Erdoğan fena kızdı: Bu iş sizin işiniz!

Erdoğan fena kızdı: Bu iş sizin işiniz!.76539
  • Giriş : 25.03.2009 / 16:49:00

Erdoğan, ''Bana bak, bu iş sizin işiniz. Siz Türkiye'nin itibarını sattınız, kredibilitesini yok ettiniz'' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, partisinin Çankırı'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleriyle Türkiye'nin kaderinin değiştiğini söyledi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik eleştirilerini sürdürürken, ''Baykal çıksın televizyonda şovunu yapsın ama asıl şovu benim milletim yapacak. Bu şovun adı demokrasi şovu''

Önceki iktidarların on yıllarca Türkiye'nin kaynaklarını, enerjisini heba ettiğini savunan Erdoğan, siyasetin çözüm değil, sorun ürettiğini, ekonomi, iç politika ve dış politikanın hızla itibar kaybettiğini, istikrar ve güven kalmadığını ifade etti.

Kendilerinden önce Türkiye'ye yıllık 1 milyar dolar yabancı sermaye geldiğini anımsatan Erdoğan, 2007 yılında 21 milyar dolar, geçen yıl 18 milyar dolar yabancı sermaye girişi olduğunu söyledi.

Erdoğan, AK Parti'nin Türkiye'ye istikrar kazandırdığını dile getirerek, ''İstikrar olmasa küresel sermaye Türkiye'ye gelmez'' dedi.

MHP'nin, iktidarlarını ''Türkiye'yi satıyor'' diye suçladığını anlatan Erdoğan, ''Bana bak, bu iş sizin işiniz. Siz Türkiye'nin itibarını sattınız, kredibilitesini yok ettiniz'' diye konuştu.

Erdoğan, iktidarlarından önce batan 16 bankanın Türkiye'ye 40 milyar dolar maliyeti olduğunu belirterek, bunların parasını da milletin ödediğini ifade etti.

Merkez Bankasını kasasında 26 milyar dolar varken devraldıklarını, bankanın kasasında şimdi 67 milyar dolar olduğunu anlatan Erdoğan, ''Onlar boşalttı, biz dolduruyoruz. Sayın Bahçeli, bu dönemde bir tane banka dünyadaki krize rağmen kapandı mı? Bir tanesi fona devredildi mi? Niye? Yere sağlam basıyoruz'' dedi.

''1 MİLYONA TUVALETE GİDİYORDUK''

Başbakan Erdoğan, bugün Türkiye'nin küresel ve bölgesel meselelerde söz söylediğini, arabuluculuk yaptığını, haklının yanında, mazlumun yanında dimdik durduğunu, haklıyı savunduğunu vurguladı.

Dünyanın her yerindeki soydaşlara, Türk vatandaşlarına, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarının altını çizen Erdoğan, ''Kıbrıs'ın yanında da Kırım Tatarlarının yanında da biz varız. Afganistan'ın yanında, Iraklı kardeşlerimizin yanında da biz varız. Gazze'deki mazlum kardeşlerimizin yanında da biz olduk, biz varız. İşte hakkı söylemek budur'' diye konuştu.

Erdoğan, eskiden milyonerlerin ''zengin'' olarak anıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''6.5 sene önce tuvalete 1 milyona gitmiyor muyduk? Biz çocukluğumuzda, gençliğimizde 1 liraya giderdik. Hatta delikli kuruşla giderdik. 1 milyona tuvalete gider hale geldik. Akşam yatıyoruz sabah kalkıyoruz bir sıfır. Paramızın dünyada itibarı kalmadı. Cebimizde bir tomar para... Bizi bu hale getirdiler. Biz 'bu sıfırları atacağız' dedik. 'Sakın ha enflasyon patlar' dediler. Attık mı 6 tane sıfırı? Enflasyon patladı mı? Çatladı, çatladı. Enflasyon o zaman yüzde 30'du. Şimdi 7.7 oldu. Biz üç haneli enflasyonun faili olmadık.

Ey Bahçeli, bir gecede gecelik faizi yüzde 7 bin 500'e çıkaran sen değil misin? Allah aşkına dünyanın neresinde böyle bir şey var? Benim MHP'li kardeşlerim nasıl oluyor da bu anlayışı destekliyor, anlamakta zorlanıyorum.

Bu para benim vatandaşımın cebinden çıkıyor, Bahçeli'nin cebinden çıkmıyor. O sadece gidiyor, darphaneye bir talimat, karşılıksız para basıyorlar. Ondan sonra benim vatandaşımın cebindeki para güneş karşısındaki kartopu gibi eriyordu. Dönemimizle mukayese edilmez. Bu dönem bereket dönemi.''

