Erdoğan: Evvelallah AK Parti adı gibi ak

Erdoğan: Evvelallah AK Parti adı gibi ak.40520
  • Giriş : 07.06.2009 / 23:00:00
  • Güncelleme : 07.06.2009 / 23:03:05

Erdoğan son günlerin tartışmalı konusu partinin adı konusunda çevreci mesajlarla cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Erdoğan, Kıranardı Kent Ormanı'nda yaptığı konuşmada, çevre kirliliğine dikkati çekti. Bugün artık tüm dünyada çevre ve iklim konusunda ciddi tehditlerin eşiğinde bulunulduğunu söyleyen Erdoğan, ''Çevre konusunda eskiye dayanan hassasiyetlerimizi hatırlatmamız, hatırlatmakla kalmayıp unuttuğumuz bu vasıflarımızı yeniden hayata geçirmemiz artık kaçınılmaz bir hal aldı'' diye konuştu.

''Göreve geldiklerinde İstanbul'u hava kirliliğinden kurtardıklarını'' ifade eden Erdoğan, Türkiye'de doğal gaz kullanan 9 ili 63'e çıkardıklarını kaydetti. Bunların durup dururken olmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar durup dururken olmadı. Eğer sevdanız var ise aşkınız var ise halkınızı seviyor, onları düşünüyorsanız bunu başarırsınız.

Hava alanından şehre gelirken ana yolların kenarlarında toz toprak var mı, çamur var mı bunlara dikkat ederim. Şimdi bunların hamdolsun olmadığını görünce de iftihar ettim.

AK partili belediye ismi gibi aktır ak. Bunu bilmeyenler, anlayamayanlar olabilir. Gönlü kara olanlar olabilir. Ama evelallah AK Parti aktır. Ve bizden hiç kimsenin bu sorumluluktan kaçmak gibi bir ayrıcalığı, lüksü yoktur. Herkesin çevre sorunları konusunda elini taşın altına koyması ve sorumluluk üstlenmesi, bir proje üretmesi görevlerini yerine getirmesi gerekir. Ben burada AK Parti kadın kollarını, genel merkez kadın kollarımızı; il, ilçe tüm kadın kollarımızı huzurunuzda tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Zira Türkiye için, dünya için son derece anlamlı ve acil bir konuyu gündeme taşıdılar. '1 milyon kadın, 1 milyon fidan.' Bizim kadınlarımız ülke genelinde 15 milyon kadınımız olmuş olsa, demek ki 15 milyon fidan dikebiliriz. Böyle bir şey başlatacağız. Bununla birlikte dağ taş 10 sene sonra ağaçlık olur. Olur mu bu, olur.''

TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL TIBBİ ATIK STERİLİZASYON TESİSİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle Türkiye'nin ilk özel atık sterilizasyon tesisinin Kayseri'ye kurulduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bütün mesele bu işe inanmak. Türkiye'nin ilk özel tıbbi atık sterilizasyon tesisinin açılışını ve lisans verme işini de burada gerçekleştiriyoruz. Gayretlerimizin asla boşa çıkmayacağına, çığlıklarımızın yankı bulacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Sanayi devriminden itibaren teknoloji devrimiyle birlikte ekonomik anlamda hızlı bir gelişme yaşandığını belirten Erdoğan, sanayideki bu gelişmenin beraberinde çevre kirliliğini de getirdiğine işaret etti. Sanayi artıklarının, spreylerin, yakıtlarla ortaya çıkan gazların, dumanların, petrol ve ilaç atıklarının, plastik ürünlerin, suni gübrelerin ve çöplerin dünyayı çok hızlı kirlettiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Düşüncesizce, sorumsuzca atılan bir plastik şişenin, 400 yıl yani 4 asır boyunca çürümeden şu toprakta, tabiatta kalabildiğini düşününce, tehlikenin boyutlarının nerelere vardığını lütfen düşünün. Hava, su ve toprak bunun yanında bir çok canlı nesli bu hızlı kirlenmede payına düşeni alıyor'' dedi.

KIZILDERİLİ ATASÖZÜ

Başbakan Erdoğan, Kızılderililer'e ait ''Son ağaç kesildiğinde, son nehir kirlendiğinde ve son balık öldüğünde o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız'' atasözünü anımsatarak, ''buna yürekten katıldığını'', çevreyi koruyarak sanayileşmenin mümkün olduğunu vurguladı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın daha önce ayrı olduğunu, bu bakanlıkları kendilerinin birleştirdiğini söyleyen Erdoğan, ''Ormansız çevre, çevresiz orman olmaz'' diye konuştu.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da ''Esasen çevreci olmak lafla olmuyor. Çevreci olmak icraatla oluyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla geçen yıl ''Milli Ağaçlandırma Seferberliği'' başlattıklarını söyleyen Eroğlu, şunları kaydetti:

''Seferberliği başlattığımızda, hedefimiz 1 yılda 420 bin hektarlık alanı ağaçlandırmaktı. Ancak biz hedefimizi de aşarak 463 bin hektarlık alanı ağaçlandırarak bu çalışmayı tamamladık. Çevre için 2003'ten bu yana çok şeyler yapıldı. Öncelikle, hava kirliliği ölçüm istasyonlarının sayısını artırdık ve ülke geneline yaydık. Daha sonra ülkemizin denizlerini temizledik ve denizlerimizin temiz olduğunu gösteren 'Mavi Bayrak' uygulamasını başlattık. Şu an mavi bayraklı 271 noktamız oldu.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul'a Belediye Başkanı seçildiği zaman, bazı gazetelerin promosyon olarak gaz maskesi dağıttığını, ancak yapılan çalışmalarla, İstanbul'un dünyanın sayılı temiz şehirlerinden birisi haline geldiğini kaydeden Eroğlu, ''AK Parti iktidarı döneminde başlatılan çevre hareketleri sonucu, Türkiye'nin her tarafı yeşile boyandı'' diye konuştu.

VİDEO KONFERANSLA AÇILDI

Konuşmaların ardından, Başbakan Erdoğan video konferans sistemiyle Denizli'den Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Erzurum'dan, Kocaeli'den, Malatya'dan ve Samsun'dan da partisinin kadın kolları başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla görüşerek ''1 milyon kadın, bir milyon fidan'' kampanyasını başlattı.

Tıbbi Atık ve Sterilizasyon Tesisinin açılışını da sembolik olarak yapan Erdoğan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye sertifika verdi.

Erdoğan, Kıranardı Kent Ormanı'nda fidan dikip, Başatlı ailesinin piknik masasına konuk oldu, çevreyi kirleten plastik eşyalardan yapılan giysiler giyen çocuklarla sohbet edip, uçurtma uçurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*