Erdoğan GDAÜ dönem başkanı oldu

Erdoğan GDAÜ dönem başkanı oldu.7308
  • Giriş : 05.06.2009 / 14:10:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görevin Türkiye'ye geçmesini şöyle değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) dönem başkanlığının Türkiye'ye geçmiş olmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, ''AB bütünleşmesi hedefi Türkiye'nin dönem başkanlığı çalışmalarının odak noktasını oluşturacaktır'' dedi.

Moldova'nın başkenti Kişinev'deki Leogrand Oteli'nde düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sona erdi.

Aile fotoğrafının çekilmesinin ardından, zirveye ev sahipliği yapan Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ve Başbakan Erdoğan ''Üçlü troyka'' olarak ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, zirvenin başarıyla tamamlandığını söyledi.

Güneydoğu Avrupa'nın ekonomik, kültürel ve tarihi ilişkiler açısından herkes için çok çok önem arz eden bir coğrafya olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bölgenin kendine has karakterinden de yararlanarak bölge ülkeleri arasında her alanda güç birliği ve entegrasyon ortamının sağlanması Türkiye tarafından da gözetilen bir hedeftir.

GDAÜ Kişinev Zirvesi'nde dünyanın en önemli gündem maddesi olan küresel mali kriz ve enerji konularında işbirliğimizin arttırılması meselesi de görüşülen konulardan biri olmuştur.

Kişinev Zirvesi'nin bizim açımızdan bir diğer önemi ise dönem başkanlığının Türkiye'ye geçmiş olmasıdır. GDAÜ dönem başkanlığını ülkem adına devralmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum.

Biz de Türkiye olarak dönem başkanlığımız sırasında hem bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye hem de bölgenin Avrupa Atlantik kurumları ile bütünleşme sürecine ivme kazandırmaya devam edeceğiz. AB bütünleşmesi hedefi Türkiye'nin dönem başkanlığı çalışmalarının odak noktasını oluşturacaktır.

Dönem başkanlığımız sırasında mutat devlet ve hükümet başkanları zirvesi, meclis başkanları ve dışişleri bakanları toplantılarının yanı sıra, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerimizde sektörel bazda toplantı ve etkinlikler düzenlemeyi de öngörüyoruz. Bu etkinlikler ekonomi, dış ticaret, enerji, ulaştırma, kültür, güvenlik ve doğal afetlerle mücadele gibi alanları kapsayacaktır. Faaliyetlerimizi Bölgesel İşbirliği Konseyi ve Avrupa'nın ilgili kuruluşları ile yakın temas ve işbirliği içerisinde yürütmeye özel gayret göstereceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*