''ANKARA'DAN TÜRKİYE YÖNETİLMEZ''

Çankırı'da 61'inci mitingini yaptığına dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'nin Ankara'dan yönetilemeyeceğini kaydetti. Erdoğan, ''Madem bu ülkenin sorumluluğunu aldın, Başbakanlığını aldın, öyle Ankara'da otur, kurul saltanat koltuğuna, Türkiye'yi yönet, yok'' dedi.

Erdoğan, sadece Türkiye'yi değil dünyayı da dolaşmak gerektiğinin altını çizdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, harcırah almak için dünyayı dolaştığı eleştirisini hatırlatan Erdoğan, ''Ayıptır. Halbuki ben, Sayın Bahçeli benimle masaya oturursa aldığım bu harcırahları sadaka olarak kendisine veririm'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bütün Türkiye'nin yeni bir demokrasi şölenine hazırlandığını belirterek, ''29 Mart'ta benim ülkem yeniden 'büyük Türkiye' diyecek. Ben buna inanıyorum'' diye konuştu.

Türkiye'nin coşkusunu hazmedemeyenlerin, kıskananların, Türkiye'nin kardeşliğini, birliğini, bütünlüğünü çekemeyenlerin çirkin bir üslupla kendilerine saldırdığını anlatan Erdoğan, ''6.5 yıl hizmetlerimizi engellemek için her türlü oyuna başvurdular. Siyaseti, engellemek sanan, taş koymak sanan, sorun çıkarmak sanan, aka kara demek sanan bu siyaset esnafına karşı her zaman değişimin, dönüşümün, yatırımın, üretimin savunucusu olduk, olmaya devam ediyoruz'' diye konuştu.

''MONŞER ESKİLERİ KOROSU COŞTU''

Yerel seçim için son haftaya girildiğini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Dikkat edin, o malum koro coştu. Monşer eskileri korosu coştu, baronlar korosu coştu, milletin sevinciyle sevinemeyenler, milletin kaderine ortak olamayanlar coştu. AK Parti'nin milletten gördüğü teveccühü, takdiri kabullenemeyenler coştu. Gazete sayfalarından, televizyon ekranlarından var güçleriyle saldırıyorlar. Yalan haberlerle iftiralarla karalama kampanyalarıyla üzerimize geliyorlar. Emekli vatandaşlarımı kandırıyorlar. Milletvekilleri zam üstüne zam alıyorlarmış. Eline diline dursun. Ben bir Başbakan olarak milletvekillerimize, bulunduğum dönemde asla herhangi bir zam yapmadım. Öyle alışılmış zamlar geride kaldı.

Ankara'ya milletvekili olarak gelenin sadece milletvekili sıfatı var. Öyle 'çok büyük para kazanıyorlar' laflarının hepsi yalan.

İstismarla sömürüyle çarpıtarak bizi yıpratabileceklerini zannedenler, altlarındaki yatlarıyla dolaşıyorlar. Gazeteci ya, istediği kadar para alabilir. Gazeteci ya, yatla gezebilir. Kendine yatla seyahat hakkını görüyorsun da başkası kullandığı zaman niye çok görüyorsun?

Bu insanlar ne üretiyor, ona bakın. Maalesef hizmet üretmek diye bir şey yok. On yıllar boyunca bu ülkede işsizliğin çığ gibi büyümesinin sebebi bunlar.

CHP ve MHP, yandaş medyaları için ürettikleri küresel krizi bir kaynak zannediyorlar. Bunlar aydınlığa karşı, bunlar büyük Türkiye'ye karşı, bunlar Türkiye'nin ilerlemesine karşı, bunlar 'küçük olsun benim olsun' anlayışındalar. Bunlar millete 'göbeğini kaşıyan adam' derler, bunlar millete 'bidon kafalı' derler, bunlar benim Çankırılı çoban, çiftçi, esnaf kardeşimin oyunu kendi oylarından değersiz görürler. Millete tepeden bakarlar, milleti hor görürler, milleti aşağılarlar. Biz millete efendi olmaya değil, hizmetkarı olmaya geldik.''

BAYKAL'A ELEŞTİRİLER

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, ana muhalefet liderine şov programlarına çıkma önerisini tekrarladı. Erdoğan, ''O yine çıksın Çarkıfelekte, Televole'de şovunu yapsın ama asıl şovu benim milletim yapacak. Bu şovun adı demokrasi şovu'' dedi.

Erdoğan, Baykal'ın yerel seçimde mağlubiyeti kabul ettiğini savunarak, MHP ve CHP'nin kendi aralarında ikincilik ve üçüncülük değerlendirmesi yaptığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*