının ortalamasının da yüzde 10'un altına düşmeyeceğini gösteriyor. Bu kapsamda ihracat desteklerini en üst seviyeye çıkardık.

Büyüme hızımızın artması için önlemler aldık. Cazibe merkezleri projesi ile yatırımların hızla sağlanmasını sağıyoruz. Öncelik verdiğimiz sektörlerde Türkiye'nin enerji ve teknoloji geleceğini garanti altına almaya çalışıyoruz. Öncelik verdiğimiz sektörlerde kendi devlerimizi ortaya çıkartacak olmasıdır. Enflasyonla mücadele bugün de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. İşsizlik oranlarındaki artış son dönemin en üzücü gelişmesidir.

KENDİ DEVLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

Öncelik verdiğimiz sektörlerde kendi devlerimizi ortaya çıkartacak olmasıdır. Enflasyonla mücadele bugün de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. İşsizlik oranlarındaki artış son dönemin en üzücü gelişmesidir.

"İLK FIRSATTA 81 İLİN VALİSİNE SORACAĞIM"

Biliyorsunuz TOBB'da istihdam seferberliği başlatmıştım ve ilk fırsatta 81 ilimizin valisine verilen sözlerin ne kadar yerine getirildiğini soracağım.Mali disiplinden taviz veremeyiz. Şahsen en çok önem verdiğim hususlardan biri de özel sektörün finansmana kolaylıkla erişiminin sağlanmasıdır. Malesef bu konuda bankalarla anlaşamıyoruz.

Türkiye'yi ayağa kaldıracak olan finans sektörünün ihracat odaklı yatırımların büyütülmesidir. Sizlerin de desteğiyle bu konuda ortak bir aklın devreye gireceğini düşünüyorum.

AB'YE SERT MESAJ

AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak Gümrük Birliğini güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.AB kapıyı açtı da Türkiye mi içine girmedi? 54 yıldır bu ülkeyi sürüm sürüm süründüren bir AB var.Bu kadar haince Türkiye'ye karşı karar alınması karşısında AB'ye halen "Ne olur bizi alın" mı diyeceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*