Erdoğan: Er ya da geç bu millet bunu da aşacaktır

  • Giriş : 19.03.2008 / 14:20:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkede başka şeylerle uğraşıyoruz. Temenni ediyorum ki er ya da geç bu millet bunu da aşacaktır. Bunu aştığımız gün zaten söylüyorum, gümbür gümbür yürürüz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak İstanbul'da gerçekleştirilen en büyük restorasyon projesi olan Beşiktaş'taki ''Akaretler Sıraevleri''nin açılışında yaptığı konuşmada, burayı restore ederek İstanbul'a yeniden kazandıran Serdar Bilgili, ilgili tüm kurum, şirket, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ve tüm çalışanlara teşekkür etti.

Hem İstanbul'un diğer bölgelerine hem de ülkenin tüm şehirlerine örnek teşkil edecek bir çalışma gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, son dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğünün, milletin yüzünü ağartacak birçok eseri renove ve restore ederek ülkeye kazandırdığını söyledi.

Erdoğan, vakıfların, 960 yıldır Türkiye'de olsun, eski Osmanlı coğrafyasında olsun yoksulun, kimsesizin, garibin, gurebanın ve yolda kalmışın kimsesi ve koruyucusu olduğunu ifade ederek, bu medeniyete sahip çıkmanın ve eşsiz zenginliği yeniden canlandırmanın kendilerine nasip olduğunu kaydetti.

Adana'da 1111 vakıf eserinin toplu açılışını örnek gösteren Erdoğan, tamamen çöplük, mezbelelik haline gelmiş olan bu eserleri ülkeye ve halka kazandırmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını dile getirdi.

Erdoğan, bu eser sayısının, Kültür ve Turizm Bakanlığının elindekilerle birlikte 4 binlere ulaştığını kaydederek, 5 yılda yaptıkları çalışmalarla adeta kaybolan bir medeniyetin yeniden ayağa kalktığını söyledi.

-AKARETLER'İN DURUMU-

İstanbul'da bu tarihi eserlerin ne hale geldiğinin görüldüğünü belirten Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yazıcı'nın konuşmasında okuduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından merhum İsmet İnönü'ye gönderilen telgrafa atıfta bulunarak, ''Bütün bunlar birer vaka olarak önümüzdeyken, bunları yeniden aslına döndürmek, amacına uygun veya en azından amacına ters düşmeyecek şekilde onları kullanılır hale getirmek, ülkemiz için büyük bir zenginlik ve yeni nesiller için de geleceğe bakarken çok önemli bir öz güven meselesidir'' diye konuştu.

Erdoğan, bu öz güveni yeniden yakalamak gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

'' Batıya gidiyorsunuz bakıyorsunuz ki bütün tarihi eserlerini nasıl ele alıp canlandırıyor ve geleceğe yürüyorlar. Bizde ise 'Bırakın kendi haline gitsin' diyoruz. İşte doğduğum, büyüdüğüm şehir... Buralardan geçerdik, maalesef kapanın elinde kalmıştı Akaretler. Ama şimdi kapanın elinde değil, gerçekten sahiplerinin elinde olan bir Akaretler var.''

Göreve geldiklerinde, şimdi Başbakanlık Ofisi olarak kullandıkları yerin yanında Beşiktaş Kaymakamlığı'nın bulunduğunu, bunun da Dolmabahçe mimarisi ile tezat halinde olduğunu, adeta orada bir sığıntı ve hançer gibi durduğunu anlatan Erdoğan, orayı ele alarak yeniden yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, şimdi de kaymakamlığa ait olan aynı yerdeki bir binayı çok amaçlı olarak yapıp sadece İstanbulluların değil, tüm insanların hizmetine sunacaklarını ifade etti.

Yine aynı yerde bulunan ve daha önce Tekel deposu olarak kullanılan yeri de örnek gösteren Erdoğan, çeşitli mücadeleler sonucu bir girişimcinin burayı aldığını dile getirdi.

-ENGELLERİN YARATTIĞI SIKINTI-

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Fakat engeller anlatılamayacak kadar çok. Almak yetmiyor, 'Burayı yapayım, yaparım, ne gerekiyorsa yapacağım' demek de yetmiyor. İçeriden birileri adeta bariyer oluşturuyorlar, 'Hayır yapamazsın veya yapacaksan benden geçmen lazım' diyor. 'Senden nasıl geçeceğim, onun yolunu söyle' dediğiniz zaman işte orada bakıyorsunuz ahlaki olmayan yollarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Sıkıntımız burada. İşte bizim bunu aşmamız lazım ama biz bunlarla uğraşmıyoruz ki ülkede, başka şeylerle uğraşıyoruz. Temenni ediyorum ki er ya da geç bu millet bunu da aşacaktır. Bunu aştığımız gün zaten söylüyorum, gümbür gümbür yürürüz''

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious