Erdoğan; 'Hükümeti istedikleri gibi kullanamayan çevreler feryat etmeye başladılar'

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı çevrelerin hükümeti istedikleri gibi kullanamadıkları için feryat etmeye başladıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, "Hortumcular artık istedikleri gibi devletin kasasını, kesesini kullanamıyorlar. Yönlendiremiyorlar. Hani bazı mahfillerin zaman zaman feryat edişleri var ya. Bu feryat edişlerin arkasında yatan gerçek bu hükümeti istedikleri gibi kullanamadıklarından dolayıdır." dedi.
Başbakan Erdoğan, halkın çoğunluk oyuna sahip olmadıkları halde iktidarda bulunmalarını eleştirenlere "Hiçbir zaman bir toplumun yüzde yüzü sizi destekleyecek diye bir şey yok. Demokrasilerde böyle bi şey yok." diye seslendi. Erdoğan, enflasyon ve faizlerde görülen yükselmenin gelecek aylarda düşüşe geçeceğini ifade ederek, hedeflerden sapma olmadığını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya 2. İl Kongresi'ne katıldı. Salona "Antalya seninle gurur duyuyor." sloganları eşliğinde giren Başbakan'a, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile milletvekilleri eşlik etti. Temmuz ayı ortalarına kadar il kongrelerini tamamlayacakları bilgisini veren Erdoğan, Sonbahar'da yapılacak büyük kongrelerini ardından 2007 genel seçimlerine hazır hale geleceklerini ifade etti.

Konuşmasında kendilerine yöneltilen eleştirileri isim söylemeden cevap veren Tayyip Erdoğan, son dönemde eleştiri dozunun artmış olmasını hükümeti istekleri doğrultusunda yönlendiremeyenlere bağladı. IMF ile yapılan anlaşmalar, Merkez Bankası'nın uygulamaları ve batık bankalardan kazanılan paralar ile 93 katrilyon artı değer oluşturduklarını anlatan Erdoğan, "Hortuma devam etseydik bunlar olur muydu? Soruyorum, olur muydu? Hortumlar kesildiği için paralar birikmeye başladı. Hortumcular artık istedikleri gibi devletin kasasını, kesesini kullanamıyorlar. Yönlendiremiyorlar. Hani bazı mahfillerin zaman zaman feryat edişleri var ya. Bu feryat edişlerin arkasında yatan gerçek, bu hükümeti istedikleri gibi kullanamadıklarından dolayıdır." dedi.

Konuşması "Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin." sloganları ile kesilen Erdoğan, halkın büyük çoğunluğunun oyuna sahip olmamalarına rağmen, iktidarda bulunmalarını eleştirenlere karşı "Ben şu anda ülkenin gerçeklerini anlatıyorum. AK Parti iktidarının kazandıklarını anlatıyorum. Ama şunu unutmayın. Kulağı olup, duymayanlar olacaktır. Gözü olup, gerçekleri görmeyenler olacaktır. Dili olup, hakikati söylemeyenler olacaktır. Bunu biliniz. Hiçbir zaman bir toplumun yüzde yüzü sizi destekleyecek diye bir şey yok. Demokrasilerde böyle bir şey yok. Ama biz istiyoruz ki milletimizin büyük çoğunluğunu bu hareketi destekler hale getirelim. Onun içinde kadınıyla erkeğiyle, yediden yetmişe, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz ve en ücra köşeye kadar biz tezimizi, yaptıklarımızı anlatacağız. Hayalleri değil. Hedef noktada, hayali olmayanlar icraat yapamaz o ayrı mesele. Hayallerle kandırma yoluna da gidilmez." sözleri ile cevap verdi. diye konuştu. Erdoğan, kendi hayallerinin "Büyük Türkiye" olduğunu söyledi.

Erdoğan, genel ve yerel seçimlerde verdikleri sözleri teker teker yerine getirdiklerini anlatarak, "Ama bütün bunları göremeyen var mı? Var, var var. Gözü olup da görmeyenler var, kulağı olup duymayanlar var, dili olup da hakikati söylemeyenler var." dedi. Eğitim, sosyal güvenlik, öğrenci bursları, asgari ücret konularında yaptıklarını anlatan Erdoğan, ücretsiz kitap dağıtımında muhalefetin "zengin öğrenciye niye kitap veriyorlar" eleştirilerine maruz kaldıklarını hatırlatarak "Öğrencinin fakiri zengini olmaz. Onu için veriyoruz. Bu bir farklılıktır. Bunlar güya bir de halkçıyız diye dolaşıyorlar vatandaşın arasında. Bunların halkçılıkla filan uzaktan yakından alakası yok. Bunların sosyal demokratlıkla alakası yok. Sosyal demokratlık da bizde. Sosyal adalet kimdeyse, sosyal demokratta odur. Bunu böyle bilin." diye konuştu.

Erdoğan yükselişe geçen enflasyon hakkında şöyle konuştu: "Yüzde 30 civarında enflasyondan, düşülen nokta 2005 sonu itibariyle 7,7. Şu anda geçen ayın enflasyonunda bir artış var. İnanıyoruz ki bundan sonra ki aylarda düşüşle yine hedefimize ulaşacağız. Bu konuda bütün tedbirlerimizi alıyoruz, alacağız. Merkez bankamız gereken neyse bu adımları zaten atıyor, atacaktır. Çünkü enflasyon noktasında Merkez Bankası bu işi bizzat takip eden, kovalayan bağımsız özerk kuruluştur."

Kendilerinin iktidara geldikleri dönemde yüzde 69 olan iç borçlanma faiz oranın yüzde 13,5 düştüğünü belirten Erdoğan, halen 16-17 seviyesinde seyreden faiz oranının düzeleceğini söyleyerek şunları söyledi: "Düzelecek. Yeter ki biz yere sağlam basalım. Basit oyunların içerisine girmeyelim: ne olursa olsun. Azimle kararlılıkla, ekonomik programdan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Biz buna inandık. Bu ülkede gecelik faizin yüzde 8 binlere çıktığı günleri unutmayın. Yüzde 7 binlere çıktığı günleri unutmayın. Yüzde 5 binlere çıktığı günleri unutmayın. Bu faizleri benim vatandaşım ödedi, benim halkım ödedi. Ama biz halkımıza böyle bir faturayı kesmeyiz, kesemeyiz. Böyle bir hakkımız yok. Ondan sonra gittiler şakır şakır darphanede para bastılar. Cebimizdeki parayı modern hırsızlar çaldı. Biz bunlara fırsat vermeyeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious