Erdoğan Filistin için duyarlılığa çağırdı

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği katliamlara tüm dünyanın sesini yükseltmesi gerektiğini işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, gerçekleştirilen saldırılar ile ilgili, "Asla tasvip etmiyoruz. Bu konuda tüm dünyayı Filistin'e karşı yapılan, özellikle savunmasız o çocuklara, o kadınlara, o yaşlı insanlara karşı yapılan bu bombalama olaylarına orantısız güç kullanımı olaylarına karşı insanlığı duyarlı olmaya davet ediyorum." dedi.
Başbakan Erdoğan, Medeniyetler İttifakı Girişimi Eş Başkanı Jose Luis Rodriges Zapatero ile Dolmabahçe'Deki Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi. Ardından iki lider İspanyol ve Türk basın mensuplarının karşısına geçti. Erdoğan ve Zapatero burada Filistin'de İsrail'in gerçekleştirdiği katliamlarla ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, Filistin'deki saldırılara tepki gösterirken, bu konuda tüm dünyayı Filistin'e karşı yapılan zulme karşı duyarlı olmaya çağırdı. Erdoğan, "Özellikle savunmasız o çocuklara, o kadınlara, o yaşlı insanlara karşı yapılan bu bombalama olaylarına orantısız güç kullanımı olaylarına karşı insanlığı duyarlı olmaya davet ediyorum." dedi.

İspanya Başbakanı ve Medeniyetler İttifakı Girişimi Eşbaşkanı Jose Luis Rodriges Zapatero de artık bu konuda sessiz kalınamayacağını kaydetti. Filistin'de İsrail'in yaptığı saldırıları hatırlatan Zapatero, "Ortadoğu'da felaket felaketi getiriyor. Gerginlik gerginliği getiriyor. Bu faciaya barışçı bir gelecek için 'Dur' dememiz gerekiyor. Bu duruma artık sessiz kalmamak gerekmektedir. İspanya sessiz kalmayacaktır. Avrupa da sessiz kalmayacak. Eminim Türkiye de sessiz kalmayacaktır. Yeni girişimler bulmamız gerekiyor. Bunu Avrupa Birliği ülkeleri ve aynı zamanda Türkiye'nin yardımı ile başarmamız gerekiyor. Artık seyirci kalamayız. Acil bir şekilde müdahale etmemiz gerekiyor. Bu bir şekilde uluslararası toplumun müdahalesini gerektiriyor." şeklinde konuştu.

Bir basın mensubu, hangi uluslararası güçten bahsettiğini sorması üzerine Zapatero, Filistin konusunda etkili olacak ilk örgütün AB olabileceğini söyledi. Zapatero, "Uluslararası güvenlik konularından BM sorumludur, ancak sanıyorum sorumlu ve endişe taşıyan hiçbir kimse sessiz kalamaz. Ve mutlaka harekete geçecektir. Bu nedenle ilk girişimimizi AB üyesi ortaklarımızla başlatmak istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious