Erdoğan gece yarısı aradı ve...

Erdoğan gece yarısı aradı ve....7308
  • Giriş : 31.05.2009 / 14:43:00

Erdoğan, önceki gece ani bir kararla ekonomiden sorumlu bakanlarla 4.5 saat süren bir toplantı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Artan işsizlik ve istihdamın teşvikine ilişkin önlem paketi hazırlayan ekonomi yönetimi önceki gece geç saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen sürpriz talimatla heyecanlandı. Başbakan Erdoğan, bir süredir üzerinde çalışılan istihdamı teşvik paketini görüşmek üzere ekonomiden sorumlu bakanları resmi konuta çağırdı. Yaklaşık 4.5 saat süren toplantıda hazırlanan paketle ilgili önerileri tek tek değerlendirdiği öğrenilen Başbakan Erdoğan, ekonomi yönetimine gece mesaisi yaptırdı.

Hurda indirimi masada

Toplantıya ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer katılırken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte Tacikistan seyahatinde olması nedeniyle katılamadı.

Toplantıda Başbakan'la çizilen çerçevenin ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) da Pazartesi sabah saat 08:00'de toplanmasına ve tedbirlere son şeklini vermesine karar verildi. Söz konusu toplantıyla birlikte paketin çok kısa sürede açıklanacağı beklentisi arttı.

Ekonomi yönetiminin Erdoğan'a özellikle istihdam paketini sunduğu belirtilirken, bazı sektörlere istihdamı ve üretimi teşvik edici uygulamalar ile ÖTV indirimine devam edilip edilmeyeceği ve otomotiv sektörünün hurda indirimi talebinin de masaya geldiği belirtiliyor. İstihdam paketi kapsamında özelikle Çevre ve Orman Bakanlığı'nda çalıştırılmak üzere kamuya 500 bin sözleşmeli işçi alımı, ücretli stajyer çalışan uygulaması, meslek kurslarında ücret uygulaması ve ücretlerin artırılması, istihdam teşviki için prim ve vergi erteleme taleplerinin yer aldığı öğrenildi.

EKK yarın sabah toplanıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapılan toplantıda, EKK'nın Pazartesi günü sabah saat 08:00 itibarıyla toplanmasına karar verildi. Neredeyse şafakla birlikte toplanacak olan EKK'nın alınacak önlemlere son şeklini vermesi ve tedbirlerin önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*