Erdoğan ile Maliki stratejik işbirliği anlaşması imzaladı

Erdoğan ile Maliki stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.13188
  • Giriş : 11.07.2008 / 07:08:00
  • Güncelleme : 11.07.2008 / 00:20:39

Erdoğan, stratejik anlaşma kapsamında iki ülkenin terörle mücadelede tek bir ülke gibi çalışacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, 18 yıl aradan sonra geldiği Irak'ta gösterilen ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz. En güzel ifadesini bu sözde bulan Bağdat gibi kadim bir medeniyet şehrinde siz kardeşlerimle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

"Bu ziyaretim gerek iki ülke arası ilişkiler gerekse bölgedeki gelişmeler bakımından tarihi bir önem taşıyor" diye konuşan Erdoğan, 18 yıl aradan sonra dost ve kardeş Irak'a gelen ilk Türk başbakanı olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, ziyaretlere bu kadar uzun bir ara verilmiş olmasından dolayı ise derin üzüntü hissettiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: "Komşu ülkelere sesleniyorum Irak'ın geleceği bölgenin geleceğidir, Irak'taki etnik ve dini gruplar, birliğinizi muhafaza ediniz, ülkenizin geleceğini birlikte inşa ediniz. Biz Türkiye olarak Irak'ın siyasi birliğini desteklemeye devam edeceğiz. Irak bütünlüğünü korursa zor günleri aşacaktır."

Erdoğan bir soru üzerine, Kerkük'te ortak ve adil bir siyasi birliktelik oluşmasını istediklerini belirterek, su konusunda ise Irak'a vaad edildiğinden fazla su verdiğimizi ve GAP'ta atılacak adımlarla daha fazla su verilmesinin gündeme geleceğini de sözlerine ekledi.

ÜLKEDEKİ SİYASİ GRUPLARLA YAKIN TEMAS DEVAM EDECEK

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Kerkük'te grupların yönetime ortak katılmasını öngören formülün Irak parlamentosunda görüşüldüğünü, Türkiye'nin de bu fikre destek verdiğini vurguladı. Fırat ve Dicle'den su bırakılmasıyla ilgili bir soruya ise Erdoğan, "Su kaynaklarında çok ihtiyacımız olduğu halde vaat ettiğimiz noktanın üzerinde su veriyoruz" dedi.

Türkiye'de mezhepsel ayrımcılığı körükleyen toplantıların yapıldığı yönündeki bir soruya cevap veren Erdoğan, bu iddiayı reddederken Ankara'nın Irak'taki gruplarla yakın temasının devam edeceği mesajını verdi. Erdoğan, "Ülkemizdeki toplantılarda Sünni grupların Irak'ta seçimlere katılması noktasında verdiğimiz katkı, sağladığımız başarı ortadadır. Bağların devam etmesi ve masada birçok konuların çözümünün aranması çok önemli. Bunlardan da netice alındığına inanıyorum. Bundan sonra da alacağımız daha çok neticeler olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Nuri el Maliki'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Yardımcıları Adil Abdülmehdi ve Tarık Haşimi ile de bir araya geldikten sonra ülkeden ayrılacak.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise Irak'ın sorunlarına artık işbirliği içerisinde çözüm aradığını bu ziyaretle bölge ülkelerine diyaloğun şart olduğunun gösterildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*