Erdoğan: Göremezler, duyamazlar, konuşamazlar

Erdoğan: Göremezler, duyamazlar, konuşamazlar.75399
  • Giriş : 27.04.2008 / 21:00:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 20:42:51

Erdoğan, vatandaşların olaylar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu değerlendirme yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupa'da piyasaların çalkalandığını, Türkiye'de bu konuda sıkıntı olmadığını, iç ve dış pek çok gelişmeye karşın, hem vatandaşların hem de piyasaların olaylar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu değerlendirme yaptığını belirterek, ''Gazeteleri okuduğunuz, televizyonları izlediğiniz, muhalefete dikkat kesildiğiniz zaman karşılaştığınız manzara bambaşka. Oysa demokratik ve ekonomik istikrarı gözetmek, memleket sorumluluğunu yüreğinde hisseden her kesim için büyük bir yükümlülüktür'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Çardak Havaalanı iç ve dış hatlar yeni terminal binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yatırımın, Denizli'nin hava ulaşımını ciddi bir şekilde rahatlatacağını, ilin sanayi, ticaret, turizm potansiyelini artıracağını belirtti. 63 milyon YTL'ye mal olan terminal binasının, bölgenin iç ve dış hat hava ulaşım ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ulaştırma altyapısı, enerji ve haberleşme, kalkınmanın temel altyapısıdır. 'Yol medeniyettir' diyoruz. Bunu boşuna konuşmuyoruz. İlk göreve geldiğimizde, daha görevi alır almaz, Aydın'da 125 kilometrelik Aydın-Denizli bölünmüş yolunun temelini attığım günü unutmuyorum. O temeli attık ve o gün söz verdik ve hamdolsun sözü de verdiğimiz tarihte yerine getirdik. Bütün bunlar iktidarımızın laf üreten bir iktidar olmadığını, iş üreten iktidar olduğunu göstermektedir. 2002 yılı sonundan itibaren hemen kollar sıvandı. Bütün Türkiye'de kara yolu, hava yolu, demir yolu ve deniz yolu taşımacılığının altyapısını geliştirmek için büyük bir atılım başlattık. Türkiye'nin tüm ana ulaşım güzergahlarını bölünmüş yollarla donatmayı hedefledik.

Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hamlelerinden olan KÖYDES ve BELDES projelerini hayata geçirmeye başladık. Ülkemizin artık hemen hemen Karadeniz'in bir kısmı hariç yolu olmayan köyü kalmamıştır, bu hale geldik. Şimdi buralarda soğuk asfaltı olan köylerimiz var. Bir taraftan sıcak asfalt, bir taraftan beton yol çalışmaları devam ediyor. Hava ulaşımını sadece sınırlı bir kesimin değil, bütün vatandaşlarımızın faydalanabileceği yaygınlığa ve ekonomik şartlara ulaştırmanın gayreti içinde olduk. Etkin şekilde kullanamadığımız deniz ulaşımını canlandırmanın gayreti içine girdik. Hepsinde ciddi mesafeler aldık. 2007 sonu itibarıyla Türkiye'de mevcut 13 bin 867 kilometre bölünmüş yolun 7 bin 800 kilometresini biz son 5.5 yılda yaptık. Hava ulaştırmasında mevcut havaalanlarını modernize ederek, 7 yeni havaalanı açarak, yılda 50 milyon yolcu kapasitesini 100 milyona çıkardık. Çardak Havaalanı'nın yıllık yolcu kapasitesi 2.2 milyon kişi.''

-''GÜVEN VE İSTİKRAR ŞART''-

Milletten aldıkları güçle, aynı azim ve kararlılıkla Türkiye'nin kalkınma mücadelesini sürdüreceklerini, bu konuda da kararlı olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, yaptıklarının kalıcılığı için güven ve istikrarın şart olduğunu, bugün gelinen noktada güven ve istikranın çok büyük öneminin bulunduğunun altını çizdi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''ABD ve Avrupa piyasaları çalkalanıyor. Hamdolsun bizde bu noktada ciddi sıkıntılar olmadı. Bu tür sıkıntıları yaşamadık. Temel politik tercihlerinde dünya ciddi değişikliklere gidiyor. Bu süreç doğal olarak gelişmekte olan ülkeleri de etkiliyor. Geçmişte Türkiye de bu tür durumlardan en olumsuz etkilenen ülke olurdu. Türkiye krizler geçirirdi. 1990'lı yıllarda bunu yaşadık. 2001 krizlerini hatırlayın, neler çektik, yaşadık. Bugün iç ve dış pek çok gelişmeye karşın hem vatandaşlarımız hem de piyasalar bu olaylar karşısında, dünyadaki gelişmeler karşısında gayet soğukkanlı yaklaşıyor, sağduyulu değerlendirmeler yapıyorlar. Buna karşılık gazeteleri okuduğunuz, televizyonları izlediğiniz, muhalefete dikkat kesildiğiniz zaman karşılaştığınız manzara bambaşka. Oysa demokratik ve ekonomik istikrarı gözetmek, memleket sorumluluğunu yüreğinde hisseden her kesim için büyük bir yükümlülüktür.

Bu ülkede birkaç milyar dolarla ekonomik kriz çıkartıldığı dönem yaşandı ama o günler geride kaldı. Türkiye'nin ekonomik ölçeği çok büyüdü. Bu ülkenin ve insanların kendine güvenleri fevkalade güçlendi. Spordan sağlığa, eğitimden sanata kadar geçmişte uzaktan gıptayla baktığımız çok şey, istediğimiz an sahip olabileceğimiz mesafede duruyor. Kendi sınırlı mesafelerinde bile diken üstünde duran insanlarımız, bugün dünyanın dört bir yanını kuşatmış durumda. Bu öz güvenimizi muhafaza ettiğimiz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olamaz. Bedenleri bugünlerde yaşıyor olsa da zihinleri geçmişe takılmış olanlar, işte bunu göremiyorlar. Biz kimseye aldırmadan milletimizin rotasında yürüyüşümüzü sürdürüyor, ülkeye ve millete hizmet yolunda mücadelemize devam ediyoruz. Milletimizden aldığımız güçle, aynı azim ve kararlılıkla ülkemizin kalkınma mücadelesini sürdüreceğiz.''

Denizli'de havaalanı, süt ürünleri tesisi, spor salonu, alışveriş merkezi ve okul açılışları yapacağını belirten Erdoğan, bu açılışların heyecanını yaşadığını ifade etti. Erdoğan, ''Ama bunu bazıları gözleri olduğu halde göremezler, kulakları olduğu halde duyamazlar, dilleri olduğu halde konuşamazlar. Tartışmalar, sözler gelir geçer ama bu hizmetler ebediyen kalır'' diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve beraberindekilerle Çardak Havaalanı'nın yeni terminal binasının açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan, açılış töreninin ardından vatandaşlarla selamlaştı, çocuklara oyuncak dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious