Erdoğan DAVOS'u değerlendirdi

Erdoğan DAVOS'u değerlendirdi.7888
  • Giriş : 29.01.2009 / 21:51:00
  • Güncelleme : 29.01.2009 / 23:29:27

Erdoğan bu büyük restinin ardından tekrar kameraların karşısına geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan'ın tepkisi Davos'u ayağa kaldırdı. Erdoğan bu büyük restinin ardından tekrar kameraların karşısına geçti.

Ne kadar pişmanlık duyduğumu üzüldüğümü tahmin edebilirsiniz. Sayın Başbakan ve katılımcılar.

Öncelikle benim endişelerimi ifade etmek istiyorum., Sayın Erdoğan'a büyük bir saygım var. Kendisiyle birlikte uzun bir dostluğumuz söz konusu. Pek çok faaliyette bulunduk. Ancak daha önemli olan şu. Sayın Erdoğan, önemli rolüne saygı gösteriyorum. Ülkelere yardımcı olmakta, çözüm bulmaktaki rolünü taktir ediyorum. Bu bize cesaret veriyor. Bugün olanlara rağmen sürekli istikrarlı barışçı ve refah içindeki tahüdünü memnuniyetle karşılıyorum.

Biz bu oturum tanımlarken konuşmacıların herbirinin 5 dakikası vardır ve ikinci bölümde özgürce diyaloga geçebilirler. Ne yazıkki ilk bölümdeki açıklamalarda zaman dilimini aştı. Üzüntüyle belirtiyorum tartışma liderinin tartışmayı durdurması gerekirdi. Sayın Erdoğan'ın tabii daha anlamlı bir anlaşması olabilirdi. Son olarak şunu da söylemek istiyorum. Biliyorsunuz barışı istihtam etmek istiyoruz ve bu oturumlarda bir Davos ruhu oluşturmak istiyorum. Pozitif ve yapıcı bir rol oluşturmak istiyorum. Yani bu şekilde sürdürülebilir bir diyalog istiyorduk. Gerçekten tüm tarafların uzlaşmasını istiyorduk. Bunları belirtmek istedim ve bugün gördüklerimize rağmen yani görüş farklılıkları değildi aynı zamanda anlayışa yönelik paydalar vardı.

ERDOĞAN

Uluslararası arenada Davos'a her zaman olduğu gibi barışçı yapıcı ve uluslararası işbirliğine katkıta bulunmak için geldim.

Nitekim Davos çerçevesinde yürütülen çalışmalara uluslararası barış ve istikrardan yana olan tutumuzu vurguladık. Bu kapsamda orta doğa barış süreci israil filistin israil Suriye ve lübnan konularında özellikle yürüttüğümüz temaslar konusunda açıklamalarda bulunduk. Son bir ayda yaşanan insanlık trajedesini bildiğiniz gibi Gazze'de yaşanan ve krizle ilgili gözlemlerimizi Davos ruhuna yakışır biçimde paylaştık.

Konuşmamda özellikle altını çizerken barış mesajlarını ön plana çıkardım. Herhangi biçimde musavi halkını veya İsrail devletini İsrail'i hedef aldım.

Tabii usul açısından birşeyi hatırlatmak zorundayım.

Bugün öğlen yapılan panelde 14.30 yapılması gerekirken ben ve Aliyev geldi ve maalesef 20 dakika bekledik ve iki kişi gelmişti. Biz iki ikişiyle panele başladık ve 14:50'de başladık.

Ben 12 dakika konuştum. Sayın Musa 12 dakikaya gelince konuşmasını kesti. Buna mukabil İsrail Cumhurbaşkanı'nı 25 dakikaya varınca doğrudan bana hitap ederek Davos'ta alışmış olduğumuz özgür tavrın dışında bir tavır sergiledi.

Uluslararası panel kurallarına göre objektif bir tutum izlemek yerine benimde dahil olduğum diğer konuşmacılara söz hakkı tanımadan paneli bitirmek istedi.

Müdahale ederek söz aldığımda da görüşlerimi ifade etme fırsatı tanımadı. Toplantı moderatörüne karşı bir tepki ortaya koydum ve bitmek üzere olan toplantıyıda terk ettim.Özellikle size bunu açıklamak istedik ki burada hedef saptırılabilir.

Yumuşak başlıyım ancak uysal koyun değilim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*