Erdoğan hayalindeki Van'ı açıkladı

Erdoğan hayalindeki Van'ı açıkladı.12652
  • Giriş : 01.11.2008 / 16:47:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van ziyareti çerçevesinde Vanlılara seslendi. Erdoğan hayalindeki Van'ı açıkladı. PKK'ya hodri meydan dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Eğer barışa destek vermek istiyorsan gel 'silahları bırakın' de. İşte bizim AK Parti iktidarı olarak hedefimiz bu. Biz silahla dolaşanlara karşıyız, onlara muhalifiz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 5 Yol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim törenine katıldı.

AK Parti iktidarının insana hizmeti şiar edinmiş bir iktidar olduğunu belirten Erdoğan, Van'ın ticaret, sanayi, eğitim ve turizm merkezi haline gelmesinin kendisinin en büyük hayali olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan, Van'ın, Türkiye ve dünyada bir marka haline gelmesi hayalinin ulaşılamayacak bir hayal olmadığını, inanılması durumunda bu hayale kavuşulacağını ifade etti.

Batı bölgeleri ile doğu bölgeleri arasındaki uçurumu ortadan kaldıracaklarını vurgulayan Erdoğan, yatırımlar açısından doğunun ihmal edildiğini, AK Parti'nin şimdi bu açığı kapatmaya çalıştığını söyledi.

Dünyada ileri düzeydeki ülkelerin halkının, Türk halkından daha ileri zekada olmadığını kaydeden Erdoğan, geçmişte imrenilen bir millet olan Türklerin, şimdi küllerinden yeniden doğduğunu dile getirdi.

Muasır medeniyet seviyesini yakalamanın gayreti içinde olduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Yeter ki bir olalım, beraber olalım, diri olalım mesele bu. Allah'ın izniyle ulaşamayacağımız hedef, gerçeğe dönüştüremeyeceğimiz hayal yoktur. Ama bu tür derdi olmayanlar, şehirlerimizin meydanlarında lastik yakmakla meşgul. Onlar vatandaşların arabalarını yakmakla meşgul, onlar sadece 'Başbakan buraya niçin geliyor'... Bir Başbakanın bu şehirlere gelmekten daha önemli görevi olabilir mi? Ama onlar buraya uğramadığı zaman Tayyip Erdoğan buradaydı. Başbakan olarak benim Van'a beşinci gelişim. Tabi geçmişte buralar başbakan görmeye de alışık değillerdi. Ama biz onlara göre aykırı başbakanlar türündeniz. Geliyoruz ve geleceğiz. Gitmediğimiz 1 metrekare kalmayacak. Her yere gidiyoruz, gideceğiz.

Gittiğimiz yere biz sevgiyi götürürüz, barışı, kardeşliği, hizmeti, kalkınmayı götürürüz. Bizim farkımız budur. Bu söylediklerimi ham hayal olarak görenler, Van'ın son 6 yılda geçirdiği dönüşüme baksınlar. Onlarca yılda yapılabilecek işleri nasıl bu döneme sığdırıldığını görsünler. Bugün Van, 6 yıl öncekinden çok daha iyi noktadır.''

-''BARIŞA MESAJ GÖNDERENLER''-

Van'a yapılan hizmetlerden örnekler veren Başbakan Erdoğan, gelişen altyapı ile Van'a daha ileri atılımlar yapılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Dünyada yaşanan ekonomik krize de değinen Erdoğan, ''Dünya bir ekonomik krizden geçiyor. Bu uluslararası ekonomi krizden Türkiye, hamdolsun yere sağlam basmak suretiyle bunu en az hasarla atlatacak. Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz'' dedi.

Bugün Türkiye'nin çok farklı bir yerde olduğunu dile getiren Erdoğan, bu durumu göremeyenlerin son dönemde yaşanan diplomasi trafiğine bakmaları gerektiğini vurguladı.

Van'ın her alanda olduğu gibi eğitimde de AK Parti iktidarında gördüğünü hiçbir dönemde görmediğini belirten Erdoğan, geçmişte Van'da ihmal edilen gidecek okul bulamadıklarını söyledi.

Eğitim konusunda Van'da ciddi bir açık bulunduğu ifade eden Erdoğan, geçmiş hükümetlerin Van'a, ''bir tuğla koymadıklarını'' belirtti. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yeni derslik, yeni okul eklemeyi bırakın, mevcutları onlar daha da kötüye götürdüler. Van'ın son 6 yılda AK Parti döneminde elde ettiği başarı ortada. 6 yılda 2 bin 374 derslik kazandırdık. Artık benim Van'daki yavrum, gencim teknolojik alanda atığımız adımlar neticesinde dünya ile görüşebiliyor. Artık bilişim teknolojisi sınıflarında benim Van'daki yavrum bilgisayar tuşlarıyla uğraşıyor. Birileri silahla uğraşırken benim Van'daki yavrum bilgisayar tuşlarıyla uğraşıyor. Fark bu.

İşte, barışa mesaj gönderenler lütfen gelsinler de bununla ilgilensinler. Eğer barışı istiyorsan gel, buna kucak aç. Eğer barışa destek vermek istiyorsan gel 'silahları bırakın' de. İşte bizim AK Parti iktidarı olarak hedefimiz bu. Biz silahla dolaşanlara karşıyız, onlara muhalifiz. Biz bir insanı öldürmenin tüm insanları öldürmek olduğuna inananlardanız. Biz bir insana hayat vermenin, tüm insanlara hayat vermek olduğuna inananlardanız. Farkımız bu. Böyle bir taraftan insan hakları diyeceksin, özgürlükler diyeceksin... Nerede o zaman demokrasi, nerede özgürlük? Silahların dayatılmasıyla insanların iradesine ket koyanlar, demokrasiyi konuşamazlar. Demokrasiyi konuşmak milli iradeye, insanın iradesine saygı duymaktır. İnsanı tehditle irade yönlendirilmez. Onun için demokrasinin gereği neyse hodri meydan diyoruz. Gelsinler bunu yapalım. Silahla değil, hodri meydan. Bırakalım, insana saygı duyalım. Bunu başaralım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*