Erdoğan: 'Eğitime ideoloji karıştırılmaz'

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Erdoğan: "Eğitime ideoloji karıştırılmazsa biz hocaların hamalı oluruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) teknik eğitim ve mühendislik fakülteleri binaları ile spor merkezinin açılışlarını gerçekleştirdi. Törene, Başbakan Erdoğan’ın yanısıra Devlet Bakanı Ali Babacan, Denizli Valisi Hasan Canpolat, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

11. defa Denizli’ye geliş nedenini yerinde inceleme yapma olarak açıklayan Erdoğan, "Başbakan çalışmaları yerinde incelemeli, Ankara’da oturmakla bu iş yürümez. Bir işadamı gibi her şeyi yerinde takip ediyoruz. Nasıl olsa online sistem var deyip de oturduğu yerden iş bitirmiyorsa başbakanlık-bakanlık da aynen böyle olmalıdır. Bu iş böyle yürür." diye konuştu.

Eğitimle bir alıp veremediklerinin olmadığına işaret eden Erdoğan, "Eğitimle başarılı olmak mecburiyetindeyiz. Yeter ki buna ideolojiyi karıştırmayalım. Bunu karıştırmadığımız sürece biz eğitim kurumlarımızın, hocalarımızın hamalı oluruz. Ve bizden ne istenirse veririz. Biz emanetçiyiz. Millet bize bir emanet teslim etmiş. Biz bu emaneti layıkıyla yerinde ve zamanında kullanmak durumdayız. Bunu yapmazsak kendi ayağımızın altına karpuz kabuğu koymuş oluruz. Yarın biz hayır ile yad edilmek istiyoruz. Onun için de bu eserlerin yükselmesi lazım. Üniversiteyi kurmuşsun adı var kendi yok, neye yarar?" şeklinde konuştu.

Hayırseverlerin yatırımlarını artırmak için kendisinin de üniversiteler adına "dilencilik" yaptığını kaydeden Erdoğan, "Çivrilli iş adamı Atasay Kamer’den Pamukkale Üniversitesi adına bir fakülte sözü aldım. -Ben dilenci olurum- dedim. Bazı köşe yazarları benimle istihza etti. -Başbakan dilenci olur mu?- dediler. Evet olurum, milletim için, ülkem için olurum." dedi.

"15 YENİ ÜNİVERSİTEYİ KURARKAN SIKINTI YAŞADIK"

15 yeni üniversite kuruluşu için büyük çaba gösterdiklerini, ancak bu konuda da sıkıntı yaşadıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Arkadaşlarıma -hiç üstüne gitmeyin, bırakın- dedim. Nasıl isterlerse öyle yapsınlar. Bırakın bunun daha üzerine gidilmez. Çünkü bunlar iki kere iki 5 demenin gayreti içindeler. Daha önce kurulmuş olan üniversiteler var, aynı şartlarla kurmak için adımı attık. Ama, maalesef engelleme yoluna gittiler. Biz 15 üniversitenin parlamentodan kurulma kararını çıkarttık. Bundan sonrasını yapması gerekenler yapsınlar. Çünkü yeri geliyor -Öğretim üyesi yok, bu 15 üniversiteyi neden kuruyoruz?- diyorlar. Ancak bizzat kendim araştırma yaptırdım. Avrupa’da bir öğretim üyesine 28 öğrenci düşen okullar var, bizde 2.8 öğrenci düşüyor." şeklinde konuştu.

Lisansüstü eğitim için yurt dışına bin öğrenci göndermeye çalıştıklarını, ancak yürütmeyi durdurma kararı çıktığını da söyleyen Erdoğan, "Şimdi bununla ilgili yapılacak imtihana yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bin öğrenciyi lisansüstü eğitim yapmak için yurt dışına göndereceğiz, iptal. Neymiş Milli Eğitim’in yetkisi yokmuş, anlamak mümkün değil." dedi.

PAÜ rektörünün samimiyeti sebebiyle davetlerini kabul ettiğini de belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz daveti reddeden Başbakan olmadık, hangi üniversiteden davet geldiyse gittik. Çünkü biz Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı sıfatıyla buralara gidiyoruz, AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla değil. Bu da bizim görevimiz zaten. Ama bu noktada farklı yaklaşımlar içerisine girenler olursa olanlar, ülkeye yazık ederler, bize değil. Biz zaten yolumuzda aynı kararlılıkla hizmet aşkıyla ilerliyoruz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Fatih Köprülü Kavşağı ile İncilipınar Parkı’nı da hizmete açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious