Erdoğan eleştirilere sert cevap verdi

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Bankaların yabancılara satışını eleştirenlere sert çıkan Başbakan Erdoğan, "Bunlar hala 30-30 yıl öncesinde kalmış. Komünistler bile değişti. Bunlar hala değişmedi" diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi olayına değinen Başbakan Erdoğan, kendisinin ve arkadaşlarının olaydan şok olduklarını ve İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı'nı hemen İstanbul'a gönderdiklerini belirtti. Erdoğan, bütün güvenlik güçlerinin ve bütün istihbarat birimlerinin MİT, askeri ve emniyet istihbaratının hep birlikte çalışmayı başlattıklarını ve sonunda failin Samsun'da terminalde yakalandığını söyledi. Bütün birimlerin üzerlerine düşen her türlü işlevi yerine getirdiğini ve failin derhal İstanbul'a gönderildiğini ifade etti. Erdoğan, "Çünkü zaman çok önemli. Bizzat talimatı verdik. Böyle bir alçakça saldırının neticesinde demokrasinin gelişmesine kurşun sıkanlar, özgürlüklerin gelişmesine kurşun sıkanlar, Türkiye'nin kalkınmasına engel olmak ve Türkiye'nin huzur içinde yaşamasına engel olmak isteyenlere özellikle bir ders olsun" dedi.

Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun kendileri iktidara geldiğinde 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu borcun şu an 10,9 milyar dolara düşürüldüğünü söyledi. Erdoğan, faizleri düşük olduğu için yeni borçlar da aldıklarını ve ancak aldıklarından daha fazlasını ödediklerini belirtti. IMF'nin kredi almada bir akredite kuruluşu olduğunu ve Türkiye'nin IMF'nin 29 kurucu ortağından birisi olduğunu ifade eden Erdoğan, "AK Parti olarak biz bu milletin Türkün onurlu duruşunu her zaman devam ettiriyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında bir vatandaşın ilçeye üniversite istemesi Başbakan Erdoğan'ı güldürdü. Başbakan Erdoğan istek üzerine, "Bütün illere üniversite kurduk da ilçelere mi kaldı" şeklinde cevap verdi. İsteklerine devam eden Kızılcahamamlılar ise üniversite yerine yüksek okul talebini dile getirdiler. Vatandaşlar ayrıca ilçede işsizlik nedeniyle kahvehanelerin dolu olduğunu belirterek, ilçelerinde istihdam oluşuturulmasını istediler.

Geçtiğimiz dönemde içi boşaltılan bankaların devlete maliyetinin 46 milyar dolar olduğunu ve ve kendileri döneminde içi boşaltılan bir banka gösterilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'deki bankaların yabancılara satışını eleştirenlere sert çıktı. Bankaları alarak yabancıların riski üstlendiğini belirten Erdoğan, "(Yabancılar) Ben Türkiye'ye güveniyorum. Ben Türkiye'deki siyasete güveniyorum. Onun için gideririm yatırımımı yaparım diyor. Hatırına keyfine mi geliyor? Tabii ki para kazanmaya geliyor" dedi.

Türkiye'ye gelen ve büyük tartışmalara neden olan yabancı bir bankanın açtığı yeni şubelerle 5 bini aşkın kişiye istihdam sağladığını dile getiren Erdoğan, Türkiye'deki yabancı sermaye düşmanlığına sert çıktı: "Bunlar hala 30-30 yıl öncesinde kalmış. Komünistler bile değişti. Bunlar hala değişmedi. Varsın değişmesinler. Milletim onlara prim vermiyor" diye konuştu.

Kıbrıs konusunda tavizler verildiğini savunan kişileri eleştiren Erdoğan, "Kıbrıs'ı verdiler diyorlar. Eline dizine dursun. Kalksınlar söylesinler nesini verdik?" diye sordu. Erdoğan, kendileri döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerinin resmi ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Pakistan'da Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref tarafından resmi ziyaretle karşılandığını hatırlattı. KKTC'nin İslam Konferansı Örgütü'nde bir cemaat iken bugün Kıbrıs Türk Devleti olarak gözlemci üye sıfatıyla toplantılara katıldığını vurgulayan Erdoğan, bu meseleyi milli bir mesele olarak gördükleri için Kıbrıs'ın bu hale geldiğini söyledi. Bunu bazı kişilerin görmediğini savunan Erdoğan, "Çünkü onlar yapamadılar. Şimdi ideolojik davranıyorlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious