Erdoğan: Ermenistan işgali derhal bırakmak zorundadır!

Erdoğan: Ermenistan işgali derhal bırakmak zorundadır!.8169
  • Giriş : 17.11.2007 / 12:16:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 12:26:19

Başbakan Erdoğan11'inci Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı'na katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’nın başkenti Bakü'de düzenlenen ‘11'inci Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı'na katıldı. Kurultayda konuşan Erdoğan, “Ermenistan evrensel değerlere ve temel insan haklarına uymayan bu haksız işgale derhal son vermek zorundadır” dedi.


Erdoğan kurultaya eşi Emine Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile birlikte katıldı. Erdoğan’ın konuşması Azerbaycan televizyonu tarafından canlı olarak yayınlandı.

Sözlerine, kurultayın başlamasına vesile olan Haydar Aliyev ile Alpaslan Türkeş'i rahmetle anarak başlayan Erdoğan, şöyle dedi:
“Haydar Aliyev’in Türkiye ve Azerbaycan arsındaki ‘tek millet iki devlet’ anlayışı bugün yeniden burada fiilen tecelli ediyor. Bu bizim için ayrı bir duygu vesilesi. Yine Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın kederi bizim kederimiz, sevinci bizim sevincimizdirö anlayışı dostluğumuza ve geleceğimize ışık tutmaktadır. Bunlar bizim bağlarımızı kuvvetlendirmektedir. Bizi birbirimize daha güçlü bağlarla bağlamaktadır.”

Konuşmasında Irak ve Ortadoğu'da yaşanan olumsuzluklardan da söz eden Başbakan Erdoğan buradaki gelişmelerin Türk dünyasını etkilediğini ve bu nedenle gelişmelerden ders çıkarılması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, konuşmasında Ermenistan’ı sert bir dille eleştirirken, “Ermenistan’ın Karabağ'ı işgali hepimizin yüreğini yakmıştır” diyen Erdoğan, Avrupa’nın söz konusu işgale sessiz kalmasını da eleştirdi. Erdoğan, “Ermenistan evrensel değerlere ve temel insan haklarına uymayan bu haksız işgale derhal son vermek zorundadır. Türkiye bu konuda her zaman can kardeşi Azerbaycan’ın yanında olmuştur. Bundan böyle de yanında olacaktır” dedi.

Erdoğan, Irak'taki Türkmenler ile Kuzey Kıbrıs Türkleri'nin de benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, bir takım sözler vermelerine rağmen haklı davalarında onlara destek olmayan Avrupa’nın ‘samimiyet testinde' sınıfta kaldığını söyledi. Dayanışma çağının yaşandığını anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için ‘daha sıkı bir işbirliği ve kuvvetli bir dayanışma içerisinde olunması gerektiğini' söyledi.

Konuşmasında dil birlikteliğinin önemine de değinen Erdoğan, bu kurultayda Türk dili konuşan ülkeler devlet başkanları zirvesinin daimi bir sekretaryasının oluşturulmasını talep ettiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, “Güzel dilimizi konuşan Türek dili devletlet topluluğu, hem uluslarası platformlarda halklarımızın çıkarlarını daha iyi korumamıza imkan verecek hem de barış ve istikrara katkıda bulunacaktır. Dil birlikteliğini sağlama yolunda yapılacak çalışmalara ağırlık vermeliyiz” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise konuşmasında, Bakü’de toplanan bütün Türk dünyasının hep birlikte ve dayanışma içinde olmasını arzuladığını ifade etti.


Başbakan Erdoğan'’ın kurultayın ardından Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'nın geleneksel demir dövme merasimi ile ‘Orhun ve Yenisey Ödülleri Töreni'ne de katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious