Erdoğan İmir'de Yine Terörü Konuştu

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: Şehitlerimizin kanıyla çizilen bu vatan haritasının üzerinde operasyona müsaade etmeden geleceğe yürüyeceğiz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 84. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlere 3 bakanla birlikte katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan alkışlarla karşılandı.

Şeref trübününden halkı selamlayan ve bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Bağımsızlık mücadelemizin bağımsızlık halkalarından en önemlisi diyebileceğimiz İzmir'imizin kurtuluşunun 84. yıldömünüde sizlerle buradayız. Bağımsızlık benim karekterimdir diye Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koymuş olduğu bu hedefe milletçe hep birlikte el ele omuz omuza daha farklı bir coşkuyla bu aydınlık Türkiye'nin geleceğimize emin adımlarla yürüyoruz. İnanıyorum ki şehitlerimizin kanlarıyla çizmiş oldukları bu vatan haritası üniter yapısı üzerinde herhangi bir operasyona müsade etmeden geleceğe yürümemizin en önemli göstergesi olacaktır. İşte bugün burada aynı ruhla sizlerle birarada bulunuyoruz." dedi.

Saat 10.00'da temsili süvari birliklerin hükümet konağına gelişi ve Türk bayrağının göklere çekilmesiyle başlayan kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti.

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Ordu Komutanı Orgenaral Şükrü Sarıışık, üstü açık tören arabasıyla halkın kurtuluş gününü kutladı. Saygı duruşu sonrası Ege Ordu Komutanlığı askeri bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Halk oyunları gösterileri yapılırken çevre binalarda keskin nişancılar hazır bulundu. Konuşmalar kısmına geçilmeden önce 1923 yılı kutlamaları sırasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gönderdiği mesaj okundu.

Bu mesajı sırasıyla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Bülent Arınç ve bakanların mesajları takip etti. Daha sonra kürsüye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu geldi.

Türk askerinin gösterdiği eşsiz kahramanlığı ve bunun sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını aktaran Kocaoğlu, "Bir an gözlerinizi kapatın 84 yıl öncesi 9 Eylül sabahını düşünün. Yüzbaşı Şerafettin'in atının üstünde Kordon'dan uçarcasına gelişini düşünün. Düşmanın attığğı bomba atını yaralar ve yere düşer. 15 gündür savaşmaktadır. Ancak o hemen bir başka ata biner. Bütün dünyaya gelse bu şerefli askeri durduramayacaktır. Hükümet konağının önünde kısa bir çarpışmada yaralanır. Ama o yine durmaz ve konağa al bayrağı çeker. Yıllar sonra kendisine sorulduğunda 'Benim yaptığım nedir ki, bizimki namus vazifesidir.' der. Bu nasıl onurlu bir vatan evladıdır, bu nasıl vatan sevgisidir." şeklinde konuştu.

Başkan Kocaoğlu'nun konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bulunduğu şeref türübününden bir konuşma yaptı. konuşma öncesi korumaları, kurşun geçirmeme özelliğine sahip güvenlik çantasıyla eşlik ettikleri gözlendi.

Tören geçidi öncesi güvenlik nedeniyle meydandaki kürsü yerine türübünden yaptığı gözlendi. Geçit töreniyle devam eden törende Atatürkçü düşünce Derneği, "Türkiye Laik'tir Laik kalacak" şeklinde slagon atarak yürüdü.

Yürüyüşlerin bitiminde Türk Yıldızları Akrobasi Timi'nin yaptığı gösteri ise adeta nefesleri kesti.

Törende Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious