Erdoğan gündeme ilişkin konuları değerlendirdi

Erdoğan gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.12443
  • Giriş : 14.01.2008 / 13:51:00

Başbakan Erdoğan, terör sorunu 1 yıl sonra hala çözülmemişse tezkerenin yenileneceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen Europa Press toplantısında soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör sorunu 1 yıl sonra hala çözülmemişse tezkerenin yenileneceğini söyledi.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: Sınırötesi operasyonlar konusunda duyarlılığımız sürüyor. Her an yeni operasyonlar düzenlenebilir. Sınırötesi çözüm noktasına ulaşmadan bitmeyecektir. Terörü kısa süre içinde bitirmeyi umut ediyoruz. 1 yıl sonra sorun hala çözülmemişse tezkere yenilenir.

Başörtüsü sorununu çözeceğiz

Başörtüsü sorununu çözeceğimize inanıyoruz. Medya bir çorap örüyor ama bizim amacımız bu sorunu çözmek. Avrupa'da ve Amerika'da böyle bir sorun yok, bizim ülkemizde var. Eğitim özgürlüğü alanında bu sorunu aşmaya çalışacağız.


--------------------------------------------------------------------------------
RUMLAR, KKTC ADINA KONUŞAMAZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin KKTC adına konuşamayacağini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Medeniyetler İttifakı Forum toplantısı için Madrid'de bulunuyor. Erdoğan, bugün Europa Press'e giderek burada bir konuşma yaptıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kıbrıs'a yönelik bir soru üzerine Erdoğan, Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin evet demesine rağmen cezalandırılmaya devam ettiğini kaydetti. Erdoğan, AB üyeliği ile Rumların elde ettiğini avantajlardan Türklerin yararlanmadığını belirterek, "Güney Kıbrıs, KKTC adına konuşamaz." şeklinde konuştu. Rumların masaya oturmadığından şikayetçi olan Erdoğan, "Fatura hep bize çıkıyor." dedi. Rumların, KKTC'nin azınlık olarak kendilerine katılmalarını istediğini belirten Erdoğan, "KKTC azınlık olamaz. Bunu baştan beri söyledik. Adaletsizliğe evet demeyiz." ifadelerini kullandı.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, Fransa ve Almanya ile ortak görüşmenin Mayıs ayında Almanya'da olacağını da kaydetti.

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINA SICAK BAKIYORUZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova'ya ilişkin bir soruya, "Kosova yönetimi, bağımsızlığını ilan edecek. Kosova'nın bağımsızlığına sıcak bakıyoruz." dedi. Bununla beraber Erdoğan, Kosova'nın KKTC'ye emsal teşkil etmeyeceğini de kaydetti. Avrupa Birliği-Türkiye arasında soğuk havanın esmesine neden olan TCK'nin 301. maddesine ilişkin olarak Erdoğan, bu maddeye ilişkin değişikliklerin gündemde olduğunu söyledi. AB üyesi ülkelerin ceza kanunlardaki maddeleri incelediklerini kaydeden Erdoğan, bir ay içinde meclisin gündemine geleceğini söyledi.

OPERASYONLAR NE ZAMAN BİTECEK SÖYLEYEMEM

Irak'ın kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütüne yönelik operasyonların ne zaman biteceğine yönelik bir soruya Başbakan Erdoğan, "bir tarih veremem" dedi. Afganistan'daki güçlerin, operasyonların ne zaman biteceğini de söylemediğini hatırlatan Erdoğan, meclisten bir yıl için süre aldıklarını ve gerekirse tekrar isteyeceklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan, anayasanın taslağını hazırladıklarını ve bittiği zaman çeşitli kurumlara ve örgütlere göndereceklerini belirtti. Erdoğan, arzularının yeni anayasanın referanduma sunulması olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra, Erdoğan, 27 Nisan'daki e-bildirinin ardından askerlerle ilişkiye dair bir soruya, devletin kurumları ile kavgalı olmadıklarını belirtti.

İLERİCİ İSLAM İFADESİ ÇOK ÇİRKİN

Başbakan Erdoğan, ilerici İslam ifadesinin kullanılmasının çok çirkin olduğunu söyledi. Batının hala AK Parti'yi anlamadığını belirten Erdoğan, "Din kökenli bir parti değiliz. Mufazakar demokratik bir partiyiz." dedi. İslam üzerinden siyaset yapmadıklarını kaydeden Erdoğan, "Bizde İslamcı olmaz. Müslüman olur. Dinini iyi bir şekilde yaşıyorsa dindar olur." dedi. İlerici İslam ifadesinin çok çirkin olduğunu belirten Erdoğan, "İslam, İslamdır." dedi. Başörtüsüne ilişkin bir soruya Erdoğan, "Simgelere yasak getirebilir mi? Sembollerle ilgili yasak var mı? Buradaki dert farklı farkındayız." dedi.

***

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Akdeniz Birliğinin AB'ye alternatif olarak düşünülmesi anlayışına kesinlikle karşı olduklarını belirterek, ''Böyle bir oluşumun içinde biz, yani AB'nin alternatifi olarak Türkiye'nin orada yer alması gibi bir anlayışa kesinlikle karşıyız, böyle bir şeyin içinde de olmayız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Europa Press adlı ajansın düzenlediği kahvaltılı toplantıya onur konuğu olarak katıldı. Erdoğan, burada bir konuşma yaptı ve katılımcıların çeşitli sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, Kosova sorunu ile Kıbrıs sorunu arasında bir benzerlik olup olmadığı sorusunu yanıtlarken, bugünlerde Kosova yönetiminin bağımsızlığını ilan ettiğini kaydetti. Gelişmeleri değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, ''Kosova'nın bağımsızlığına olumlu baktığımızı ifade etmek isterim. Bunun Kıbrıs ile benzer yanı var mı, yok mu? Hiç alakası yok. Kıbrıs ile Kosova'nın durumu çok çok farklı'' dedi.

''TCK'nın 301. maddesi, konuşma özgürlüğüne atfeden bir madde. Acaba ne zaman ortadan kaldırılacak?'' sorusunu yanıtlarken de Erdoğan, şunları söyledi:

''Konuşma özgürlüğü diye ifade edersek yanlış olur. Bizim şu anda gündemimizde. Öyle zannediyorum ki kısa bir süre içinde tekrar TBMM'ye getirmek suretiyle bu konuda kararımızı vereceğiz ve bu kararı da verirken ağırlıklı olarak AB üyesi ülkelerin ceza kanununda bu konuya yaklaşımını enine boyuna inceledik. Bunu, bir ortak akıl olarak verdiğimiz bir metinle bir yere oturtuyoruz. Polonya, İtalya, Almanya, İspanya ne demiş. Bütün bunları inceledik ve bunun neticesinde şu anda bir yere varıyoruz. Öyle zannediyorum ki çok kısa zaman içinde, yani şurada belki 1 ay içinde parlamentoya getirerek, bu konuda kararı verip, bir ortak metin ile 301'i çözmüş olacağız.''

-AKDENİZ BİRLİĞİ-

Türkiye'nin, AB yerine Akdeniz Birliğine katılmayı kabul edip etmeyeceği sorusunu yanıtlarken de Erdoğan, ''Akdeniz Birliğinin şu anda dedikodusu yapılıyor'' dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Henüz Akdeniz Birliği nedir, ne değildir, neleri kapsayacak, nasıl olacak bu henüz bir yere, bir zemine oturmuş değil. Tabii Sayın Sarkozy bu işi dillendiriyor ama ben bunu Sayın Sarkozy ile konuşmadan önce, meslektaşım Sayın Zapatero ile başbakan olmadan önce konuşmuştuk. Bunun AB'ye alternatif olarak düşünülmesi anlayışına bir defa kesinlikle karşıyız. Böyle bir oluşumun içinde biz, yani AB'nin alternatifi olarak Türkiye'nin orada yer alması gibi bir anlayışa kesinlikle karşıyız, böyle bir şeyin içinde de olmayız.

Tabii ki Akdeniz Birliğinin amacını, bu noktada nasıl oluşacağını, bir coğrafi kimlik mi, coğrafi esaslı mı olacak, bir siyasi birlik mi olacak, ekonomik birlik mi olacak bunları görmemiz, bilmemiz gerekiyor. Onun için herhalde üzerinde çalışılacak.''

-TERÖR-

Bir katılımcının, ''Konuşmanızda askeri harekatlardan bahsettiniz, Irak'ta yapılan. Irak'taki bombalamalar bitti mi, ne tür bir sonuç alındı. Irak ve ABD ile ilişkiler bu yönde nasıl gelişti?'' sorusu üzerine Erdoğan, sınır ötesi operasyonlar noktasında Türkiye'nin duyarlılığının devam ettiğini bildirdi.

İstihbarat noktasında gelen bilgilere göre, terör örgütünün o bölgedeki çalışmalarına göre, her an sınır ötesi operasyonların yapılabileceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bunun ne zaman, nasıl yapılacağı, ne kadar süreceği, bu noktada bizim burada herhangi bir şey açıklamamız mümkün değil. Yani Afganistan'da terörle mücadele veren çok uluslu güçler, burada, 'şu tarihte bitecek' diyebilir mi? Demiyor. Irak'ta çok uluslu güçler var. Burada, 'şu tarihte bitecek' diyor mu? Diyemiyor. Biz de terörle mücadele konusunda temenni ederiz ki bunu çok kısa zamanda bitirelim ve böyle bir mücadele devam etmesin ama bu mücadele devam edecekse, 'şu tarihte bitecek' ifadesini söylememiz mümkün değil.

Aynı şey İspanya'nın da başında. On yıllardır İspanya terörle mücadeleye devam ediyor. Bizimki tabii sınır ötesi bir kaynaktan beslendiği için bizim bu sınır ötesi operasyonlar da orada bir çözüm noktasına ulaşmadan bitmeyecektir. Çözüme kadar bu süreç devam edecektir.

Parlamentomuzun şu anda bize verdiği izin 1 yıldır. 1 yıl sonra eğer bu işi çözdük çözdük, çözmedik tekrar parlamentodan izin talep ederiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious