Erdoğan: Güçlü demokrası, güçlü ekonominin teminatıdır

Erdoğan: Güçlü demokrası, güçlü ekonominin teminatıdır.9284
  • Giriş : 11.06.2007 / 12:03:00
  • Güncelleme : 11.06.2007 / 12:08:40

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan," Bize göre güçlü bir demokrası, güçlü bir ekonominin teminatıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güçlü bir demokrasinin, güçlü bir ülke ve güçlü bir ekonominin en önemli teminatı olduğunu belirterek, ''Türkiye, siyasi ve ekonomik güven esasında büyüyor, kalkınıyor. İmkanlarını da yeni ve zengin fırsatlara dönüştürüyor'' dedi.
Erdoğan, Swissotel'de gerçekleşen Türkiye Yatırım Danışma Konseyi'nin 4. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son birkaç yıldır büyük bir kalkınma ve büyüme süreci yaşadığını kaydetti.
Hükümet olarak kararlılıkla sürdürdükleri çalışmaların ulusal ve uluslararası yatırımlarda Türkiye'nin cazibesini artırdığını ve itibar çıtasını da yükselttiğini dile getiren Erdoğan, özellikle yatırım ortamının iyileştirilmesi için gerçekleştirilen reformlara konseyin katkısının büyük olduğunu, bu tarihi başarıda konseyin katkısının bulunduğunu anlattı.
Erdoğan, Türkiye'nin yatırımlar açısından bir cazibe merkezi olması için gerçekleştirilen reformların ulusal ve uluslararası çevrelerde takdirle karşılandığını ifade ederek, ''Gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar sonucunda Türkiye ekonomisi son 4,5 yılda geçmişi ile mukayese edilemeyecek önemli başarılara imza atmıştır. Türkiye ekonomisi, son 20 çeyrektir üst üste büyüme başarısı göstermiştir. Ülkemizin milli geliri 4 yılda yüzde 120 oranında artış göstermiş, 400 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır'' diye konuştu.
Sağlanan güven ve istikrar ortamının özel sektör odaklı büyüme stratejisinin en büyük destekçisi olduğunu kaydeden Erdoğan, büyümenin, kalkınmanın ve refah artışının olmazsa olmaz şartının, üretici kesimlerle siyasi irade arasındaki güven duygusunun sağlam olmasından geçtiğini anlatan Erdoğan, haksız rekabete karşı ülkelerin ulusal ya da bölgesel imkan ve kaynaklarını harekete geçirmesinin ve maruz kalmaları muhtemel haksızlıkları da bertaraf etmelerinin ancak karşılıklı güven duygusunun sağlam olmasına bağlı olduğunu söyledi.
Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bize göre, güçlü bir demokrasi, güçlü bir ülkenin ve güçlü bir ekonominin en önemli teminatıdır. Hükümetimizi kurduğumuz günden itibaren ekonomik gelişmeyle demokratik gelişmenin paralel yürümesine özen göstermemiz ülkemiz için büyük kazanımlar elde etmemizi sağlamıştır. Hükümetimizin izlediği yönetim tarzıyla ülkemizde öncelikle demokratik istikrarı sağlam hale gelmiş, bunun sonucu olarak büyüme, kalkınma, refah artışı sağlanmıştır. Demokratik istikrar ile ekonomik istikrar birlikteliğine özellikle dikkat çekiyorum. Bu birliktelik bütün ülkeler için hayati önem arzediyor. İmkan ve kaynakları doğru kullanmayla başlayarak önemli hamleler kaydeden Türkiye'nin gelişme ve kalkınmasının sırrı burada yatmaktadır. Türkiye siyasi ve ekonomik güven esasında büyüyor, kalkınıyor. İmkanlarını da yeni ve zengin fırsatlara dönüştürüyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious