Erdoğan: Gökçeada yatırım adası olacak

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Gökçeada yatırım adası olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çanakkale Deniz Zaferinin 92. yıl dönümü etkinliklerine katılmak için Çanakkale'ye gelen ve ardından helikopterle Gökçeada'ya geçen Erdoğan, burada kaymakamlık binasından halka seslendi.

Bozcaada ve Gökçeada'nın teşvik kapsamına alınmasıyla artık Gökçeada'ya yatırım yapmak isteyenlerin bedelsiz araziye sahip olabileceğini belirten Erdoğan, ''Yatırımcılar vergi ödemeyecekler, enerjideki yüzde 50 indirimden faydalanacaklar ve SSK primlerinde ciddi anlamda düşüş yaşayacaklar. Böylece burada yapılacak olan yatırımlarla Gökçeada, bugüne kadar olanın çok daha ötesinde, aynı zamanda bir yatırım adası olacaktır'' dedi.

Erdoğan, özellikle turizmde bunu önemseyen insanların çıkacağını şu anda görüyor gibi olduğunu, belki Gökçeada dışından göçe de fırsat verileceğini söyledi.

Adanın sağlık konusundaki sıkıntılarına da değinen Başbakan Erdoğan, ''Maalesef buraya gönderdiğimiz doktorların burada durmadığını görüyoruz. Bununla ilgili yeni bir adım atacağız. Burayı zorunlu görev alanı ilan etmek suretiyle adaya gelen doktorların zorunlu olarak kalmasını sağlayacağız'' diye konuştu.

Erdoğan, eğitim konusundaki çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Dershane noktasında bazı vatandaşlarımızın talepleri var ama bu tabi özel müteşebbisin yapacağı bir iştir. Eğer özel sektör böyle bir dershanecilik yapmıyorsa, burada devlet olarak zorla dershane kurmak kendimizle çelişmemiz anlamına gelir. 'O zaman Milli Eğitimi niye kurdun?' derler. Bir taraftan okulun var, bir taraftan özel dershaneyle vatandaşından para alıyorsun diye konuşurlar. Bu da yanlış olur. Okullarımızda ciddi bir gelişme var. Öğretmen sayısını arttırıyoruz. Sınıflarımızda daha az sayıda öğrenciyle öğretmenin buluşmasını sağlayacağız. Özellikle bilişim teknolojisi sınıflarını tüm okullarımıza yerleştirdik. Yavrularımız artık bilgisayar eğitimini rahatlıkla okullarda alıyorlar. Bu noktaya geldik. Fakat teşvikle çok daha farklı, hareketli bir hale Gökçeada'mız inşallah gelecektir.''

Gökçeada'nın ara karayla daha rahat ve sorunsuz ulaşımını sağlamak için Çanakkale Valiliği'ne yaklaşık 25 trilyon lira gönderdiklerini belirten Erdoğan, bununla 2 ya da daha kaliteli olması açısında 1 gemi alınabileceğini, böylece yeni araba vapurlarıyla Gökçeada ve Bozcaada'ya hizmet sunulacağını bildirdi.

-GELİBOLU YARIMADASI'NDAKİ ÇALIŞMALAR-

Erdoğan, hedeflerinin büyük olduğunu, şu anda sadece Çanakkale şehitleriyle ilgili yapılan yatırım için 40 trilyon lira harcandığını söyledi.

''Çanakkale Zaferi, devlet olarak bir kuruluşumdur'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Burada ecdadımız destanlar yazmış. Fakat bölge tamamen ihmal edilmiş. Gelibolu Yarımadası'ndaki bütün şehitlerinizin kabristanlarından tutun da tabyalara varıncaya kadar buraları kimse bugüne kadar görmüyordu. Yollar adeta yok denecek noktadaydı. Kaleler öyleydi. Biz şimdi bunların hepsini ayağa kaldırdık ve hala yatırımlarımız devam ediyor. Bu bölge içeriden ve dışarıdan ciddi anlamda turist çekmeye başladı. Özellikle gençliğimiz, 'biz nasıl bir tarihten geliyoruz?', Çanakkale Savaşları dendiğinde bilmiyordu. Ama bundan sonra orada, bunu yaşayarak görecek. Yaşayarak görsün ki geleceğe de o inançla, o kararlıkla yürüyen bir gençliğe sahip olalım. Bu çok önemli. Çünkü tarihini bilmeyen geleceğe öz güvenle bakamaz.''

