Erdoğan ile Merkel buzları eritti

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hannover Sanayi Fuarı'ndaki Türk Standı'nın açılışını gerçekleştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, meslektaşı Almanya Başbakanı Merkel'in, Türk Standı'nı şereflendirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şahsı ve Türkiye adına teşekkür etti.

Hannover'in, dünyanın en büyük sanayi fuarlarından biri olduğuna dikkati çeken Erdoğan, ''İştirakçilere, başarılar diliyorum, performanslarının artarak devam etmesini ve kazançlarında bolluk, bereket diliyorum'' diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Türk Standı'nı açmaktan büyük onur duyduğunu belirtti.

Türkiye'nin, 22 yıl sonra Hannover Sanayi Fuarı'na, ikinci kez katıldığını hatırlatan Merkel, ''Fuarı ziyaret edenler, Türkiye'nin ne kadar geliştiğini görecekler, ben de yenilikleri göreceğim için çok mutluyum'' dedi.

Fuarı ziyaret edenlerin Türkiye'deki en son gelişmeleri göreceklerini ifade eden Merkel, sadece organizasyon nedeniyle değil, Türkiye'nin, kültür ve zenginliğini tanıtma fırsatını yaratığı için de İstanbul Ticaret Odası'na teşekkür etti.

Merkel, Alman ziyaretçilerin de Türk Standı'nı gezerken ''dostane bir gözle bakacağını'' belirterek, fuarın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini kaydetti.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Murat Yalçıntaş da yaptığı konuşmada, 22 yıl sonra Türkiye'nin fuara ikinci kez partner ülke sıfatıyla katıldığını ifade etti.

Türkiye'nin önemli bir dönüm noktasından geçtiğini vurgulayan Yalçıntaş, Türkiye'nin, AB sürecinde de önemli adımlar attığı belirtti.

İki başbakan konuşmaların ardından standın açılışını yaptı.

Bu arada, İTO Başkanı Yalçındaş, her iki başbakana çeşitli hediyeler verdi.

Erdoğan ve Merkel, Ford Otosan ve Hema, stantlarını gezerek yetkililerden bilgi aldılar. Hema Standı'nda bulunan traktörün direksiyonuna geçen Angela Merkel, Başbakan Erdoğan'ı da yanına alarak, gazetecilere poz verdi.

Açılışa Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti MKYK Üyesi Cüneyd Zapsu ve diğer yetkililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious