Erdoğan: Denizliğin ülke ekonomisine katkısı artmaktadır

  • Giriş : 01.07.2007 / 10:11:00

denizcilik sektörünün ülke ekonomisine katkısının her geçen gün arttığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün uluslararası rekabette açık Türk denizcilik sektörünün, büyüyen deniz ticaret filosuyla, güçlenen altyapısıyla, modern tersaneleriyle ülke ekonomisine katkısının her geçen gün arttığını bildirdi.

Erdoğan, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk yıllarındaki başarılarından birinin de Kabotaj Kanunu'nun kabulü olduğunu ifade eden Erdoğan, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türkiye'nin kendi karasularında egemenlik ve bağımsızlığını elde ettiğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Bugün uluslararası rekabette açık denizcilik sektörümüzün, büyüyen deniz ticaret filosuyla, güçlenen altyapısıyla modern tersaneleriyle ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır.

Köklü bir geleneği olan denizciliğimizin daha da gelişmesi için denizlerimizden sağlanan imkanların artırılması, kaynakların ekonomiye kazandırılması ve en etkin şekilde kullanılması hükümetimizin öncelikleri arasındadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik açıdan büyük önem arz eden bu konumunu şüphesiz denizciliğimiz açısından da en işi şekilde değerlendirmek zorundayız.

Hükümet olarak bu anlayışla denizcilik alanındaki çalışmalarımıza ve sektörün değerli temsilcilerinin gayretlerini desteklemeye devam ediyoruz.

Bu düşüncelerle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyor, denizcilerimize başarılar diliyor, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious