Erdoğan fena taş attı

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, "Bizim dönemimizde aile albümlerindeki birkaç yakınının resmini düşünen kayırmacı siyasete son verilmiştir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Artık sadece milletinin cebini düşünen bir iktidarın iş başında olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Çünkü bizim albümümüzde, birkaç kişiden oluşan fotoğraflar değil bizim aile albümümüzde 73 milyon insanımızın fotoğrafı var. Farkımız bu. İşte bu nedenle biz üç - beş kişinin çıkarı için değil, bütün vatandaşlarımızın huzur ve refahı için çalışıyoruz. İşte bu nedenle biz imtiyaz değil adalet üretiyoruz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı, Taksim-Kabataş füniküler sistem açılışını yaptı. Burada konuşan Erdoğan, geçmişteki siyaset anlayışına sert eleştiri getirdi. İsim vermeden aile yakınlarını kayıran eski siyasetçilerin geçmişte ülkede etkin olduklarına değinen Erdoğan, artık bu dönemin kapandığını dile getirdi.

Erdoğan, "Bizim dönemimizde aile albümlerindeki birkaç yakınının resmini düşünen kayırmacı siyasete son verilmiştir. Artık sadece milletinin cebini düşünen bir iktidar iş başındadır. Çünkü bizim albümümüzde, birkaç kişiden oluşan fotoğraflar değil bizim aile albümümüzde 73 milyon insanımızın fotoğrafı var. Farkımız bu. İşte bu nedenle biz üç - beş kişinin çıkarı için değil, bütün vatandaşlarımızın huzur ve refahı için çalışıyoruz. İşte bu nedenle biz imtiyaz değil adalet üretiyoruz." şeklinde konuştu.

"İstanbul'A ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI DA AÇACAĞIZ"

Başbakan Erdoğan, iktidarları döneminde ulaşım alanında atılan adımlara da değindi. Özel sektörü hava ulaşımına soktuklarını anlatan Erdoğan, fiyatların süratle düştüğünü, uçakla seyahat döneminin başladığını kaydetti. Erdoğan, "Bu İstanbul'da çalışmayan Sabiha Gökçen Havalimanını çalışır hale getirmemizi sağladı. Şimdi ne Atatürk Havalimanı, ne Sabiha gökçen Havalimanı ihtiyaca cevap veriyor. Görünen o ki İstanbul'da bir üçüncü havalimanını da açacağız." dedi.

Erdoğan, "Aynı şey deniz taşımacılığında. Göreve geldik bildiğiniz gibi şehir hatları vapurlarının hali ortadaydı. Yıllar yılı ta belediye başkanlığımda merkezi yönetime, 'Şehir Hatlarını bize verin' diyordum. Belediye olarak bunu biz işletelim istedik. Vermediler. Ama şimdi biz iktidara gelince Şehir Hatları vapurlarının tamamını belediyeye vermiş olduk. Bununla kalmadık belediye başkanlığım zamanında yalvardım.Yakardım. 'Ne olur gelin bize şu yakıtı ucuz verin. Vatandaşı ucuza taşıyalım.' dedik. Vermediler, ama geldik sadece İDO'nun değil Kabotaj hakkı içerisindeki tüm gemilere yüzde 65'e varan indirimler sağladık. Niye yapıyoruz bunları? Biz istiyoruz ki halkımız ulaşımını çok daha ucuza yapsın, deniz taşımacılığının cazibesi artsın." ifadelerini kullandı.

"Çağdaş olmak lafla olmuyor icraat gerektiriyor icraat." diyen Erdoğan yapılan icraatlara dikakt çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1 Temmuz'da metro, otobüs ve deniz ulaşımında başlayacak "entegrasyon"u Kabataş'ta başlattı. Taksim-4. Levent Metro Hattı'nı Kabataş'ta deniz ve raylı sistemle bağlayacak olan Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı törenle bugün hizmete alındı.

İstiklal Caddesi ile Karaköy arasında 131 yıl önce hizmete giren tarihi Tünel'in ardından, İstanbul'daki ve Türkiye'deki ikinci füniküler sistem olan Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi, Taksim ile Kabataş arasını sadece 110 saniyeye indiriyor. Taksim ve Kabataş olmak üzere iki istasyondan oluşan sistemde, karşılıklı olarak halatlarla hareket eden 375 kişi kapasiteli çift vagonlu iki araç yer alıyor. Sistemin hizmete girmesiyle, 544 metrelik tünelde 3 dakika sıklıkla saatte tek yönde 7 bin 500 kişi taşınacak. Taksim-Kabataş arasını sadece 1 dakika 50 saniyede katedecek olan füniküler sistem, Büyükşehir Belediyesi'ne 31 milyon dolara maloldu.

Test sürüşü 5 Ocak'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleştirilen Füniküler Sistem hizmete alındığında, İstanbul Metrosu'nu (Taksim-4. Levent Metrosu) kullanan yolcular istasyon dışına çıkmadan füniküler sisteme aktarma yapabilecekler. Ayrıca deniz yolu veya tramvay ile Kabataş'a gelen yolcular, buradan Taksim'e, Taksim'den metro ağı ile Ayazağa veya Otogar ile Atatürk Havalimanı istikametine ulaşabilecekler.

Yüzde 22 eğimle inşa edilen Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi, bu kadar yüksek bir eğimde çalışabilecek en güvenli, yatırım ve bakım açısından en ekonomik sistem olma özelliğini taşıyor. Yapı Merkezi-Garaventa Konsorsiyumu tarafından inşa edilen sistem için 87 bin 300 metreküp tünel kazısı yapıldı, 25 bin 400 metreküp beton ile 34 bin metre kare püskürtme beton döküldü, 4 bin 740 ton demir kullanıldı, 4 bin 550 metre 100 santimetrelik fore kazık çakıldı ve 26 bin 590 metre kare su yalıtımı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious