Erdoğan dünyaya son çağrıyı yaptı!

Erdoğan dünyaya son çağrıyı yaptı!.12608
  • Giriş : 16.01.2009 / 11:03:00

İsrail vahşetine sert tepki göstererek başlayan Erdoğan, dünyaya son çağrıyı yaptı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde bazı belediye başkan adaylarını açıklıyor:

Salı günü ülkemize gelen yaralı Filistinli kardeşlerimizi ziyaret ettim. Gözümün gördüklerini ifade etmekte zorlanıyorum. 10 yaralının içinde vücudu tamamen felç olan ve ayakları kopan var. Hele genç bir kız kardeşimiz var ki 1 aylık bebeğini kaybetmiş. Anneleri rehakatçi olarak yanında bulunuyor.

Hiç bir yerden hiç bir şey gelmese de ağaç yaprakları ile beslenir sonuna kadar şahadete kadar bu mücadelemizi sürdürürüz diyor. İsrail askeri karargahları değil sivil yerleşim yerlerini, hastaneler okulları vuruyor. Bu vahşetin gerekçesi olamaz. Gencecik insanların çocukların kadınların yaşlıların vurulmasını kim nasıl açıklayabilir. Savaşın da bir hukuku var. Her din insan hayatını kutsal sayar.

Tevrat'ta 10 emirden 6'ıncısı "öldürmeyeceksin" der.

DÜNYANIN SESSİZLİĞİ

İsrail'in vahşeti bir yana, dünyanın sessiz kalması daha acı bir şey. İsrail BM'yi bile kayıtsızca vurdu. Dünya bu trajediyi izliyor. Avrupa Birliği maalesef seyrediyor. İslam dünyası bölük pörçük. Buradan tüm dünyaya sesleniyorum. Bu vahşete sessiz kalmayın yoksa sizde vahşete ortak olursunuz.

Gün ortak tavır alma günüdür. Bölgedeki tüm halkları barış için çalışmaya davet ediyorum. Arap Birliği bölünmüş durumda.. Duruma kayıtsız kalıyor.  Bugün Doha'da bir toplantı var. Bizi de çağırdılar. Bu toplantımız nedeniyle Başbakan Yardımcım Cemil Bey ve bir heyetimizi gönderdik.

İspanya Başbakanı Zapatero aradılar. Ne gerekiyorsa yapalım. Bu duruma son verelim dediler.

İsrail BM Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayıyor. Ben buradan BM'ye soruyorum. BM Kararlarını hiçe sayan ülke o kapıdan içeri nasıl girer. Bir taraftan BM Güvenlik Konseyi kararları tartışmasızdır diyeceksini bir taraftan vahşete göz yumacaksın bu nasıl olabilir?

Türkiye bir an önce barışın tesisi için mücadelesini sergileyecek.

Türkiye'de yaşayan Musevi vatandaşlarımızda bu vehşete tepkili ve büyük rahatsızlık duyuyorlar. Musevi vatandaşlarımız onurlu bir duruş sergiliyor ve bölgede barış istiyor. Vatandaşlarımız duygusal davranıp akla hayale gelmez şeyler yapması tahriklere kapılması çok yanlış olur.

Bir ilimizde yapılan "Buraya şunlar şunlar giremez ancak köpekler girer" mantığı bize ters ve hoşgörü medeniyetine uymaz. Biz yaradılanı Yaradandan ötürü severiz. Hiç bir vatandaşın kaygı ve endişe altında yaşaması kabul edilemez. Herkes bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. ülkemize gelenler de aynı derece de önemlidir. Kimse kimseyi incitmemelidir. Mitingler yapılır, duygular dile getirilebilir, telin edilebilir. Ama kimse kimseyi tahrik edemez.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*