Erdoğan; 'Eşek ölür semeri, yiğit ölür kalır eseri'

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Toplu Konut İdaresi tarafından Adana'nın merkez ilçesi Yüreğir'de yaptırılan 792 konutun anahtar teslim törenine katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ülke genelinde bir büyük imar hareketine harç taşıdıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağdaş konutlarla mutlu ve müreffeh Türkiye'nin temellerini de attıklarını ifade eden Erdoğan, her yere bu duygularla gittiklerini vurguladı. Attıkları her temel ve yaptıkları her törenle Türkiye'nin geleceğini şekillendirdiklerini dile getiren Erdoğan, herkesin mutlu, zenginliklerin adaletle paylaşıldığı ve hedeflerin sürekli yükseltildiği bir istikbale koştuklarına dikkat çekti. Erdoğan, "Eğer bu umut ve heyecanı kardeşiniz gibi içinizde hissediyorsanız; o zaman hiç korkmayın. Türkiye'nin hızına hiç kimse ulaşamaz. Bize inanmaya ve güvenmeye devam edin." dedi. Kentsel değişim ve dönüşüme ihtiyaç bulunduğunu bildiren Erdoğan, halkın tamamının bu modern yaşamın içinde olmasını arzuladıklarını belirtti.

TOKİ öncülüğünde bu çalışmaların başarılı bir şekilde devam ettiğini aktaran Erdoğan, şu ana kadar 100 bini aşkın nüfuslu 7 adet şehir inşa ettiklerini anlattı. 2003'ten buyana 79 il ve 182 ilçede toplam 460 şantiyede 172 bin 475 konutun yapıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi: "65 bini aşkın daireyi sahiplerine teslim ettik, ediyoruz. Bu yaptığım inşaatlarla birlikte alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik 40 bin konut üreceğiz. 66 belediye ile de 'Gece Kondu Dönüşüm Projeleri' imzaladık. 36 belediye ile 35 bin konutluk uygulama başlatılmıştır."


EŞEK ÖLÜR, KALIR SEMERİ, YİĞİT ÖLÜR KALIR ESERİ


Kimilerinin "Ne olacak bu garip, garibanın hali" diye sorduğunu ifade eden Erdoğan, şairin "Eşek ölür kalır semeri; insan ölür kalır eseri" sözünü anımsattı. Eserler bırakarak gideceklerine dikkat çeken Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kapsamda büyük bir dönüşüm projesinin hayata geçirildiğinin altını çizdi. Yine 163 lise ve ilköğretim okulu ile 17 anaokulu, 24 spor salonu, 7 kütüphane, 110 ticaret merkezi, 7 hastene, 29 sağlık ocağı ve 97 camiinin ihalesini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, bu yapıların önemli bir kısmına başlandığını açıkladı.

"Tarım Köy' çerçevesinde 6 bin 500 konutun projelendirildiğini belirten Erdoğan, 11 köyde bin 677 konutun temelinin atıldığını kaydetti. Bu uygulamalarda 600 bin kişiye istihdam sağlandığını açıklayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu yıl sonuna kadar 200 bin; önümüzdeki sene sonunda ise 250 bin konutun inşaatına başlamayıp, bitirmeyi hedefliyoruz. Bunları hızla aşkla devam ettiriyoruz. Bu projler nasıl bir seferberlik ruhuyla çalıtığımızın göstergesidir.Türkiye'de bu alanda yapılmamış olana yapıyoruz. Ve bunlara devam edeceğiz. Sadece Adana'da en kısa zamanda 10 bin konutu bitireceğiz."


VATANDAŞIN EV İHTİYACI İLE HANGİ HÜKÜMET İLGİLENDİ


"Bugüne kadar vatandaşın ev ihtiyacı ile hangi hükümet ilgilendi" sorusuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, kimsenin bu sorunun cevabını bulamayacağını aktardı. Sadece zengin ve orta gelirlileri değil, dar gelirli vatandaşları da ev sahibi yaptıklarını kaydeden Erdoğan, verdikleri her sözü bir bir yerine getirdiklerini anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın toplu konut alanına gelişi sırasında bayan bir gazeteci fotoğraf çekerken yere düşerek, bayıldı. Leyla Kesen sedye ile hastaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious