Erdoğan: 'Hizbullah hükümette kalmalı'

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hizbullah’ın Lübnan hükümetinden ayrılmasını tasvip etmediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün’deki temaslarını tamamlayarak, özel ’’ANA’’ uçağıyla saat 19.45’te Türkiye’ye geldi. Başbakan Erdoğan’ı Ankara Esenboğa Havalimanı’nda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve diğer ilgililer karşıladı. Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve milletvekilleri de Ankara’ya geldi.

Esenboğa Havalanı’nda ziyaretiyle ilgili bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah ve Ürdan Başbakanı ile çok yararlı temaslarda bulunduğunu belelirterek, gerek baş başa, gerekse heyetlerarası göreşmelerde önemli konuların ele alındığını söyledi. Petre’ye yaptığı ziyaretten sonra iki ülke arasında turizim alanındaki işbirliği imkanlarının ele alındığını anlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Ürdün arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın da son aşamaya geldiğini, bu anlaşmanın 2007 başında imzaya hazır hale geleceğini kaydetti. Erdoğan, ziyareti sırasında iki ülke arasında kültürel işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan bir anlaşma imzalandığını da ifade etti.

Türkiye’nin bölgede her ülke ile ilişkisi olan tek ülke olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, bu ilişkileri daha da geliştirerek, İsrail-Filistin ve İsrail-Lübnan ihtilaflarının çözümü konusunda önemli rol almak istediklerini kaydetti. İsrail-Filistin çatışmasında sağlanan ateşkesi memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, Lübnan’da da sağlanan ateşkesin devam etmesinin önemine değindi.

"Lübnan’ın bu olumsuz görüntülerden kurtarılması lazım. Lübnan öz ellikle kendi içinde geleceğe bu şekilde gitmemeli. Örneğin Lübnan bir Irak olmamamlı. Bunun için bölge ülkelerine önemli görev düşüyor" diyen Başbakan Erdoğan, 3 Aralık’ta yapacağı İran ziyaretinde bu konuların detaylı olarak ela alınacağını kaydetti. Lübnan’ın bugün içinde olduğu durumun, hoş bir durum olmadığını dile getiren Erdoğan, "Hizbullah’ın Lübnan hükümetinden ayrılmasını doğrusu tasvip etmiyoruz. Hükümetin içinde kalarak bu sürece bu şekilde devam etmesini, özellikle Lübnan’ın birlik ve beraberliği için bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. inşallah bunu da başarmış oluruz" diye konuştu.

Bütçe müzakerelerinde fırsat bulması halinde Suriye’ye de bir ziyaret gerçekleştireceğini açıklayan Erdoğan, bu ziyarette Lübnan konusunda Suriye’nin desteğini isteyeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious