Erdoğan: "İmtiyaz değil, adalet isteyenlerin partisiyiz"

Erdoğan:
  • Giriş : 02.02.2008 / 14:09:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin imtiyaz değil, adalet isteyenlerin partisi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin imtiyaz değil, adalet isteyenlerin partisi olduğunu söyledi. Erdoğan, "AK Parti, belli grupların, belli fraksiyonların, belli hiziplerin partisi değildir." dedi.


Maslak'ta bulunan Türker İnanoğlu Gösteri Merkezi'nde (TİM) yapılan Siyaset Akademisi toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin belediyecilik ve siyaset anlayışına değindi. AK Parti'nin belediyecilik anlayışında ülke genelinde çok güzel hizmet verdiğini ifade eden Erdoğan, "Çok şükür AK Parti belediyeciliğinin yılların verdiği tecrübeyle ülke genelinde çok güzel hizmet verdiğini görüyoruz. Bu hizmetin arkasında büyük bir beyin gücü, yetişmiş kadro gücü var. Amacımız; uygulama ile teoriyi birarada eğitim programlarına yansıtıp daha geniş kitleleri bu sürece katmaktır." diye konuştu.

AK Parti kuruluşundan bu yana ak ve yeni bir siyaset anlayışını hakim kılmaya çalıştığını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bizim siyasetin temelini insana hizmet düşüncesi oluşturuyor. Şeyh Edibali'nin ifadesini temel felsefemiz olarak belirledik. Yola çıkarken ne dedik? 'İnsanı yücelt ki devlet yücelsin'. Bu anlayışla bu hizmetleri sürdürüyoruz. Halka hizmetin Hakk'a hizmet olduğunu asla aklımızdan çıkarmıyoruz. Şu gerçeği mutlulukla ifade ediyorum ki; AK Parti Türkiye'de sadece siyasetin şeklini değil, amacını ve özünü de değiştirmiştir. Artık siyasetin temelinde yalnızca millet vardır. Yalnızca egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu düşüncesi vardır."

"AK Parti tabuların merkezi değildir" diyen Başbakan Erdoğan, "AK Parti halka hizmetin adresidir. Bunu böyle biliniz. Siyasetin amacı artık belli bir zümrenin menfaatlerini korumak, belli çevrelere çıkar sağlamak değil. Sadece seçimleri kazanarak iktidara gelmek de değildir. Siyaset hizmet üretiyorsa, sorun çözüyorsa, halkın iradesini yansıtıyorsa bir anlam taşır. İşte AK Parti, siyasetin o kaybolan anlamını, seviye kaybeden itibarını, tükenen ulvi amacını geri kazandırmıştır. AK Parti, siyaseti; uzlaşma, barış ve güven esasına dayanıyor. Siyaseti farklılıklar üzerinden ayrışmaya sebep olacak şekilde, ortak hedefler, ortak akıl ve maşeri vicdana cevap verecek şekilde yaparak gerçek rotasına oturtmuştur. En büyük hedefimiz; demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Biz imtiyaz değil, adalet isteyenlerin partisiyiz. Adalet, özgürlük, refah herkes için olabildiği, hereksi içine alabildiği oranda değerlidir. İnsan farklı bir varlıktır. Onu olduğu gibi kabul ettiğiniz sürece siz özgürlükleri konuşabilirsiniz. Olduğu gibi kabul etmezseniz özgürlükleri konuşamazsınız. AK Parti belli grupların, belli fraksiyonların, belli hiziplerin partisi değildir." dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü; "Biz kapıya kimseyi dikmiyoruz ha. Herkes katılabilir. Bizim kapımız herkese açık. Türkiye'ye hizmet sevdamızı herkes bizimle paylaşabilir. Olması gereken de bu. Biz buyuz. Bizleri birleştiren ortak payda sadece ve sadece milletimize hizmet etme amacıdır. İyi niyet tanımakla yetinemeyiz. İyi niyet kadar işini iyi yapmak, çok çalışmak, doğru yöntem ve usullerle hedefe yürümek gerekir. Siyasette usul esastır. Milletimize nasıl en doğru en bilinçli şekilde hizmeti nasıl gerçekleştirebileceğimiz kendimize sormamız lazım. En iyi donanıma birikime, tecrübeye sahip olmamız gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious