Erdoğan: 'Eleştirilere üzülüyorum'

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Reform sürecimizin yavaşladığı, AB heyecanını yitirdiğimiz şeklindeki eleştirileri üzüntüyle karşılıyorum." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açık ve net konuştuğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Kim ne derse desin, AB yönelimimizde en ufak bir sapma yoktur. Hükümetimiz, kurumlarımız ve milletimiz AB üyelik hedefine bütünüyle bağlıdır. Reform gayretlerimize müzakere sürecinden güç alarak kararlı biçimde devam ediyoruz.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, aralarında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Hak-İş Başkanı Salim Uslu, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Davut Ökütçü, Türk Tabibler Birliği Başkanı Gencay Gürsoy'un da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren görüşme öncesi Erdoğan basın mensupları için kısa bir açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, sivil toplum örgütlerinin AB sürecine desteklerini ifade ettikleri için yaptıkları bu ziyaretten memnuniyet duyduğunu, bu toplantıyı son derece anlamlı bulduğunu ifade ederek, görüşmede son gelişmeleri birlikte değerlendireceklerini kaydetti. Erdoğan yaptığı konuşmada, ''Biz AB'yi stratejik bir hedef olarak görüyoruz. AB'ye katılım süreci, insanımızı en ideal yaşam standartlarına kavuşturma idealimizin en önemli araçlarından biridir. AB, taşıdığı bu anlam sebebiyle 83 yıllık Cumhuriyetimizin kuruluş idealidir. Bütün çabalarımız, Türkiye'nin yakın bir gelecekte AB içinde eşit hak ve yükümlülüklere sahip bir üye olarak yerini alması yönündedir. AB'ye tam üyelik hedefine ulaşmak için gereken siyasi iradeye sahibiz. 3 Ekim 2005'te katılım müzakerelerine başladık. Böylece yaklaşık 50 küsur yıldır siyasi ve 40 küsur yıldır akdi olarak devam eden bu süreçte, bana göre en kritik aşamayı geçmiş bulunuyoruz. Bu her bakımdan tarihi bir adım olmuş, küresel çapta yankı uyandırmıştır. Katılım sürecimiz kendi rotasında ilerliyor.'' şeklinde konuştu.

AB üyeliğinin, Türkiye'nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında en yüksek norm ve standartlara kavuşturulması amacına yönelik oluduğunu anlatan Erdoğan, "Milletimizin bu sürece desteğinin devam etmesi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gayretlerimize ivme kazandıracaktır. Zira gerçekleştirdiğimiz bütün bu reformlar, öncelikle milletimizin hayat kalitesini artırmak, daha iyi bir gelecek hazırlamak içindir'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan önce katılımcılar adına bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türk sivil toplum örgütleri, iş dünyası ve meslek örgütleri temsilcilerinin, AB süreciyle ilgili olarak duyarlılığını devam ettirdiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB perspektifini kaybetmeden sürecin devamı için toplumsal uzlaşmayı ön plana çıkarmak ve bu görüşleri dile getirmek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious