Erdoğan: 'Erken seçim yok, 5 yıla alışın'

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, muhalefetin 2 yıldır seçim istediğini belirterek, "Bunlar kötü alışkanlıklardır. Anayasamız ne diyor; 5 yıl. 5 yıla alışacaksınız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, yıllardır Türkiye'yi yakından izleyen iş adamlarının, Türkiye'deki değişimi, ekonomideki dönüşümü, başlatılan yeni süreci çok iyi analiz edebileceklerini söyledi. Bu yeni sürecin ortaya çıkardığı imkan ve fırsatlardan yararlanmak gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Türkiye'deki değişimi diğer ABD'li iş adamlarına, yatırımcılara anlatmanızı özellikle sizlerden rica ediyorum" diye konuştu. "Türkiye, ekonomik anlamda kritik bir eşikten dönmüş, geçmişle kıyaslanamayacak yeni bir döneme girmiştir" diyen Erdoğan, bunu söylerken sadece makro ekonomik göstergelerdeki iyileşme ve gelişmeleri kastetmediğini vurguladı. Ekonomide yapısal değişim noktasında da son derece cesur ve kararlı adımlar atıldığını anlatan Erdoğan, o alanda gerçekleştirilen reformların, ekonominin orta ve uzun vadede geleceğini şekillendirdiğini kaydetti. Erdoğan, ekonomide önceki dönemde yaşanan olumsuzluk, belirsizlik, istikrarsızlık ve güvensizliğin temel nedenlerinden birinin, yapısal reformların gerçekleştirilmemesi olduğunu bildirdi. Önceki hükümetlerin bunu yapmak yerine popülizmi tercih ettiğini ve hazırladıkları ekonomik programlara uymadıkları için hiçbir zaman mali disiplinin sağlanamadığını ifade eden Erdoğan, "Türkiye'nin ekonomi literatürü içine 'seçim ekonomisi' gibi bir kavram yerleşti. Böyle bir anlayışın yerleşmiş olduğu bir ekonominin herhalde istikrarlı bir ekonomi olması mümkün değildir" diye konuştu.

Bu dönemde göze çarpan iki kavramın 'istikrar' ve 'güven' olduğunu belirten Erdoğan, bunların 4 yıllık süreçte ekonomideki sıçramanın ateşlemesini sağladığını bildirdi.

-HER GEÇEN GÜN DAHA İYİYE GİDİYORUZ-

Sosyal güvenlik, vergi ve finansal sistemde ciddi reformlar gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, "(Yüzde yüz her şeyi başardık, bitirdik, tamamladık) demiyoruz. Muhakkak eksikliklerimiz var. Ama her geçen gün daha iyiye gidiyoruz" şeklinde konuştu. İşverenlerin girdi maliyetlerini ve vergi yüklerini eksiltmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, bu konuda dünya ortalamasını yakalayacaklarını söyledi.Türkiye'nin kalıcı bir iyileşme, geri dönülmez bir ilerleme ve kalkınma sürecine girdiğine işaret eden Erdoğan, ülkede çok enteresan şeyler de yaşandığını kaydederek, şöyle dedi:
"2 yıldır ana muhalefet, muhalefet 'erken seçim' diye bağırıyor. Bunlar kötü alışkanlıklardır. Anayasamız ne diyor; 5 yıl. Ve 5 yıla alışacaksınız. Çünkü biz küresel sermayeye hedef veriyoruz; 'Öyle bir ülkeye geliyorsunuz ki bu ülkede 5 yıl oturmuş istikrar, sistem, güven göreceksiniz'...

Bu hafta bir olay yaşadık. Parlamento çalışmaları sırasında ana muhalefet partisinin milletvekilleri kuliste bizim milletvekili arkadaşlarımıza şunu söylüyorlar; 'Sakın erken seçim yapmayın. Çünkü daha çok ödeyecek taksitlerimiz var. Eğer erken seçime giderseniz aday olmayabiliriz ve riske gireriz'. Ve tabi bunlar kuliste. Genel Kurul salonuna giriyorlar, 'erken seçim isteriz' diyorlar. Böyle bir yapı var. Fakat biz halkımıza verdiğimiz sözü tutuyoruz. Emin adımlarla çalışarak 5 yılımızı dolduracağız."

Enflasyonda tek haneli rakamlara yeniden dönüldüğünü de belirten Erdoğan, enflasyonla mücadeledeki başarılarını inatla devam ettireceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious