Erdoğan ilk hedefi Prag'tan döndüğünde açıklayacak

Erdoğan ilk hedefi Prag'tan döndüğünde açıklayacak.14321
  • Giriş : 15.11.2007 / 15:05:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:34:52

Başbakan Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti’ne ilk resmi ziyaretini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti'ne ilk resmi ziyaretini sürdürüyor. Başbakan Mirek Topalanek'in resmi konuğu olarak Prag'a giden Erdoğan, baş başa ve heyetlararası görüşmelerin ardından Topalanek'le birlikte basının karşısına çıktı.


Türkiye olarak, Çek Cumhuriyeti'ni, Avrupa'da sağlam bir dost ve güvenilir bir müttefik olarak gördüklerini belirten Erdoğan, her iki ülkenin de ortak evrensel değerleri paylaştığını söyledi. Erdoğan, AB sürecinde Türkiye'ye verdiği destek için teşekkür ettikten sonra, “Terör konusundaki değerlendirmelerimizi paylaştık, uluslararası barış, istikrar ve işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki görüşlerimizin büyük ölçüde örtüştüğünü memnuniyetle gözlemledik. Bu ziyaretin ülkelerimiz arasında yeni bir dönemin başlamasına vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Erdoğan, Prag'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada “İlk hedef silahı bıraktırmak” şeklindeki ifadesini açmasını isteyen ve DTP'nin “Elimizi taşın altına koymaya hazırız” ifadesiyle “Demokrasi Zirvesi” yapılması çağrısını nasıl değerlendirdiğini soran bir gazeteciye şu karşılığı verdi:

“Sorunuzun cevabını Türkiye'ye döndükten sonra vereyim, şimdi Çek Cumhuriyetindeyiz, burayla ilgili soru sorarsanız memnun olurum.”

ERDOĞAN VE BARZANİ ÇÖZER


Çek Cumhuriyeti'nin Başbakanı Mirek Topolanek de, Erdoğan ile Prag'da Türk koleji kürsüsünün açılması, enerji, silah ve diğer sektörlerle ilgili işbirliğini de görüştüklerini belirten Topalanek, bir gazetecinin “Türkiye uzun süredir bir terör tehdidi ile karşı karşıya. Türkiye'nin kendini savunma hakkı olarak sınır ötesi operasyon yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorususuna şu karşılığı verdi:

“Bu konu hakkında Sayın Erdoğan ile görüştük. Kürt nüfusun yaşadığı 4 ülkenin hiç birisi, Kürtlerin kendileri de 'Büyük Kürdistan' hayalinin gerçekleşmesini istemiyor. Bunu Kuzey Irak da istemiyor ki, burada Barzani bir şekilde temsil ediyor. Terörizm kendini bütün dünyada aynı şekilde gösteriyor ve bütün dünyada aynı şekilde terörizme karşı savaşmak gerekiyor. Elbetteki Türk-Irak sınırının duyarlığını anlıyorum. Elbette ki böyle bir
gerilimden memnuniyet duymuyoruz. Ama inanıyorum ki Erdoğan ve Barzani bu konuyu çözümleyecek kapasitededir.”

AB'YE TAM ÜYELİK DESTEĞİ


Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine tam destek verdiklerini de ifade eden Topalanek, ülkesinin 2009'da AB dönem başkanı olacağını hatırlatan ve Türkiye için ne yapabileceğini soran bir gazeteciye, “Türkiye'nin katılımı için müzakereleri daha yoğunlaştırılması için kullanılabileceğine inanıyorum. Akdeniz Projesi'nin arkasında sadece Fransa duruyor. Bu tür bir bölgesel olguya katılım ya da imtiyazlı ortaklık tam üyeliğin yerini alamaz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious