Erdoğan: Darbeler dönemi geçti

Erdoğan: Darbeler dönemi geçti.7308
  • Giriş : 27.06.2009 / 13:28:00

Başbakan Erdoğan, İspanya'nın sağ görüşlü gazetesi ABC'de yayımlanan demecinde, "Darbeler dönemi geçti. Sivil otorite güçlü ve inanıyorum ki, bu tip darbeci söylemler gelecekte olmayacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak "AB'ye giriş yolunda yürüyoruz, pes etmeyeceğiz" diyen Erdoğan, "hedefin tam üyelik olduğunu, başka hiçbir alternatif bulunmadığını, Türkiye'nin ne Almanya ne de Fransa'nın görüşlerini kabul edeceğini" vurguladı. Türkiye'nin AB ile müzakere başlıklarından "yarısından fazlasının siyasi sebeplerle bloke edildiğini" belirten Başbakan Erdoğan, "Benzer bir şey hiçbir ülkeyle olmadı, hükümetimin hedefi bunu değiştirmek" dedi.

"Askerlerle ilişkilerinizi nasıl tanımlarsınız?" sorusuna Başbakan Erdoğan, "Geçmişe nazaran çok daha iyi. Milli Güvenlik Kurulu'nun genel sekreteri askerdi ve şimdi bir sivil. Bu kurum sadece danışmanlık görevi görüyor, sonunda kararları hükümet alıyor" cevabını verdi.

Türkiye'de gündemde olan iddialarla ilgili "Darbeler dönemi geçti. Sivil otorite güçlü ve inanıyorum ki, bu tip darbeci söylemler gelecekte olmayacak. Çünkü modern dünyada bu kabul edilemez" diyen Erdoğan, "Demokratik ülkelerde bu tip tercihler kabul edilemez. Darbelerin ardından çok uzun zaman geçti ve ana muhalefet partisi darbecilerin yargılanmasını öneriyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*