Erdoğan görüşmeden umutlu: Pozitif duygular içindeyim

Erdoğan görüşmeden umutlu: Pozitif duygular içindeyim.10830
  • Giriş : 05.11.2007 / 09:55:00

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile bugün yapacağı görüşmeden umutlu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile bugün yapacağı görüşmeyle ilgili olarak, ''Ben, yarınki toplantı öncesinde pozitif duygular içindeyim. Bu anlayışla bu toplantıya geldik'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, ''İnanıyorum ki buradan da tabii en üst düzeyde sayın başkanla bu konuyu görüşerek, öyle zannediyorum görüşmeden sonra yapacağımız açıklama sizleri de kamuoyunu da rahatlatacak nitelikte olacaktır'' diye konuştu.

Erdoğan, konakladığı Ritz Carlton Oteli'nde gerçekleştirdikleri değerlendirme toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, irtibat kesilen 8 askerin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

''Onların tekrar ailelerine ve birliklerine kavuşmuş olmalarının memnuniyeti içinde bir değerlendirmesini yaptık. Ve bu değerlendirmeyle birlikte de gerek siyasi, gerek askeri ve gerekse diplomatik olarak hükümetimizin kararlı çalışmalarının neticesinde gerek Irak, gerekse ABD yönetimine, göstermiş oldukları bu müşterek çalışmadaki gayretleri sebebiyle teşekkür ediyorum. Basın mensuplarına da bu hassasiyetiniz sebebiyle süreç içerisinde ayrıca teşekkür ediyorum. Ve tabii bundan sonraki süreçte inanıyorum ki en azından şu anki süreç kadar önem taşıyacaktır. Gerek ülkemiz, gerekse milletimiz için bundan sonraki süreç de hayırlı olsun diyorum.''

Erdoğan, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ''Askerlerin serbest bırakılması yarın başkan ile yapacağınız görüşmeyi ne yönde etkileyecek? Türkiye kamuoyunda bir ortak operasyon beklentisi var. Türkiye'nin kararlılığını gösterecek bir girişim olacak mı, olmayacak mı?'' sorusunu, ''Ben, yarınki toplantı öncesinde pozitif duygular içindeyim. Bu anlayışla bu toplantıya geldik. Bu pozitif yaklaşım içinde buradan da olumlu neticelerle döneceğimize ama bu konuda da kararlılığımızı biz sayın Condoleezza Rice ile de görüştük, paylaştık. İnanıyorum ki buradan da tabii en üst düzeyde sayın başkanla bu konuyu görüşerek, öyle zannediyorum görüşmeden sonra yapacağımız açıklama sizleri de kamuoyunu da rahatlatacak nitelikte olacaktır'' sözleriyle yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rice ile yaptığı görüşmede tatmin olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine bununla ilgili açıklamaları daha önce yaptığını hatırlatan Erdoğan, ''Olumlu gelişmelerdi. Olumlu görüşmeler yaptık. Atılan adımlar da Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi'nde yayınladığımız sonuç bildirgesinde görüldüğü gibi bana göre çok çok olumluydu. Hele hele bu zirveyle ilgili bir sekretaryanın kurulma kararının verilmiş olması çok büyük önem taşıyor'' diye konuştu.

8 askerin serbest bırakılmasıyla ilgili sorulan başka bir soruya da, ''Dediğim gibi şu anda ben pozitif duygular içinde yarınki toplantıya hazırlığımızı yapıyoruz'' yanıtını veren Erdoğan, ''Askerlerin serbest bırakılmasıyla ilgili birtakım görüntüler vardı, Öcalan resimleri altında'' hatırlatması üzerine de ''Bana göre bunların hepsi spekülatif. Kendilerine göre birşeyler kapmaya çalışıyorlar o kadar'' dedi.

Erdoğan, ''Bundan siz rahatsız oldunuz mu'' sorusu üzerine de, ''Hayır. Biz çünkü başından beri işin takipçisi olduk. Bu işin siyasi, diplomatik ve askeri boyutu vardır ve bu çalışmaları da biz bu çerçeve içinde yürütüyoruz dedik ve o şekilde yürütüldü. Hamdolsun bu sonuca varıldı. Şimdi bundan sonraki sonuç da tabii yine kendi çerçevesi içinde yürütülecektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious