Erdoğan-Doğan gerilimi dergiye girdi

Erdoğan-Doğan gerilimi dergiye girdi.9705
  • Giriş : 25.06.2009 / 11:30:00

Prestijli finans haberleri ajansı Bloomberg çatısı altındaki Bloomberg Markets dergisinin ağustos sayısında geniş bir Türkiye dosyası yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan ile Doğan Grubu'nun patronu Aydın Doğan arasında yaşanan polemikler derginin İstanbul muhabirleri Ben Holland ve Fırat Kayakıran tarafından kaleme alındı. Dergideki uzun habere görüş veren isimler ve bazı çarpıcı başlıklar şunlar:

YABANCI YATIRIMCI ÜRKÜYOR

Gelişen piyasalar fon yöneticisi Matthias Siller: Doğan-Erdoğan arasında yaşanan gerilim yabancı yatırımcıyı ürkütüyor. Hükümetin siyasi nedenlerden bir medya grubunu hedef aldığına dair bir algının oluşması, gelecekte doğrudan yabancı sermayenin gelişini zorlaştırabilir. Türkiye bunu kaldıramaz...

DOĞAN BASIN ŞEHİDİ DEĞİL

Başbakan Erdoğan, Bloomberg'e demeç vermeyi kabul etmedi. Ancak AK Parti kurmayları, 'Doğan kendini basın şehidi gibi göstermek istiyor. Fakat bundan çok uzak bir konumda. Başbakan, Doğan'a iş anlaşmaları için kolaylık sağlamadığı gerekçesiyle bize karşı gazetelerini kullanıyor' dedi.

ERDOĞAN YÜZDE 42-20 ÖNDE

Ankara merkezli Metropoll şirketinin ekimde yaptığı ankete göre, Başbakan Erdoğan ile Aydın Doğan arasında yaşanan gerilimde, kamuoyunun yüzde 42'si Erdoğan'ı destekliyor. Doğan'ı destekleyenlerin oranı ise yüzde 20 seviyesinde. Ama Erdoğan'ın da 'Gazeteleri boykot' çağrısı olumlu karşılanmadı.

KHODORKOVSKI GİBİ OLUR MU?

New York merkezli Eurasia Group analisti Wolfgang Piccoli, 'Türkiye'ye yatırım yapan yabancıların önemli bir kısmı aynı zamanda Rusya pazarında... Bazı insanlar Türkiye'nin Putin'in Rusyası'na döneceğini düşünüyor. Doğan'ın Yukos'un hapse atılan patronu Khodorkovski gibi olacağına dair endişeler var' yorumunu yaptı.

'MEDYAYA GİRDİM, ÇIKAMADIM'

Aydın Doğan, 'Milliyet satışa çıktı. 1957'den beri Milliyet okuyordum. İçimde beni bir şey dürttü. Param da vardı ve gazeteyi satın aldım. Böylece medyaya girdim. Bir daha da çıkamadım. Eğer medya patronu olmasaydım, daha çok zengin olurdum' dedi.

'YENİ SATIN ALMA YAPAMIYORUM'

Aydın Doğan ayrıca hükümet ile arasındaki anlaşmazlığın kendisinin fırsatlar kaçırmasına yol açtığını söyledi. Doğan, 'Küresel kriz fırsatlar yaratıyor. ABD ve Almanya'da medya şirketleri almak için güzel fırsatlar var. Eğer kendimizi hükümet baskısından kurtarabilirsek, satın alma yapmayı düşünebiliriz' dedi.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*