Başbakan Erdoğan, ''Bizler, dünyada özgürlükleri savunmuş ve bu özgürlük için mücadelemizi sürdürürken, hep emperyalist baskılar karşısında bu direnci ortaya koyduk, mücadele verdik. Bugün de Türkiye aynı konumdadır'' dedi.

-''DERSİNE ÇALIŞAN BİR TÜRKİYE VAR''-

Ülkenin bağımsızlığı üzerinde oyun oynamak isteyenlere karşı hiçbir zaman boyun, baş eğmeyeceklerini, bunu herkesin böyle bilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, ''Dün neysek bugün de buyuz, yarın da bu olacağız. Bazıları kalem oynatmaya kalkabilirler. Boşuna buna yeltenmesinler. Bu tür oyunlara gelecek bir Türkiye yok. İşini gayet iyi bilen, dersine iyi çalışan bir Türkiye var'' diye konuştu.

Erdoğan, şehit kanlarıyla savunulmuş bu toprak üzerinde ameliyata müsaade etmeyeceklerini, bu topraklar içinde hangi ırktan ve dinden olursa olsun hepsiyle bir arada yaşamayı insani bir anlayış olarak gördükleri söyledi.

''Bizim medeniyetimiz bize bunu böyle öğretti, barış, sevgi ve dostluk içinde bunu sürdürmekte kararlıyız'' diye konuşan Erdoğan, aynı şeyi karşılarındakilerden de görmek istediklerini, Türkiye'nin özgürlükler ve barışın yaşandığı bir ülke olduğunu vurguladı.

-''BİZ GELDİK, GELİYORUZ VE GELECEĞİZ''-

Erdoğan, göreve geldiklerinde, 2 bin 500 dolar olan kişi başına milli gelirin 5 bin 380 dolara çıktığını, faizlerin yüzde 63.7'den yüzde 20 seviyesine indiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bankalarımız hep görev zararıyla maalesef iflasa doğru götürülüyordu. Şimdi bankalarımız hortumcuların elinden artık kurtuldu. Emin ve güvenilir ellerde yarınlara giriyoruz. 79 senede milli gelirimiz 181 milyar dolarken, biz 4 senede bunun üzerine 279 milyar dolar koyduk. Buralara kolay gelmedik. Eğer bu hortumculuk devam etseydi bugünleri göremezdik. Bundan sonrada daha iyi olacak.''

Konuşmasında vatandaşlara ''Gökçeada'nın tarihinde 4 yıl içinde 2 kez gelen Başbakan oldu mu?'' şeklinde soran Erdoğan, ''Böyle bir şey yaşadınız mı? Bendece ilk defa olmuştur. Ama biz geldik, geliyoruz ve geleceğiz. Neden, bu vatanın her toprağında benim halkım, başbakanının sesini, soluğunu hissetmeli ki kendini öz güvende hissedin. Biz bunun için varız'' şeklinde konuştu.

-GÖKÇEADA'DA ZİYARETLER-

Başbakan Erdoğan, daha sonra Gökçeada Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediyede şeref defterini imzalayan Erdoğan'a ilçe belediye başkanı Halil Rüştü Akgün, brifing verdi. Akgün, ilçeye verdiği destekten ötürü Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, Gökçeada'da ayrıca AK Parti İlçe Başkanlığını da ziyaret etti.

Erdoğan, burada partililerin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili soruları üzerine seçimin 1 ay sonra olacağını söyledi.

Erdoğan, Temmuz ayı itibarıyla genel seçimle ilgili kampanyanın başlayacağını da belirterek, ''Bu seçimlerde, kadın kollarımızla, gençlik derneklerimizle, hep birlikte çalışacağız. El ele, omuz omuza olacağız. Yoğun bir çalışma yapacağız, durmak yok çok çalışacağız'' dedi.

Erdoğan Kaymakamlık önünde kendisini bekleyen vatandaşların hatırını sorarken, çocuklara da oyuncak armağan etti. Erdoğan daha sonra helikopterle Bozcaada ilçesine gitti.

Erdoğan'ın Gökçeada ziyaretine, Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Kürşad Tüzmen, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yanı sıra Çanakkale Valisi Orhan Kırlı da eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious