'Erdoğan ile Unakıtan platonik abi-kardeş değil'

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan ile Maliye Bakanı Unakıtan arasındaki ilişkinin, platonik abi-kardeş ilişkisi olmadığını ifade ederek, Türkiye'deki yolsuzlukların merkezinde, Maliye Bakanı değil, bizzat Başbakan Erdoğan'ın olduğu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup toplantısında konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, son dönemlerde yozlaşma ve çürümenin kendini iyice gösterdiğini, bu çürümenin AK Parti'nin kadrolaşma politikalarına, yolsuzluk ve çeteleşmelere yansıdığını belirterek, Türkiye'nin, gençlik, belediye, enerji ve gümrük çetelerine kadar her türlü çeteyi gördüğünü, şimdi ise sauna çetesinin ortaya çıktığını kaydetti.

Yolsuzluğun AKP'de günlük bir olay haline geldiğini, AKP'nin hayatın her alanında bir yolsuzluk merkezi haline dönüşmeye başladığını savunan Deniz Baykal, ''Balıkçı, balığın başını değil, kuyruğunu koklayan kişiye, neden başını koklamadığını sorunca, 'başı zaten kokuyor da kuyruğuna kadar indi mi onu merak ediyorum' karşılığını alır. AKP'de koku, tepeden tabana inmiştir.

Örgütsel, kurumsal kimlik kazanmıştır. AKP, ampulünün sarısını, turuncuya döndürmeye çalışıyor. Acaba, ampul utandı da yüzü kızarmaya mı başladı?" şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a açık bir mektup yazarak Unakıtan'ı istifaya davet eden AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'in dün vicdanının sesini dinleyerek, dürüst bir tavır takındığını dile getiren Baykal, Maliye Bakanı'nın, yolsuzluk uygulamasının bir parçası haline geldiğini, bunun açık bir gerçek olduğunu öne sürdü. Deniz Baykal, Bakan Unakıtan'ın yolsuzlukların merkezi haline gelmesinin kişisel bir durum olmadığını, yolsuzluk konusunun, bir bakanın kişisel zafiyeti, kendisini tutamamasının, bireysel eksikliği olmadığını söyledi. Baykal, "Şimdi ben Sayın Başbakan'ın, Çömez'in mektubunu dikkatlice okumasını öneriyorum. Okuduktan sonra şöyle başını eğilip yakasına bakmasını öneriyorum. Üç nokta, nereye gelmiştir, şimdi oturup değerlendirme yapma zamanı gelmiştir'' dedi.

Karşı karşıya olunan tablonun, kişisel olayın ötesine geçtiğini ifade eden Baykal, "Tablo açıkça gösteriyor ki; ortaya çıkan yolsuzluklar, birbiriyle dayanışma içinde olan, yapılan işi bütün boyutlarıyla bilen ve onu sahiplenmekte kararlılığını sürdüren, bir ekip, takım dayanışması içinde götürülmektedir. Maliye Bakanı ile Sayın Başbakan arasındaki ilişki, bu kadar açık, somut

yolsuzluk iddiaları ortaya atıldıktan sonra bile, olayın ele alınmasına fırsat vermeyecek kadar yüksek bir dayanışma ilişkisidir. Bu ilişkinin, platonik abi-kardeş ilişkisi düzeyinden ibaret olduğunu düşünmek gerçekçi olmaktan çıkmıştır. Türkiye'deki yolsuzluk iddialarının merkezinde, Maliye Bakanı değil, bizzat Başbakan vardır" şeklinde konuştu.

Arkasında Başbakanlık iradesi olmasa, Maliye Bakanı'nın bu kadar rahatça ve akla hayale sığmaz uygulamalara giremeyeceğini savunan Baykal, Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un "eğer hırsız evin içindeyse, kilit işe yaramaz" şeklindeki sözünü hatırlattı. Baykal, AK Parti'nin yolsuzluk iddialarının altında kaldığını, bundan kurtulmak için de ANAVATAN'a, DYP'ye ve MHP'ye saldırmaya çalıştığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious