Erdoğan finans sektörünü uyardı

Erdoğan finans sektörünü uyardı.14438
  • Giriş : 23.10.2008 / 15:29:00

Mevduat garantisi ile ilgili beklentileri değerlendiren Başbakan, finans sektörünü sert bir dille uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, mevduat garantisi ile ilgili beklentileri değerlendirdi, finans sektörünü sert bir dille uyardı.

Türkiye'yi küresel krizden TOKİ kurtardı. Bize bu altyapıyı durdurun dediler. Biz kararlılıkla yola devam ettik. Bize akıl verenlere onu söylüyorum. Akıl veriyorsunuzda biraz da para verin. Yüzde 2 yüzde 3 büyüme ile bizim şevkimizi kimseye kırmaya kalkmasın. Özel sektörle sürekli çalışmalarımız olacak.

Biz dalgalı kur politikasını benimsedik, dere yatağında akar. Önceden ihracatçılar üzülüyordu, şimdi onlar seviniyor. Şimdi ithalatçılar üzgün. Dün sen seviniyordun. Şimdi bırak biraz da onlar sevinsin keyfini çıkarsın diyoruz.

Açık söylüyorum ben faizlerin düşürülmesinden yanayım. Bence şu anki faiz oranı sanaldır.

Mevduat garantisi ile ilgili bizden önce vatandaş sövüşlendi. bakkal dükkanı açar gibi banka açılıyordu. ben bu vurgunu vururum ardından da hazinebunu öder anlayışı hakimdi. Yüzde 45'in mevduat garantisi var. Yüzde 55 mevduat garantisi istiyor. Finans sektörü bu çok yanlış olur anlayışında. Biz de öyle düşünüyoruz. Bir sıkıntı mı var Türkiye böyle bir açılıma gidiyor düşüncesine fırsat veremeyiz. Herkes kendi işini sağlama alsın.

Finans sektörünün reel sektöre bakışını yanlış buluyoruz. Bazı yanlış yapanlar var. Reel sektörün temsilcisini masaya çağırıp yüksek faiz oranıyla yeni anlaşma yapmak iş ahlakına yakışmaz. Ya da çıkar öde demek. Sen reel sektör sayesinde ayakta duruyorsun. Herkes bunu dikkate almalı.

Biz de gerekli önlemimizi alırız. Bankalar Birliği kendi çalışmalarını yapması lazım. Biz kendi çalışmamamızı yapıyoruz. Bunu da en kısa sürede açıklayacağız.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*