Erdoğan düğmeye bastı, 42. madde değişiyor

Erdoğan düğmeye bastı, 42. madde değişiyor.40520
  • Giriş : 23.01.2008 / 12:15:00

Üniversitelerdeki başörtü yasağıyla ilgili AK Parti ile MHP ilk temasını bugün gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünkü MYK toplantısında kurmaylarına “MHP ile anlaşın,bu işi çözün” talimatını veren Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri üzerine yükseköğretimde başörtüsü yasağının kaldırılması için ilk temasın bugün gerçekleşmesi bekleniyor.

5 saat süren MYK’da Yükseköğretim’deki başörtüsü yasağını masaya yatıran AK Parti yönetimi MHP’nin teklifine karşı bir teklif hazırladı. MHP Başörtü noktasında hizmet alan ve hizmet veren sınırlandırması getirmek istiyor. Ancak AK Parti MHP’nin sınırlandırma teklifine uygulama noktasında sıcak yaklaşsa da, bazı sıkıntıların çıkabileceği endişesiyle bunun yasal olarak düzenlenmesine karşı çıkıyor. AK Parti ile MHP arasındaki görüşmeler Anayasa’nın 10, 13 ve 42. maddeleri üzerinden gerçekleşecek. AK Parti 42. maddenin değiştirilerek “Kılık kıyafet yükseköğretimde öğrenime engel olamaz” şeklinde düzenlenmesini öngörüyor.

Grup yönetimleri arasındaki temasların ardından Başbakan Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de ilerleyen günlerde bir araya gelmesi bekleniyor.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious